Z radością informujemy, że nowym kierownikiem baletu Opery na Zamku w Szczecinie został tancerz i choreograf Grzegorz Brożek. Życzymy wszelkiej pomyślności.

Wersja do druku

Udostępnij

Grzegorz Brożek jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Ukończył także Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi na kierunku taniec na Wydziale Pedagogika Tańca. Jest ambasadorem tej uczelni. Jako tancerz koryfej zadebiutował w Operze Nova w Bydgoszczy, w 2009 roku otrzymał promocję na solistę baletu. W 2012 rozpoczął pracę w Teatrze Muzycznym w Poznaniu jako solista baletu, a dwa lata później jako tancerz koryfej, podjął pracę w Teatrze Wielkim w Łodzi. Brał udział w licznych przedstawieniach operowych, operetkowych, musicalowych i baletowych. Kreował wiele pierwszoplanowych ról; są wśród nich m.in.: Maurice z Chopin w Nohant, Diabełek z baletu Pan Twardowski w choreografii M. Zajączkowskiego, Szewczyk w Kocie w butach w choreografii Z. Rudnickiej, Książę i Przyjaciel w Kopciuszku w choreografii I. Runowskiej, Kot Brzyduś w Kocie w butach w choreografii V. Suskiej, Lorenzo w Don Kichocie w choreografii A. Polubentseva, Macocha w Cinderelli w choreografii G. Madii, Zucker w Ziemi obiecanej w choreografii G. Veredona.

Zdobywał doświadczenie choreograficzne u boku Ivana Cavallariego – dyrektora artystycznego Les Grands Ballets Canadiens de Montreal. Jako choreograf zadebiutował w 2018 roku na gali baletowej Teatru Wielkiego w Łodzi duetem Tango do muzyki R. Favela. Był choreografem i asystentem reżysera Light Move Festival 2018 i 2019 w Łodzi. Jego prace autorskie Faustus i Separated Life prezentowane były także w internecie i spotkały się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem.

Od września 2018 do czerwca 2019 roku pracował w Teatrze Wielkim w Łodzi. Pełnił tam funkcję asystenta kierownika baletu.

Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia artystyczne (2020 i 2021) między innymi za międzynarodowy projekt choreograficzny I can pretend zrealizowany w Budapeszcie. Jest autorem także takich choreografii, jak: Face The Truth, I can Pretend, Seeking Affection, The puppet, Nostalgia oraz Habanerra. Zdobył II miejsce na XII Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego – Gdańsk 2001 oraz II miejsce na międzynarodowym konkursie choreograficznym w Tarnowie w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta za fragment spektaklu Face The Truth.

***

O balecie Opery na Zamku:

Premierą, która zaznaczyła istnienie zespołu baletowego w Szczecinie, była Coppelia Delibes’a w 1985 roku. W kolejnym dwudziestoleciu w repertuarze baletu pojawiły się pozycje, jak m.in. Dziadek do orzechów Czajkowskiego, Miłość flamenco, Gershwin do muzyki de Falli i Gershwina, Kopciuszek Prokofiewa, Córka źle strzeżona Herolda. W 2012 roku kierownikiem baletu Opery na Zamku został Karol Urbański. Od tego czasu zespół przeżywał rozkwit. Zrealizowano premiery baletowe jak: Dzieje grzechu, Alicja w Krainie Czarów, Rock’n Ballet, Polowanie na czarownice, Dziadek do orzechów, Dzieci z dworca ZOO i Wieczór baletów polskich. Do współpracy zapraszani są uznani polscy oraz zagraniczni choreografowie, jak Robert Glumbek, Cathy Marston, Robert Bondara, Paolo Mangiola, Anna Hop, Kaya Kołodziejczyk. W 2013 roku zespół otrzymał nagrodę specjalną kapituły plebiscytu Bursztynowe Pierścienie, a w 2018 roku spektakl Dzieci z dworca ZOO uznano najlepszym spektaklem sezonu. W kolejnych sezonach kierownikami baletu byli: Dominik Muśko, Zbigniew Czapski-Kłoda, Lucyna Zwolińska.

Zespół:

Soliści: Nayu Hata, Ksenia Naumets, Patryk Kowalski, Paweł Wdówka.

Koryfeje: Żaneta Bagińska, Aleksandra Głogowska, Olga Kuźmina-Pietkiewicz, Emma McBeth, Stephanie Nabet, Piotr Nowak (inspektor baletu)

Zespół baletowy: Angela Albonetti, Chiara Belloni, Rena Miyamoto, Nadine De Lumé, Roger Bernad, Damiano Maffeis, Giulio Refosco, Yu Yamani.

Tancerze urlopowani/nieaktywni: Klaudia Batista, Aleksandra Januszak, Julia Safin

Tancerze współpracujący: Kazutora Komura

Więcej informacji o Operze na Zamku w Szczecinie: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close