Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 21-27 października 2018 Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na Festiwal Tańca Współczesnego Tanztendenzen. Wydarzenie to dobywa odbywa się od 1993 roku w Niemczech. Tegoroczna edycja będzie pierwszą międzynarodową, w związku z czym odbędzie się właśnie w Szczecinie. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć spektakl i instalacje e wykonaniu solistów i zespołów z teatrów tańca z Niemiec, Izraela, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Polski. Festiwal organizowany jest w ramach viaTEATRI – transgranicznej sieci zawiązanej przez niemieckie teatry w Greifswaldzie, Schwedt i Operę na Zamku w Szczecinie.

 

Program festiwalu i spektakle:

 

 21 października, godz. 17.00

Opera na Zamku w Szczecinie: Dzieci z dworca ZOO – chor. Robert Glumbek

 

Spektakl  to impresja na temat najważniejszych wątków poruszonych w książce i filmie My, dzieci z dworca ZOO. Taniec współczesny jako środek wyrazu jest w stanie opowiedzieć tę opowieść z innej strony i pokazać to, co do tej pory być może umknęło uwadze odbiorców.

 

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018.

Więcej

 

22 października godz. 19.00

Iraqi Bodies (Szwecja): Rite of Exile: Silent Scent

 

Boska komedia Dantego Alighieri to opis wędrówki na „drugą stronę”. Na tym arcydziele włoskiego poety oparł między innymi swój taneczny performansszwedzki zespół Iraqi Bodies. Tytułowy „rytuał wygnania” to trzy połączone spektakle podejmujące tematykę miłości, wojny i cnót widzianych przez Piekło, Niebo i Czyściec. Artyści zastanawiają się, jak wojna w skali globalnej, ekonomicznej czy religijnej wpływa na nasze codzienne życie i czy w tym kontekście mówienie o miłości ma w ogóle jakiś sens? Gdzie jest romantyzm, ideały? Czy sprawiedliwość, odwaga, wiara, człowieczeństwo obecne są teraz w naszych relacjach?

Więcej

 

23 października godz. 19.00, triple bill

 

Nimrod Freed, Tami Dance Company (Izrael): Tennis – The True Story

Tancerze z Izraela pokażą trzy różne historie połączone w jeden performans, dla którego muzycznym tłem będą autentyczne dźwięki z tenisowego kortu połączone z muzyką trans i soulową. Występujący na całym świecie choreograf i tancerz Nimrod Freed znany jest jako artysta bezkompromisowy, a jego spektakle cechują  ogromne walory estetyczne, zapewniające widzom ekscytujące przeżycie.

 

 

Katharina Wunderlich (Niemcy): Insomnia

Bezsenność rodzi stany pomiędzy jawą a snem. Które są prawdziwe, a które jedynie złudą? W swoim spektaklu Katharina Wunderlich tworzy letargiczny klimat tego pośredniego świata, przekładając go na codzienne życie, obowiązki kontra potrzeby. Co się stanie, jeśli nie damy sobie rady z wymaganiami świata i nie wybierzemy odpowiedniej drogi? Artystka zadaje pytanie, jak poradzić sobie z presją, by odnieść sukces. Widzowie widzą siebie na styku jawa-sen, jak w życiu: w czasie przejściowym. Wykorzystując projekcje wideo, taniec i dźwięk, artystka tworzy oryginalny taneczny teledysk.

 

 OK Dance Company (Izrael): Expecting

Kolorowy, dizajnerski świat raz kojarzący się z punkiem, raz z „mydlanymi” historiami rodem z portali społecznościowych. Na scenie zobaczymy czterech wspaniałych półbogów, czy też zbyt pewnych siebie nastolatków. Poruszają się w rozchwiany sposób – czasami synchronicznie, czasami nieregularnie. Czy to mistyczny rytuał, czy może wyraz braku szablonów w życiu uczniów szkół średnich?

 

Więcej

 

24 października godz. 19.00

Mouvoir/Stephanie Thiersch (Niemcy): Bronze by Gold

 

W spektaklu przenikają się: wir wielu ciał, porywający miks dźwięków kwartetu smyczkowego i muzyki klubowej; pełen eklektyzm: od didżeja miksującego muzykę na żywo po spokojną tonację. Tancerze pokazują całe spektrum możliwości ludzkiego ciała w świecie, w którym, mimo pewnego porządku, wszystko wzajemnie sobie zaprzecza i się wzajemnie znosi.  Bo świat nieustannie się zmienia, a człowiek wciąż wędruje i szuka. 

Więcej

 

25 października godz. 19.00

Łukasz Przytarski: Weld

 

W swoim solowym przedstawieniu artysta zainspirował się twórczością amerykańskich rzeźbiarzy, Johna Chamberlaina i Fletchera Bentona. Jako tancerz i artysta wizualny Przytarski łączy tu różne formy abstrakcyjne i przedstawia swoje ciało jako ruchomą rzeźbę. Momentami jest dynamiczny i nieokreślony jak kolaż Chamberlaina, innym razem skupiony na kształcie, monochromatyczności i geometrii jak prace Bentona. Przestrzeń artysty tworzą niebanalne kostiumy i ciekawa scenografia.

Więcej

 

26 października

 

godz. 10.00

De Stilte (Holandia): Flying Cow – spektakl szkolny

To pełen czaru, fantazji i humoru spektakl dla dzieci w wieku od 4 lat.

Więcej

 

godz. 19.00

Instalacja site-specific w wykonaniu Compagnie Linga (Szwajcaria)
czas trwania: 50 min.

 

27 października godz. 19.00

Maura Morales (Kuba): Exceso de la nada (Nadmiar niczego)

 

Ze swoją ojczyzną – pełną sprzeczności i kontrastów w swoim solowym tańcu współczesnym  rozlicza się Maura Morales – słynna tancerka i choreografka, wielokrotna zdobywczyni międzynarodowych nagród i jurorka wielu światowych festiwali tanecznych. Utwór nosi tytuł Exceso de la nada, czyli Nadmiar niczego. Czy to swoista metafora tego, co możemy zobaczyć na Kubie, podobno kraju szczęśliwych, uśmiechniętych ludzi? Popis taneczny Maury Morales urzeka silnymi oraz pełnymi niuansów kompozycjami choreograficznymi. I jest pełen artystycznych ambiwalencji, podobnie jak jej kraj.

Więcej

 

Więcej informacjihttp://tanztendenzen.de/en/

Bilety na festiwal TANZTENDENZEN Trendy Tańca 2018 można zakupic jedynie w kasie Opery na Zamku.

Bilet specjalny uprawnia do wejścia na kilka wydarzeń. Cena biletu specjalnego zalezy od kategorii miejsc:

Bilet specjalny w miejscach I – 85 zł (spektakl inauguracyjny, spektakl finałowy i jeden wybrany spektakl na sali głównej *)

Bilet specjalny w miejscach II – 75 zł (spektakl inauguracyjny, spektakl finałowy i jeden wybrany spektakl na sali głównej *)

Bilet specjalny w miejscach III – 70 zł (spektakl inauguracyjny, spektakl finałowy i jeden wybrany spektakl na sali głównej *)

Dodatkowo bilet specjalny uprawnia do zakupu biletów w promocyjnej cenie 1 zł na wydarzenia Festiwalu w Sali Kameralnej i Galerii O. (szczegóły w kasie).
________________________
* poza spektaklem szkolnym

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close