Wersja do druku

Udostępnij

W ojczystej Szwajcarii zmarł Alain Bernard, wybitny choreograf, tancerz i nauczyciel wielu pokoleń ludzi związanych z tańcem. Był uczniem Marthy Graham i George’a Balanchine’a, solistą europejskich i amerykańskich scen, w szwajcarskim Bernie prowadził słynną szkołę tańca jazzowego, a jako choreograf wystawiał baletowe przedstawienia w wielu europejskich krajach. Bernard to postać, bez której trudno sobie wyobrazić także polską historię baletu. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w Gdańsku uczył swoich pierwszych polskich studentów, sprowadził do nas jazz, styl zupełnie wcześniej nad Wisłą nieznany.

W 1981 roku przygotował dwa jazzowe balety (w Gdańsku i Warszawie), a po stanie wojennym wrócił, by kontynuować pionierską pracę pedagogiczną. Absolwentami jego kursów byli najlepsi polscy tancerze. W ostatniej dekadzie XX wieku Alain Bernard stworzył trzy spektakle w stołecznym Teatrze Roma, w okresie gdy dyrektorował tu Bogusław Kaczyński, baletowym zespołem kierowała Maria Krzyszkowska. Pracował również w Operze Wrocławskiej. Dał się też poznać jako dociekliwy badacz, znawca baletowych dziejów, komentator wydarzeń bieżących, ceniony w Europie kolekcjoner. Uhonorowano go m.in. medalem Wacława Niżyńskiego i odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej“. To właśnie jemu chciało się kiedyś przyjechać na Wschód, na Białoruś, Litwę, do Estonii, Czech, do Rosji, by do tanecznej tradycji klasycznej dołożyć tam bogatą tradycję tańca jazzowego.

Przytoczona za portalem Maestro: http://maestro.net.pl, gdzie można zapoznac się z całym artykułem.

Więcej o działalności Alaina Bernarda w Polsce przeczytać można również w książce Grzegorza Chojnowskiego: http://www.taniecpolska.pl/bibliografia/815

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close