Wersja do druku

Udostępnij

Z radością informujemy, że w piątek, 1 lipca 2016 roku Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uruchomiło internetową rejestrację utworów. Oprócz utworów muzycznych, elektroakustycznych, słowno-muzycznych i słownych, rejestrowane mogą być utwory choreograficzne i pantomimiczne. Zostały określone wymagania dotyczące postaci zapisu rejestrowanych utworów. Utwór choreograficzny powinien zostać zarejestrowany w postaci zapisu graficznego – w formie papierowej lub w pliku cyfrowym (format PDF) lub w postaci utrwalenia wykonania utworu w pliku cyfrowym (format MP4). Natomiast utwór pantomimiczny – w postaci opisu lub opowiadania – należy złożyć w formie papierowej lub w pliku cyfrowym (format PDF), bądź w – postaci utrwalenia wykonania utworu w pliku cyfrowym (format MP4).

 

Usługa wychodzi naprzeciw potrzebom twórców: skomponowane i napisane przez nich utwory mogą być rejestrowane w ZAiKS-ie bezpośrednio przez autora. Nie będzie już konieczności wizyty w biurze stowarzyszenia lub wysyłania dokumentów pocztą.

 

***

 

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS powstało w 1918 roku z inicjatywy twórców. Początkowo nosiło nazwę Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Zrzesza kompozytorów muzyki poważnej, rozrywkowej i tanecznej; dramaturgów; poetów i pisarzy; autorów piosenek; scenarzystów i reżyserów; choreografów; publicystów a także naukowców, fotografików, architektów i plastyków. ZAiKS jest członkiem i współzałożycielem Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów CISAC, a także członkiem BIEM-u, międzynarodowej organizacji dbającej o utwory muzyczne wykorzystywane na nośnikach dźwięku. ZAiKS chroni utwory zarówno członków stowarzyszenia, jak i twórców, którzy powierzyli mu swoje utwory pod ochronę. Zarządza także prawami twórców zagranicznych na podstawie umów o wzajemnej reprezentacji. Stowarzyszenie służy zarówno autorom, jak i użytkownikom utworów. ZAiKS wyręcza użytkowników z obowiązku poszukiwania autora każdego utworu, a przez to – z ustawowej odpowiedzialności za naruszenie prawa autorskiego.

 

Główne pola działalności stowarzyszenia:
– udzielanie użytkownikom twórczości zgody na jej eksploatację w imieniu tysięcy autorów,
– inkasowanie wynagrodzeń autorskich od użytkowników,
– podział wynagrodzeń i przekazywanie ich twórcom.

 

Więcej informacji

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close