Wersja do druku

Udostępnij

Tworząc warunki dla rozwoju aktywności artystycznej, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, startują z pilotażowym programem powołania ogólnopolskich Przestrzeni Sztuki – interdyscyplinarnych centrów kultury prowadzonych we współpracy Ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego, opierających się na istniejących instytucjach kultury.

 

Szczegóły zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, która rozpocznie się dziś o godz. 12.00. Będzie ona transmitowana na kanale YouTube oraz Facebooku Instytutu Muzyki i Tańca. 

 

Idea programu opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Edycja pilotażowa planowana na rok 2020 obejmuje powołanie ośmiu ośrodków Przestrzeni Sztuki – czterech zogniskowanych wokół tańca i czterech, w których wiodący będzie teatr. Program będzie mieć charakter interdyscyplinarny i włączający różne dziedziny działalności artystycznej. Zapewni przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach będzie prowadzona działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne. Przestrzenie Sztuki to nowa jakość w zarządzaniu kulturą, nowoczesny model budowania współpracy i infrastruktury dla działalności artystycznej i edukacyjnej w dziedzinie tańca, teatru i muzyki, promieniujących na cały region.

 

Program uwzględnia kompleksowe rozwiązanie fundamentalnych problemów hamujących rozwój polskich środowisk twórczych, takich jak niewystarczająca infrastruktura, ograniczone możliwości tworzenia i regularnego prezentowania polskich dzieł artystycznych, niewielka wymiana artystyczna pomiędzy ośrodkami regionalnymi, odpływ polskich artystów za granicę spowodowany brakiem możliwości rozwoju w kraju i niski dostęp publiczności do oferty artystycznej we wskazanych regionach.

Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.

 

W dłuższej perspektywie, po zakończeniu i ewaluacji pilotażu, Przestrzenie Sztuki mogłyby powstać na terenie całego kraju.

 

Przestrzenie Sztuki będą prowadzić następujące działania: 

  • prezentacje spektakli;
  • rezydencje twórcze;
  • warsztaty i projekty edukacyjne;
  • projekty animacyjne i społeczne;
  • szkolenia i coaching dla artystów;
  • wspieranie badań w zakresie sztuki;
  • udostępnianie sal warsztatowych oraz wsparcie promocyjne artystów.

 

Pilotaż rozpocznie się w lipcu i potrwa niemal do końca 2020 roku.

 

Operatorzy

 

Katowice

Operator: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego
Partnerzy: Stowarzyszenie Imagination Space Center, Fundacja Jazdaa Polska!, Teraz/ Now Collective (Holandia),  nieformalna grupa artystyczna Vagabond Physical Collective 

 

Kielce

Operator: Kielecki Teatr Tańca (miejska instytucja artystyczna)

 

Lublin

Operator: Centrum Kultury w Lublinie

 

Łódź

Operator: Materia
Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

 

Olsztyn

Operator:  Teatr im. Stefana Jaracza

 

Rzeszów

Operator: Teatr im. Wandy Siemaszkowej

 

Zielona Góra

Operator: Lubuski Teatr w Zielonej Górze

 

Osoby do kontaktu:

 

Aleksandra Dziurosz, kierowniczka projektu (TANIEC)

Mail: aleksandra.dziurosz@imit.org.pl

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, kierowniczka projektu (TEATR)

Mail: ewrotnowska@instytut-teatralny.pl

 

Kontakt z mediami:

Agata Szymczak, kierowniczka ds. promocji Instytutu Muzyki i Tańca 

Mail: agata.szymczak@imit.org.pl / 602 311 955

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close