Wersja do druku

Udostępnij

W ramach programu Stary Browar Nowy Taniec w piątek, 22 marca o godz. 18.00 w poznańskim Starym Browarze odbędzie się spotkanie wokół książki Choreografia: polityczność pod redakcją Marty Keil, której współwydawcą jest Instytut Muzyki i Tańca (pozostali to: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, East European Performing Arts Platform). Wydana w grudniu 2018 roku antologia składa się z kilkunastu tekstów wybitnych europejskich i amerykańskich artystek i artystów oraz badaczek i badaczy, przyglądających się współczesnym praktykom choreograficznym jako praktykom politycznym.

 

Wspólnie z kuratorką i redaktorką książki Martą Keil, wybitnym dramaturgiem Guyem Coolsem, oraz kuratorką programu Stary Browar Nowy Taniec Joanną Leśnierowską uczestnicy porozmawiają o tym, czym w choreografii jest i może być polityczność oraz jak wielki kryje się za nią potencjał.

 

o książce:

Książka pokazuje choreografię jako narzędzie formułowania i wyrażania myśli, przestrzeń działań krytycznych i praktyk oporu. Znalazły się tu zarówno artystyczne manifesty, jak i naukowe analizy oraz zapisy procesu pracy. Zebrane materiały, w większości dotąd nie tłumaczone na język polski, stanowią próbę nakreślenia możliwej mapy, ułatwiającej poruszanie się w przestrzeni współczesnej choreografii.

 

Polityczność to także decyzja o tym, jak ustanawiasz relację z widownią, jak podjąć temat albo jak go porzucić, na co zwrócić uwagę, co puścić mimo uszu. To układ krzeseł na widowni — albo ich brak. To wybór tematu i kontekstu. Sytuacja społeczna i ekonomiczna, w jakiej pracujesz. Wybór, czyją sprawę dopuszczasz do głosu. To kontekst, w jakim spektakl jest produkowany i pokazywany. To także decyzja o szerokim udostępnieniu partytury lub scenariusza albo ścisłego zastrzeżenia ich prawami autorskimi. Albo decyzja, by porzucić projekt.

fragment książki Choreografia: polityczność

 

więcej o książce

 

Pierwsze wydanie publikacji zostało zrealizowane we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2018.

Rozmowa odbędzie się w języku angielskim.
W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki w cenie 39 zł.

Wstęp wolny.

 

Miejsce: Poznań, Stary Browar

ul. Półwiejska 42

Studio Słodownia +3

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close