6 marca 2023 roku w Radziejowicach dyrektorzy teatrów muzycznych i operowych spotkali się z dyrektorami szkół baletowych z zamiarem podjęcia inicjatyw na rzecz rozwoju współpracy w zakresie kształcenia przyszłych tancerzy i przygotowania ich do wykonywania zawodu w zespołach baletowych.

Wersja do druku

Udostępnij

W dniu 6 marca 2023 roku w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej, dyrektorów teatrów operowych i muzycznych, dyrektorów i wicedyrektorów ds. artystycznych ogólnokształcących szkół baletowych i niepublicznych szkół sztuki tańca o uprawnieniach szkoły publicznej oraz policealnego studium wokalno-aktorskiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z dyrektorami teatrów muzycznych i operowych, a w dyskusjach uczestniczył także zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. tańca Karol Urbański.

Podczas spotkania dyrektorzy teatrów przedstawili oczekiwania wobec kandydatów na stanowiska tancerki/tancerza w zespołach baletowych, natomiast dyrektorzy szkół omówili własne działania podejmowane na rzecz poprawy jakości kształcenia uczniów oraz potrzeby swoich placówek dotyczące różnych form współpracy z teatrami. Przedstawiciele Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Centrum Edukacji Artystycznej w swoich wystąpieniach opowiedzieli o tym, jak funkcjonują publiczne i niepubliczne szkoły baletowe.

Wydarzenie otworzyło ważny etap współpracy, który ma zaowocować działaniami wspierającymi wszechstronne kształcenie zawodowe przyszłych tancerzy i przygotowanie absolwentów szkół baletowych do pracy w teatrach. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele instytucji artystycznych i szkolnictwa baletowego zaproponowali, by wydarzenie miało charakter cykliczny; umożliwiłoby to ciągłą wymianę doświadczeń i bieżącą diagnozę wzajemnych potrzeb.

Spotkanie dyrektorów teatrów muzycznych i operowych w Radziejowicach 6 marca 2023

Spotkanie dyrektorów teatrów muzycznych i operowych w Radziejowicach 6 marca 2023

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close