Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 20 kwietnia na XLVII na Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt” w Szczecinie zostaną pokazane dwa spektakle tańca – Talking Head grupy Liquid Loft (Teatr Współczesny, godz. 17.00) powstały we współpracy z wiedeńskim Tanzquartier, oraz Safe Absence (godz. 18. 45, Teatr Lalek Pleciuga), drugi epizodTrylogii humanoidalnej (SAFE ABSENCE. Humanoid Trilogy Episode 2: Bezpieczna nieobecność. Epizod 2 Trylogii humanoidalnej) holenderskiej grupy T.r.a.s.h. mieszającej taniec, performance i muzykę wykonywaną na żywo.


Talking Head

Z serwisów społecznościowych słyszymy buczenie polifonicznego bełkotu symulowanej komunikacji, która ma gdzieś staroświeckie rozróżnienie pomiędzy oryginałem a kopią, modelem i obrazem, rzeczywistością i wyobraźnią, lecz raczej wije gniazdko w niebezpiecznej „przestrzeni pomiędzy”. Ludzie tweetują o stanie tożsamości, która jutro będzie już zupełnie inna. Być może będziemy musieli uwierzyć w „mówiących językami”, tak jak rozumie ich Biblia: jesteśmy wypowiadani przez Web 2.0 – to sieć mówi poprzez nas, gadające głowy, na podstawie aktualnego prawa sieciowego świata.

Termin Talking Head przywołuje skojarzenie z nazwą jednego ze znanych zespołów nowofalowych z przełomu lat 70. i 80. oraz oznacza rodzaj kadru: zbliżenie kamery na mówiącą osobę. Wszyscy prezentują się w kadrze zgodnie z regułami Cinema Vérité: szpaner poprzez próżną gadkę, poważny reporter w newsroomie, artysta wśród swych prac. Ciało traci swoją spójność i występuje wyłącznie jako maskarada, nawałnica słów i form, nieustannie zmieniająca się tożsamość, która idzie w ślad za każdym ruchem losu poszczególnych jednostek.

Co jednak gada głowa, która jest przy zdrowych zmysłach (żadnej religii, żadnych narkotyków), której eksperymentalnym celem byłaby improwizacja w różnych żargonach mowy? Na przykład socjologiczny żargon badaczy prekariatu, tech-talk szamanów technologii informatycznej, uczony slang neoliberalnych czcicieli gospodarki lub – i krążymy wokół naszego tematu: gorączkowy poststrukturalny dyskurs teoretyków tańca. Czy gdy ekspert podnosi głos, cała wiedza cała wiedza z całym specyficznym słownictwem przemawia przez niego, czy raczej to on jest w dużej mierze mówiony przez swój żargon? Mówimy: właśnie tak jest. Musimy to założyć, nie tylko ze względów samozachowawczych, bo inaczej bylibyśmy głupi… […]

choreografia – Stephanie Cumming, Luke Baio
kierownictwo artystyczne, choreografia – Chris Haring

SAFE ABSENCE

T.r.a.s.h. miesza taniec, performance i muzykę wykonywaną na żywo, tworząc w rezultacie bardzo fizyczny i emocjonalny teatr tańca. Jest zjawiskiem wyjątkowym w Holandii i ma międzynarodowy charakter. W Safe Absence, drugim epizodzie Trylogii humanoidalnej (SAFE ABSENCE. Humanoid Trilogy Episode 2. Bezpieczna nieobecność. Epizod 2 Trylogii humanoidalnej), sześć uwodzicielskich kobiet uosabia tęsknotę, grzech i pokutę. W wypartych wspomnieniach, zduszonych przez gorset tradycji i rytuałów, ujawnia się zaburzona percepcja rzeczywistości. Karnawałowe sceny w surrealistycznym krajobrazie, z towarzyszeniem intensywnej muzyki prowadzą do skrajnej fizyczności pomiędzy rzeczywistością i transem.

T.r.a.s.h. – grupa taneczno-performatywna jest znana z bezkompromisowych spektakli tanecznych, w których nieustannie i wytrwale poszukuje granic. Na skrzyżowaniu dyscyplin artystycznych – tańca, performance’u i muzyki granej na żywo – już od dziesięciu lat grupa łamie wszystkie tradycyjne standardy teatru i tańca.Rdzeń zespołu tworzą dyrektor artystyczny Kristel Issum wraz z choreografem Guilherme Miotto, kompozytorem Arthurem van der Kuip i scenografem Paulem van Weert. Wspólnie realizują projekt bazujący na kulturze dnia dzisiejszego, pulsie naszych czasów i ludzi, ich ciał, ich zmagań i ich losu. Rezultatem jest wybuchowy, emocjonalny a niekiedy wręcz brutalny teatr tańca, prezentowany w różnych miejscach i festiwalach w kraju i za granicą. Grupa otrzymała w 2006 roku od miasta Tilburg nagrodę Ad Vinken, a w 2009 – Nagrodę Taneczną Fundacji Kulturalnej Księcia Bernharda.

Projekt Safe Absence / Humanoid Trilogy Episode 2 jest wspierany przez Tanzhaus NRW, Düsseldorf

koncepcja i choreografia – Kristel van Issum & Guilherme Miotto.

Więcej informacji w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia oraz na stronie festiwalu: http://www.kontrapunkt.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close