Wersja do druku

Udostępnij

W tym roku Festiwal Szekspirowski powrócił na żywo. Jest to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. W ramach głównego nurtu festiwalu zagoszczą cztery przedstawienia ruchowo-taneczne. Pierwsze z nich, będące światową premierą w wykonaniu znanego już festiwalowym widzom zespołu  imPerfect Dancers Company z Włoch, inspirowane jest dramatem Romeo i Julia. Za pomocą retrospekcji publiczność ponownie przeżyje najważniejsze momenty tej historii, tak jak w przyspieszonym filmie, którym obrazy łączą się i zamazują, a następnie nagle odsłaniają swe znaczenia z całą mocą. Kolejnego dnia obejrzeć można będzie Otella w reżyserii litewskiego artysty Oskarasa Koršunovasa. Tym razem znany z wizualnego rozmachu i plastycznej wyobraźni reżyser zaproponuje spektakl oparty na choreografii, która w znaczący sposób koreluje ze scenografią. Stosowane są różne techniki ruchu i tańca, ponieważ , jak uważa reżyser, spektakl musi być tak dynamiczny i żywy, jak współczesny świat. Spektakl jest niezwykle wymagający fizycznie, więc Koršunovas postanowił zaprosić do niego wyłącznie młodych aktorów. W weekend obejrzeć będzie można w formie rejestracji wideo kolejną interpretację Romeo i Julii, we wspólnym wykonaniu zespołów z Polski i Niemiec – Polskiego Teatru Tańca z Poznania i bodytalk z Münster. Za koncepcję i choreografię odpowiada Yoshiko Waki, kontynuująca tradycje zaangażowanego teatru tańca Johanna Kresnika. Ostatniego dnia festiwalu na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zagoszczą ulubieńcy polskiej publiczności – flamandzki, interdyscyplinarny kolektyw Needcompany prowadzony przez Jana Lauwersa. W Billy’s Violence 13 tragedii Szekspira zostało poddanych analizie i przepisanych w taki sposób, by stworzyć nową historię. Przemoc u Szekspira: piąty akt Króla Leara, śmierć Cezara, brutalność Tytusa Andronikusa. Czy ich czyny są nieuzasadnione, czy konieczne?

 

Harmonogram pokazów:

3 sierpnia godz.19.00, Opera Bałtycka

imPerfect Dancers Company: Romeo i Julia. Final hours

 

4 sierpnia godz. 19.00, Gdański Teatr Szekspirowski

Otello – reż. Oskaras Koršunovas

 

7 sierpnia godz. 21.00, Gdański Teatr Szekspirowski

Polski Teatr Tańca i bodytalk „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” (pokaz rejestracji)

 

8 sierpnia godz. 18.00, Gdański Teatr Szekspirowski

Needcompany: Billy’s Violence

 

 

Więcej informacji oraz pełen program XXV Festiwalu Szekspirowskiego dostępny na stroniehttps://festiwalszekspirowski.pl/pl/strona-glowna/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close