Fundacja Performa otwiera trzeci cykl rozmów z artystami Przewodnik taniec. Pierwszy odcinek 24 kwietnia.

Wersja do druku

Udostępnij

Nową odsłonę Przewodnika taniec 24 kwietnia o godz. 19.00, z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, otworzy debata inaugurująca trzeci cykl spotkań online, podczas którego przedstawiciele zielonogórskiego środowiska – choreografowie Paweł Matyasik i Marek Zadłużny razem z Anną Królicą będą omawiali tutejszą działalność taneczną. Rozmowa pod znakiem improwizacji o spotkaniach przeszłości z teraźniejszością w Zielonej Górze.

Debata Różne języki tańca w środowisku zielonogórskim: Różne języki tańca w środowisku zielonogórskim — Fundacja Performa.

Uczestnicy debaty przyglądają się przenikaniu współczesnych trendów z dawnymi historiami. Wspominają i przypominają ważne postacie, jak Anna Maciejak i zespół „Saga”, z którego wywodzi się wielu współczesnych twórców, ale nie zapominają o współczesności. Między innymi śledzą najnowsze działania Physical ArtHouse oraz prężnie rozwijający się MOVE Festiwal i pojawiające się nowe obszary dla tańca. Zaproszeni do rozmowy choreografowie wytyczają obecne trendy na zielonogórskiej scenie.

Pierwsza edycja Przewodnika taniec (2020) była wspólnym projektem kuratorskim Anny Królicy i Adama Kamińskiego, pozostałe dwie edycje rozwijają się pod okiem prezeski Fundacji. W czasie całego projektu wyemitowanych zostało 25 rozmów z choreografkami i choreografami, a także wywiady i rekomendacje. Wszystkie rozmowy są dostępne na stronie projektu Fundacja Performa. Wśród nich między innymi wykład Iwony Olszowskiej, rozmowy z Anną Bajjou, Barbarą Bujakowską, Martą Wołowiec, Małgorzatą Haduch i Pawłem Sakowiczem.

Kuratorka: Anna Królica
Organizator: Fundacja Performa
Realizacja: Małgorzata Nabel-Dybaś, Łukasz Zalewski
www.fundacjaperforma.com

Anna Królica – krytyczka, kuratorka i badaczka tańca, prezeska Fundacji Performa. Ukończyła teatrologię oraz rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także podyplomowe studia „Zarządzanie kulturą”. Jest autorką książek Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu (2011), Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowie z Anną Królicą (2013), kuratorką i redaktorką albumu Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca (2017). Do jej najważniejszych projektów kuratorskich należą: Maszyna choreograficzna – i jego druga część – Schlemmer. Analogie, Archiwum ciała, Z perspektywy żaby, Róbmy miłość, a nie wojnę. Stypendystka MKiDN (2012, 2020) i Miasta Kraków. Od 2017 roku prowadzi gościnnie cykl o kuratorowaniu projektów tanecznych w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W latach 2017-2019 pracowała jako kurator-koordynator ds. programowych w Polskim Teatrze Tańca. Była koordynatorką merytoryczną I Kongresu Tańca. W latach 2011-2013 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Programowej ds. tańca w Instytucie Muzyki i Tańca. Była jurorką Komisji Artystycznej podczas Polskiej Platformy Tańca w latach 2008, 2012 i  2017.

Paweł Matyasik – pedagog, tancerz, choreograf, animator kultury. Tańczył w Gdański Teatrze Tańca pod kierownictwem Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja w Gdańsku oraz był pedagogiem i tancerzem w Polskim Teatrze Tańca pod kierownictwem Ewy Wycichowskiej w Poznaniu. Był współtwórcą pierwszego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji w Zielone Górze. Wykładał taniec współczesny, ruch sceniczny, improwizacje, kontakt improwizacje na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz w PWST we Wrocławiu, AH w Kielcach, ZSA w Szczecinie oraz UZ w Zielonej Górze. Od 2014 roku pracuje w MCKiE „Dom Harcerza” w Zielonej Górze. Współpracuje również jako choreograf z UTW i Teatrem Lubuskimi w Zielonej Górze. Jest twórcą ruchu scenicznego do spektakli teatru dramatycznego.

Marek Zadłużny – choreograf, pedagog, teoretyk tańca w stopniu naukowym doktora. Dyplomowany artysta tancerz (uzyskał dyplom przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich). Członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP. Krytyk współpracujący z Kwartalnikiem „TANIEC” oraz Dziennikiem Teatralnym. Absolwent animacji kultury i sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Stypendysta Oslo University College. Certyfikowany instruktor i trener personalny Pilates CORE™. Animator i badacz kultury tanecznej. Autor monografii Taniec – świat doświadczeń choreografów oraz publikacji naukowych z zakresu szeroko pojmowanej pedagogiki tańca. Adiunkt i wykładowca w zakresie współczesnych form tańca oraz arteterapii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Reżyser ruchu scenicznego. Założyciel, opiekun artystyczny i choreograf Physical ArtHouse w Zielonej Górze. Twórca kilkudziesięciu choreografii, działań oraz akcji z pogranicza teatru tańca i sztuk performatywnych. Zaangażowany w rozwój tanecznego amatorskiego ruchu artystycznego, z którego się wywodzi.

Fundacja Performa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close