Wersja do druku

Udostępnij

W sezonie 2016/2017 Opera na Zamku w Szczecinie obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia sceny muzycznej. Z tej okazji przygotowano szereg wydarzeń, które mają uświetnić ten wyjątkowy czas. Program obchodów został przedstawiony podczas konferencji prasowej 13 września 2016 przez dyrektora Opery Jacka Jekiela.

Po raz pierwszy od pamiętnego Rentu powstanie też musical. 28 i 29 sierpnia odbyły się castingi do Crazy for you do muzyki Geogre’a Gershwina. Premiera w reżyserii Jerzego Połońskiego 3 marca 2017.

27 maja 2017 zostanie zaprezentowany kolejny autorski projekt baletowy – będzie to premiera Dzieci z dworca ZOO w choreografii i inscenizacji Roberta Glumbka (Teatralna nagroda muzyczna im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy choreograf” za poprzednią realizację w Operze na Zamku – jedną z 3 części wieczor Ogniwa). 

Jeszcze w grudniu 2016 roku organizatorzy zapraszają na premierę Dziadka do orzechów  w choreografii kierownika baletu Opery na Zamku Karola Urbańskiego, wyróżnionego nagrodą jury „Bursztynowego pierścienia” za wkład w rozwój szczecińskiego baletu

Ponadto w repertuarze znajda się niedawne premiery, które zebrały znakomite recenzje w Polsce i Europie, m.in. Polowanie na czarownice – balet z narracją aktorską w choreografii Cathy Marston z Royal Opera House w Londynie.

Opera na Zamku przygotowuje również szereg wydarzeń specjalnych, jak wystawy, koncerty, spektakl plenerowy w wielu lokacjach miasta z udziałem lokalnej społeczności, specjalne akcje dla mieszkańców Pomorza Zachodniego spoza Szczecina i inne. Informacje o tych wydarzeniach będą dostępne na stronie internetowej Opery  i w mediach społecznościowych.

Sezon tradycyjnie rozpocznie  się koncertem  inauguracyjnym połączonych orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern (25 września 2016). Koncert uświetni gala wręczenia nagród Pro Arte.

 

 

Fragmenty wypowiedzi gości konferencji prasowej Opery na Zamku w dniu 13 września:

 

Jerzy Wołosiuk:

– W nowym sezonie mamy zaplanowanych sześć wydarzeń premierowych. Jako że w DNA Opery na Zamku jest teatr muzyczny, rozrywkowy – z okazji jubileuszu w centralnym punkcie stawiamy produkcję musicalową „Crazy for You” – hit braci Gershwinów, który święci triumfy na Broadway’u. Nic dziwnego, bo powstał w „złotych czasach musicalu”, a dobrze zarysowane postaci i pełna zwrotów akcji historia łączy się tu z kompozycją na naprawdę wysokim poziomie muzycznym. Ponadto pokażemy premierę „Tanhausera” Wagnera, która powstaje w koprodukcji (kolejnej po „Lohengrinie”) z Theater Vorpommern, a w której weźmie udział zespół naszego chóru oraz dwie premiery baletowe (co warto podkreślić) z udziałem orkiestry o bardzo zróżnicowanych warstwach muzycznych: „Dziadek do orzechów” do muzyki Czajkowskiego i „Dzieci z dworca ZOO” gdzie będziemy grać m.in. muzykę Davida Bowie.

  

 

Karol Urbański:

– Przygotujemy dwa spektakle, które będą bardzo różne. Pierwszy z nich jest pozycją bardziej klasyczną, familijną. Chcemy jednak, aby był w warstwie wizualnej skierowany do dzieci, ale w znaczeniowej także do dorosłych. Bo „Dziadek do orzechów” został stworzony do libretta Alexandra Dumas’a i ma bardzo wyraźne przesłanie do dorosłego widza. Chcemy te nieco zatarte komunikaty odkurzyć, poszukać w tym materiale czegoś więcej.

 

Natomiast „Dzieci z Dworca Zoo” to dzieło łączące różne generacje. W młodości czytałem je ja, później także moje dzieci, mimo że są w bardzo różnych przedziałach wiekowych. Zrealizujemy je bardziej ascetycznie, ale także w taki sposób, aby dostarczało wielu wrażeń. Materiał choreograficzny jest już w dużej mierze gotowy, bo próby zaczęliśmy już w czerwcu. Zresztą pomysłodawca tego przedstawienia Robert Glumbek jest znany naszej publiczności dzięki docenianemu spektaklowi „Ogniwa”, za który otrzymaliśmy wiele wyróżnień, a sam Robert zdobył Teatralna Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa w Polsce. Jednak jego potencjał jest tak ogromny, że postanowiliśmy dać sporo przestrzeni do realizacji autorskiego projektu. Z tego co już widziałem, będzie to bardzo interesujące widowisko. Chociaż zupełnie inne od tego, które przygotowuję w grudniu. U mnie będzie świat lalek i dzieci, feeria kolorów i klasycznej muzyki Czajkowskiego. Realizacja Glumbka jest bardziej ascetyczna i porusza się w muzyce z nurtu zaliczanego do popu, a historia wrosła w popkulturę. Ten sezon pokaże jak silnie taniec potrafi oddziaływać za pomocą bardzo różnych środków przekazu, bodźców, technik tanecznych.

 

Więcej informacji: www.opera.szczecin.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close