Wersja do druku

Udostępnij

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na VIII Międzynarodowy Konkurs Baletowy „ZŁOTE POINTY 2015” oraz XIV edycję Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2015”.  Pierwsze dwa dni przeznaczone są na pokazy konkursowe, kolejno taniec klasyczny (15 kwietnia w godz.17.00-20.00)  i taniec współczesny (16 kwietnia w godz. 17.00-20.00). Ostatniego dnia, 17 kwietnia o godz. 19.00, odbędzie się  Finał Konkursu – Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu. Koncert finałowy z uczestnictwem finalistów konkursu i stypendystów,  jak również uczniów Poznańskiej Szkoły Baletowej (prezentacja osiągnięć artystycznych uczniów szkoły), szkoły baletowej z Izraela i zaproszonych  gwiazd baletu. Ponadto Divertisment Ballet (soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu) pokaże spektakl Carmen Suita.

Wydarzenie odbywać się będzie w Hali Opery na Zamku (ul. Energetyków 40).

 

 

PROGRAM

15 kwietnia 2015

 

I Dzień Konkursowy – Taniec klasyczny
12.00 – konferencja prasowa w foyer hali Opery na Zamku
17.00 – 20.00 – Konkurs

16 kwietnia 2015

 

II Dzień Konkursowy – Taniec współczesny
17.00 – 20.00 – Konkurs
 
17 kwietnia 2015: Finał Konkursu – Opera na Zamku
19.00 – 21.00 – Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu – koncert finałowy  z uczestnictwem finalistów konkursu i stypendystów,  jak również uczniów Poznańskiej Szkoły Baletowej (prezentacja osiągnięć artystycznych uczniów szkoły), szkoły baletowej z Izraela i zaproszonych  gwiazd baletu – Carmen Suita w wykonaniu DIVERTISMENT BALLET (soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu).

Więcej

W jury konkursu zasiadają znamienite osobistości świata tańca, między innymi:
Ewa Głowacka – pierwsza solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie; Vladimir Issaev – baletmistrz, choreograf i dyrektor Arts Ballet Theatre of Florida (USA); Rosa Olympia Estrella – tancerka, choreograf, pedagog flamenco (Hiszpania); Beata Książkiewicz – profesor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, tancerka, pedagog; Barbara Sier-Janik – wykładowca tańca klasycznego na Wydziale Teatru Tańca w PWST; Dominik Muśko – Kierownik Baletu Teatru  Wielkiego w Łodzi; Marek Ludwisiak – tancerz Teatru Muzycznego w Łodzi; Karol Urbański – Kierownik Baletu Opery na Zamku w Szczecinie;
Wiesław Dudek –   pierwszy solista Staatsoper w Berlinie.
 
Pedagogiem konkursu będzie Uran Azymov (Białoruś).
 
W Kapitule Fundacji Balet przyznającej roczne stypendia artystyczne zasiądą:
Maria Andrzejewska – Prezes Zarządu Fundacji Balet; Warcisław Kunc – prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu; Grzegorz Kotek – wieloletni solista baletu w Szczecinie; Jacek Jekiel – Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie; Uran Azymov – Pedagog baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

 

***

 

Historia przyznawanego przez Fundację Balet tytułu „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce” sięga 1994 roku. Po raz XXI będzie przyznany tytuł  dla młodych adeptów sztuki baletowej, którzy wchodzą w życie zawodowe. „Złote Pointy” są jedynym międzynarodowym konkurs dla najlepszych absolwentów szkół baletowych w Polsce i Europie. Uczestnicy zgłaszani są przez dyrektorów i grono pedagogiczne szkół baletowych, zgodnie z regulaminem konkursu i prezentują się podczas dni konkursowych w choreografiach klasycznych i współczesnych.  Uczestnicy konkursu oceniani są przez Międzynarodowe Jury, w skład którego wchodzą znawcy baletu –  choreografowie i tancerze. W tegorocznej edycji zaprezentuje się 23 uczestników z Polski, a także uczestnicy z Berlina, Budapesztu, Pragi i innych miast Europy.

 

Jest to jedyny konkurs w Polsce dla adeptów sztuki baletowej, na stałe wpisany w kalendarz imprez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami konkursu są: Fundacja Balet i Opera na Zamku, przy współpracy Centrum Edukacji Artystycznej, Związku Artystów Scen Polskich i Poznańskiej Szkoły Baletowej. Honorowy Patronat nad Konkursem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego –   Małgorzata Omilanowska, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewic  i Prezydent Miasta – Piotr Krzystek. Konkurs finansowany jest ze środków Gminy Miasto Szczecin, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz ze środków własnych Fundacji Balet pozyskanych od sponsorów. 
 
Podczas konkursu organizowana jest konferencja prasowa z udziałem Jury, Dyrektorów Szkół Baletowych i Dyrektorów Teatrów, która umożliwia analizę poziomu artystycznego absolwentów i wymianę doświadczeń zawodowych. Podczas Finałowego Koncertu oprócz laureatów i wyróżnionych absolwentów wystąpią zaproszeni tancerze. Co roku prezentowane są osiągnięcia jednej ze szkół baletowych, biorących udział w konkursie. W tym roku zaprezentuje się Poznańska Szkoła Baletowa. Podczas konkursu przyznawane są roczne stypendia artystyczne dla uczniów szkół baletowych (w 2014 roku przyznano 6 rocznych stypendiów artystycznych dla uczniów w kwocie 300 zł miesięcznie).

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close