Wersja do druku

Udostępnij

Steve Paxton, legendarny twórca improwizacji kontaktowej (CI – contact improvisation) został uhonorowany Złotym Lwem za całokształt twórczości podczas X Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego, odbywającego się w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji. Artysta został doceniony za otwarcie przestrzeni tańca na szczegółowe badania nad ruchem, stanowiące niewyczerpane źródło inspiracji, tworzenie systemu artykulacji w oparciu o eksperymenty z grawitacją oraz wprowadzenie rozumienia tańca jako procesu opartego na słuchaniu i przetwarzaniu technik.

 

Obraz człowieka, który wyłania się w konsekwencji czyni z tańca fundamentalną wartość kultury i systemów relacji.

 

Skupienie uwagi na geście pokazało, że możliwe jest poszerzenie ludzkiego postrzegania świata poprzez powiązanie pamięci ze świadomością przynależności do ciała, zarazem  przecierając „bezgłośnie” szlaki prowadzące ku nieograniczonej eksperymentacji we wszystkich dziedzinach sztuki.

 

Tłumaczenie i informacja za:http://www.labiennale.org/en/dance/9th-festival/docs/paxton.html

 

Program festiwalu

 

Więcej o artyście

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close