Wersja do druku

Udostępnij

19 i 20 października 2013 roku wystąpi w Szczecinie Imre Thormann wraz z Teatrem OM2 w ramach projektu OKNO-ZBLIŻENIA. SPOTYKANIE TEATRU. Tym razem widzowie będą mogli wziąć udział w III Spotkaniu, które dotyczyć będzie dekonstrukcji nowoczesności i twórczości Teatru OM2. Prezentacjom spektaklu Enduring Freedom towarzyszyć będą spotkania, dyskusje i projekcje filmów. Projekt OKNO-ZBLIŻENIA. SPOTYKANIE TEATRU jest kontynuacją festiwalu Spotkań Teatralnych OKNO realizowanego przez Teatr Kana od 1997 roku, którego założeniem było prezentowanie i promowanie różnorodnych nurtów poszukiwań twórczych obecnych we współczesnym teatrze alternatywnym, a także wymiana doświadczeń i praktyk pomiędzy twórcami oraz nieformalna edukacja artystyczno-kulturalna. 15. edycja zapoczątkowała nowy etap w realizacji festiwalu – przyjął on formułę realizowanych kilka razy w roku tematycznych spotkań z wybranymi artystami, których twórczość jest przedstawiana w możliwie szerokim spektrum (zrealizowane zostały prezentacje Odin Theatret, Studia Teatralnego Piotra Borowskiego, Teatru Krepsko, Teatru ZAR). W roku 2013, wspólnym hasłem projektu jest pojęcie dekonstrukcji odnoszące się zarówno do poszukiwań formalnych, jak i sposobu konfrontowania się z rzeczywistością zewnętrzną oraz z własnymi, wewnętrznymi uwarunkowaniami. Spotkanie I dotyczyło „dekonstrukcji myśli” (Teatr Porywacze Ciał z Poznania), Spotkanie II „dekonstrukcji formy” (Teatr Akhe z Petersburga).

OM2 –grupa teatralna, skupiona wokół Shigeo Makabe – reżysera i właściciela teatru offowego w Tokio (od 1987 roku). Swoimi eksperymentalnymi i kontrowersyjnymi spektaklami twórcy OM2 zyskali w Japonii miano jednego z najbardziej radykalnych teatrów poszukujących. Pracę poza granicami Japonii rozpoczęli zaproszeniem na Singapore Art Festival w 1994. Od tego czasu wielokrotnie brali udział w imprezach zagranicznych: Sigma Festival Bordeaux, Cairo Experimental Theater Festival, na którym zdobyli nagrodę za najlepszy spektakl. Grali również w krajach Afryki, Azji i Ameryce. W 2003 roku grupa OM2 brała udział w festiwalu Japan Now (spektakl pt.Opus No.), gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony polskiej, niemieckiej i szwajcarskiej widowni i entuzjastycznym przyjęciem ze strony polskiej, niemieckiej i szwajcarskiej widowni.

Imre Thormann – tancerz, choreograf, reżyser, bliski współpracownik Teatru OM2. Po młodzieńczym epizodzie lidera kapeli punkowej poświęcił się długoletniemu studiowaniu wschodnich sztuk walki: aikido, kung fu, tai chi, taekwondo (mistrzostwo Szwajcarii w 1984 roku). W 1990 roku zdobył kwalifikacje jako nauczyciel F.M. Alexander Technique. Mieszkał w Tokio od 1990 roku. Tam studiował taniec butoh pod kierunkiem Kazuo Ohno i sztukę Noguchi Taiso pod kierunkiem Nogushi Michizo. Od 1993 roku wielokrotnie występował w Japonii i w Europie. Od 2002 roku prowadzi własną szkołę w Tokio i Europie. W latach 2001 i 2003 organizował festiwal Japan Now (Szwajcaria, Niemcy, Polska), podczas którego Teatr OM2 po raz pierwszy wystąpił w Szczecinie.

Projekt „OKNO-ZBLIŻENIA Spotykanie teatru” dofinansowano z programu MKiDN pn. „Edukacja kulturalna”.

Bilety: 15 zł, 20 zł

Po spektaklu 20 października odbędzie się spotkanie poświęcone metodom pracy, m.in. technice Noguchi Taiso.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close