Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 19-22 kwietnia 2016 rokuw Operze na Zamku w Szczecinie (Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34) odbędzie się IX Międzynarodowy Konkurs Baletowy „ZŁOTE POINTY 2016”, a także Jubileuszowa XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego o tytuł „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2016” oraz Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu  Jubileusz 25-lecia działalności Fundacji Balet.

 

Fundacja Balet działa w Polsce od 25 lat na rzecz dzieci i młodzieży artystycznie uzdolnionej, jest pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu baletowego z udziałem najlepszych absolwentów polskich i europejskich szkół baletowych „Złote Pointy” (od 2002 roku konkurs ogólnopolski, zasięg międzynarodowy uzyskał w roku 2008).

 

Historia przyznawanego przez Fundację Balet tytułu „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce” sięga 1994 roku. Po raz 23. będzie przyznany tytuł  dla młodych adeptów sztuki baletowej, którzy wchodzą w życie zawodowe. Uczestnicy zgłaszani są przez dyrektorów i grono pedagogiczne szkół baletowych, zgodnie z regulaminem konkursu i prezentują się podczas dni konkursowych w choreografiach klasycznych i współczesnych.  W tym roku będziemy mieli okazję oglądać zmagania 20 uczestników konkursu „Złote Pointy”. Oprócz polskich szkół baletowych, swoich sił spróbuje Węgierska Akademia Tańca i Konserwatorium Tańca w Pradze. Uczestnicy oceniani są przez Międzynarodowe Jury w składzie: Ewa Głowacka I solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (przewodnicząca), Rosa Olimpia Estrella – tancerka, choreograf, pedagog flamenco (Hiszpania), Beata Książkiewicz – profesor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, tancerka, pedagog; Barbara Sier-Janik – wykładowca tańca klasycznego na Wydziale Teatru Tańca w PWST; Vladimir Issaev – baletmistrz i dyrektor Arts Ballet Theatre of Florida (USA); Wiesław Dudek – tancerz, wieloletni I solista w Stuttgart Ballet i Staatsoper w Berlinie, obecnie pedagog w K-ballet Company w Tokio; Jacek Przybyłowicz – tancerz, choreograf, pedagog; Piotr Nardelli – tancerz baletu XX Wieku Maurice’a Béjarta, pedagog, współtwórca największych baletowych dzieł Maurice’a Béjarta, m. in. Bolera z udziałem Moskiewskiego Baletu Bolszoj; Dominik Muśko – Kierownik Baletu Teatr Wielki w Łodzi, Małgorzata Borowiec  – Przedstawiciel CEA – obserwator – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W konkursie o stypendium artystyczne Fundacji Balet wystartuje 11 uczniów polskich szkół baletowych. Roczne stypendia artystyczne przyznaje Kapituła Fundacji Balet w składzie: Maria Andrzejewska – Prezes Zarządu Fundacji Balet, Warcisław Kunc – prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu, Grzegorz Kotek – wieloletni solista baletu w Szczecinie, Uran Azymov – pedagog baletu – Teatr Wielki w Łodzi, Zofia Rudnicka – tancerka, choreograf.

 

Od trzech lat spośród uczestników konkursów Vladimir Issaev – baletmistrz i dyrektor Arts Ballet Theatre of Florida, jako fundator, przyznaje dodatkowe nagrody w postaci miesięcznych warsztatów baletowych na Florydzie. Zadaniem Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Złote Pointy 2016” jest prezentacja osiągnięć artystycznych absolwentów polskich i europejskich szkół baletowych, ich promowanie, a także pomoc uzdolnionym młodym tancerzom w rozpoczęciu kariery zawodowej. Jest to jedyny międzynarodowy konkurs baletowy dla absolwentów w Polsce.

 

Program:

 

19 kwietnia 2016

17.30 – OPERApress: Polowanie na czarownice w Europie

19.00 – Inauguracja konkursu spektaklem baletowym Opery na Zamku w Szczecinie Polowanie na czarownice w choreografii Cathy Marston

 

20 kwietnia 2016

I Dzień Konkursowy – Taniec klasyczny

12.00 – konferencja prasowa

17.00 – konkurs

 

21 kwietnia 2016

II Dzień Konkursowy – Taniec współczesny

17.00 – konkurs

 

22 kwietnia 2016

19.00 – Finał Konkursu: Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu z okazji jubileuszu 25-lecia Fundacji Balet

 

 Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu z okazji 25-lecia działalności Fundacji Balet. Podczas Gali wystąpią finaliści konkursu „ZŁOTE POINTY” oraz gwiazdy światowego baletu – goście i laureaci poprzednich edycji: Wiesław Dudek – pierwszy Polak,  który wystąpił gościnnie z baletem Teatru Bolshoi w Moskwie w partii Oniegina w balecie Oniegin w choreografii Johna Cranko, Shoko Nakamura – I solistka Opery Wiedeńskiej, Staatsballett w Berlinie i Opery Narodowej w Budapeszcie, Ida Nowakowska – tancerka, aktorka, jurorka 9. edycji You can dance – Po prostu tańcz, Viktoria Nowak – zwyciężczyni Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2015 roku, Anna Sąsiadek, Monika Maciejewska, Gintautas Potockas – I soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, Matěj Šust – solista Baletu Narodowego w Pradze, Marek Ludwisiak, Stephanie Nabet, Mary Carmen Catoya i Herman Montenegro z Arts Ballet Theatre of Florida. Międzynarodową Galę Gwiazd Baletu wyreżyseruje Paulina Andrzejewska.

 

Paulina Andrzejewska – tancerka, choreografka, reżyserka i pedagożka. W 1999  roku ukończyła Państwową Szkołę Baletową im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W 2005 roku uzyskała stopień magistra sztuki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Edukacji Muzycznej, specjalność Pedagogika Baletu. Od 2003 roku uczy tańca współczesnego.

Współpracowała m.in. z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma (przy musicalach: Les Misérables, Upiór w operze, Aladyn jr i spektaklach: Morfina, Berlin 4 rano), z Teatrem Rampa (Latający cyrk Monty Pythona), Teatrem Polonia (Klaps! 50 twarzy Greya, Czerwony kapturek) i Teatrem Studio (Oniegin), Teatrem Lalki i Aktora w Lublinie (musical Przygody pszczółki Mai), Teatrem Polskim w Szczecinie (spektakle muzyczne Opera za trzy grosze, Bal manekinów, Magia obłoków), Teatrem Muzycznym w Poznaniu (Evita, Jekyll & Hyde). Jest autorką choreografii do spektakli zagranicznych m.in.: Aladyn jr w Teatrze Komedii Muzycznej w Petersburgu i Tadas Blinda w Wilnie. Obecnie pracuje nad choreografią musicalu Jesus Christ SuperStar, którego premiera odbędzie się w Poznaniu z okazji obchodów Chrztu Polski.

 

Fundacja Balet

Fundacja Balet działa od 1990 roku w Szczecinie pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej. Stowarzyszenie współpracuje ze znanymi choreografami, tancerzami i pedagogami. Celem jest edukacja baletowa, finansowe wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz promowanie osiągnięć artystycznych uczniów baletu w Polsce i za granicą. Fundacja Balet od 2002 roku organizuje Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy” dla najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych oraz od 2007 roku prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, kształcące dzieci w wieku od 4 lat.

 

Więcej informacji: www.fundacjabalet.pl

 

Organizatorami konkursu są: Fundacja Balet i Opera na Zamku w Szczecinie, przy współpracy Centrum Edukacji Artystycznej i Związku Artystów Scen Polskich i Instytutu Muzyki i Tańca.

Honorowy Patronat objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Szczecina i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Organizatorami konkursu są: Fundacja Balet i Opera na Zamku w Szczecinie, przy współpracy Centrum Edukacji Artystycznej, Związku Artystów Scen Polskich i Instytutu Muzyki i Tańca.

 

Honorowy Patronat objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Szczecina i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 3, Radio WAWA, Radio ESKA, Kurier Szczeciński

 

Więcej informacji na temat historii konkursu i działalności Fundacji Balet znajduje się na stronie www.fundacjabalet.pl

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close