Wersja do druku

Udostępnij

Przed niedzielnym spotkaniem promocyjnym książki Anny Królicy Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu podczas MSTT w Lublinie (oraz kolejnymi m.in. w Łodzi 14 listopada i we Wrocławiu 3 grudnia) zapraszamy do lektury recenzji Izabeli Szymańskiej. Jak pisze:

„Anna Królica podjęła się dużego wyzwania – napisania książki o tańcu w Polsce. Choć na pierwszy rzut oka zadanie to może nie wydawać się najeżone trudnościami, ale gdy się mu bliżej przyjrzeć widać, jak wiele pułapek czyha na autora/autorkę podobnego przedsięwzięcia. Próby napisania historii polskiego tańca nie da się porównać z historyczną analizą jakiejkolwiek innej dziedziny sztuki, ponieważ ta dyscyplina na w naszym kraju wyjątkowo mało obserwatorów; i źródeł. […]

Sztukę do odkrycia dobrze się czyta zwłaszcza w częściach, które są autorskimi analizami Anny Królicy. Gorzej wypadają wywiady – są zbyt szczegółowe, a przez to i hermetyczne. A jak sugeruje tytuł i jak mówi sama autorka, publikacja ma pomóc w popularyzacji tańca w Polsce. Powinna być więc napisana jak najbardziej przystępnie.

Jednak mimo tych redaktorskich zarzutów zdecydowanie Szkice o polskim tańcu polecam. Książka ta ma także jeszcze jedną zaletę: dzięki zebraniu podstawowych informacji jest dla mnie głosem zamykającym etap mówienia o tańcu w Polsce „w ogóle”, w perspektywie generalizującej. Teraz otwiera się potrzeba bliższych analiz i szczegółowych opisów. Anna Królica udowodniła, że w polskim tańcu jest wiele zjawisk, które mogą być podstawą fascynujących książek o artystach i teatrach tańca”.

Cały tekst dostępny tu:

http://www.taniecpolska.pl/tekst/104

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close