Wersja do druku

Udostępnij

Jak co roku, także i podczas tegorocznej edycji Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie w programie znalazły się spektakle łączące taniec i performans. W środę 9 kwietnia o godz. 18.15 w Teatrze Polskim (ul. Swarożyca 5) swój Projekt P pokaże Ivo Dimchev – bułgarski choreograf i performer, laureat wielu międzynarodowych nagród w kategorii tańca oraz teatru, a także wykładowca w szkołach teatralnych i szkołach tańca (m.in. w Budapeszcie, Antwerpii, Bernie i Wiedniu) oraz twórca i dyrektor Humarts Foundation w Bułgarii. Jego występy określane są mianem kolorowej mieszanki performansu, tańca, teatru, muzyki, fotografii i rysunku. 

 

Natomiast w piątek 11 kwietnia o godz. 16.00 i 20.00 w Teatrze Lalek Pleciuga (Plac Teatralny 1) A Two Dogs Company i Kris Verdonck wystąpią ze spektaklem Exit, prezentującym rezultaty projektu badawczego, który przeprowadzili wspólnie Kris Verdonck oraz tancerka i choreografka Alix Eynaudi we współpracy z Rutgerem Zuyderveltem (Machinefabriek).

 

O spektaklach

 

Ivo Dimchev: P Project/Projekt P

  Projekt P to interaktywny performans, oparty na kilku słowach na „p” (takich jak „pianino”, „policja”, „poezja”). Publiczność zostaje zaproszona na scenę, by pisać improwizowaną poezję, którą grający na pianinie performer przekształca w piosenkę. Uczestnicy występu otrzymują wynagrodzenie.finansowe. (www.ivodimchev.com)

 

Ivo Dimchev: „Poza rozrywką, którą zwykle mamy podczas spektaklu, chciałbym, aby ten performance pomógł nam trochę przełamać niektóre z tabu, jakimi są dla nas pieniądze, wartość i zadowolony autorytet w kontekście sztuki performerskiej.”.

 

pomysł i muzyka – Ivo Dimchev
opracowanie oprogramowania – Matteo Sisti Sette

występują: Ivo Dimchev i osoby z widowni

Koprodukcja z Impulstanz Vienna, Kaaitheater, Trouble festival (Les Halles), Hebbel Theater (Berlin), Volksroom, Humarts Foundation, Frascati (Amsterdam)
Dofinansowanie: Flemish Community in Belgium

 

 

 A Two Dogs Company/Kris Verdonck: Exit

 

Podstawą projektu jest zagadnienie: jak możemy oddziaływać na postrzeganie sensoryczne widowni w tradycyjnym teatrze, wykorzystującym wszystkie media, które teatr ma do dyspozycji (oświetlenie, dźwięk, ruch, język, obrazy, scenografia etc.)? Do jakiego stopnia artyści są zdolni manipulować świadomością (i podświadomością) widza, używając teatralnych narzędzi?

Publiczność przychodzi do teatru, by coś „przeżyć” i czegoś „doświadczyć”. Jakie bodźce przyjmuje nasz mózg w trakcie codziennego życia i jak się one różnią od tych otrzymywanych podczas spektaklu? […]

 

Na podstawie doświadczenia z kinem i telewizją wiemy, że dźwięk może tworzyć napięcie, ale czy pewne dźwięki prowadzą też do całkowitego zrelaksowania? Czy szczególne typy światła mogą osłabić lub wręcz wygasić naszą uwagę? Czy struktury narracyjne mają większy wpływ na naszą czujność niż formy abstrakcyjne […], w których powtórzenie odgrywa ważną rolę? Czy konkretne konflikty, sytuacje i postacie bardziej zatrzymują naszą uwagę? Czy za linią dramatczną wydarzeń podążamy świadomie, nieświadomie czy podświadomie? A co z językiem, który staramy się zrozumieć, lecz który może także wywoływać efekt zaczarowania albo prowadzić do zamroczenia lub zatrucia?

 

Oprócz tworzenia wszelkiego rodzaju eksperymentów z teatralnymi normami Kris Verdonck i Alix Eynaudi zaangażowali do swojego projektu także wiedzę naukowców i paranaukowców: skontaktowali się ze specjalistami zajmującymi się snem, badaczami mózgu, hipnotyzerami etc.

 

pomysł – Kris Verdonck i Alix Eynaudi
dramaturgia – Marianne Van Kerkhoven
kostiumy – An Breugelmans
muzyka – Rutger Zuydervelt / Machinefabriek
światło – Luc Schaltin
obsługa techniczna – Jan Van Gijsel

premiera – 18 sierpnia 2011

występuje: Tale Dolven

Produkcja: Hendrik De Smedt / A Two Dogs Company
Koprodukcja: ÜBER LEBENSKUNST, projekt inicjujący the Federal Cultural Foundation we współpracy z Haus der Kulturen der Welt, Berlin DE
Wsparcie: the Flemish Authorities, the Flemish Community Commission

 

www.atwodogscompany.org

 

Więcej o festiwalu: http://www.kontrapunkt.pl/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close