Wersja do druku

Udostępnij

Miło nam poinformować, że wśród artystów odznaczonych wczoraj przez ministra kultury medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” znaleźli się twórcy sztuki tańca. Wśród nich m.in. Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk – tancerze i choreografowie, założyciele Sopockiego Teatru Tańca, a także Barbara Sier-Janik pedagog i tancerka związana z Teatrem Wielkim w Warszawie, zastępca przewodniczącej rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca. 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 27 marca w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier prof. Piotr Gliński wręczył artystom polskich scen teatralnych odznaczenia państwowe i resortowe.

 

Decyzją Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono solistę baletu Bogdana Stanisława Jankowskiego – pedagoga związanego z zespołem Feliksa Parnella (polskiego tancerza i choreografa), z Estradą Śląską we Wrocławiu, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi.

 

Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: 

 

Joanna Czajkowska – tancerka, choreografka, pedagog tańca, współtwórczyni Sopockiego Teatru Tańca. Artystka tańcząca na scenach teatralnych w całym kraju i za granicą (więcej w naszej zakładce ludzie tańca).

 

Urszula Drzewińska – koryfejka baletu, do 2002 roku w zespole baletu Opery Wrocławskiej.

 

Jacek Krawczyk – tancerz, choreograf, pedagog tańca, związany z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiury, z  Teatrem Okazjonalnym (dzisiaj Sopocki Teatr Tańca). Jako tancerz i choreograf współpracował  z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi (więcej w naszej zakładce ludzie tańca).

 

Barbara Sier-Janik– pedagog, tancerka, absolwentka Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie, związana z Baletem Teatru Wielkiego w Warszawie, absolwentka Wydziału Pedagogiki Tańca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor sztuk teatralnych i autorka książki Post modern dance – Zarys problematyki, twórcy i techniki. Wiceprzewodnicząca Sekcji Tańca i Baletu Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) i zastępca przewodniczącej rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca (więcej w naszej zakładce ludzie tańca).

 

Barbara Stefaniak – tancerka i pedagog, związana z Operą Wrocławską i Teatrem Wielkim w Łodzi. Prowadziła zajęcia z tańca, m.in. w Szkole Baletowej w Łodzi i w białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie; w 1985 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Wszystkim uhonorowanym twórcom serdecznie gratulujemy! 

 

Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru była częścią trwających od zeszłego roku obchodów stulecia ZASP-u, wnioskodawcy odznaczeń. Minister kultury wyraził radość, że teatr w Polsce żyje, jest interesujący, często kontrowersyjny, ale dzięki temu znajduje swoich widzów w różnych grupach społecznych.

 

Więcej informacji: www.mkidn.gov.pl.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close