Wersja do druku

Udostępnij

 Jérôme Bel udowadnia, że tańczyć może, a co więcej – potrafi – każdy. Światowej sławy choreograf przyjeżdża w lipcu do Warszawy, by wspólnie  z mieszkańcami miasta zrealizować specjalne wcielenie Gali. Rusza sprzedaż biletów na premierowe spektakle. 

 

– Pragniemy coraz mocniej i wyraźniej wpisywać fascynującą sztukę tańca współczesnego w kulturalne życie Warszawy. Kreujemy przy tym wydarzenia znaczące w skali europejskiej – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektorka Festiwalu Ciało/Umysł. Stąd też pomysł zaproszenia do Warszawy Jérôme’a Bela, który wraz z profesjonalistami
i amatorami stworzy unikatowy taneczny spektakl. Polska premiera Gali zaplanowana jest 11 i 12 lipca o godz. 20.00 na scenie Nowego Teatru w ramach inauguracji festiwalu Ciało/Umysł.

 

Taniec dla każdego

 

Francuski tancerz i choreograf, zafascynowany Piną Bausch i Anną Teresą De Keersmaeker, bywa nazywany współczesnym filozofem tańca. Jérôme Bel nie uznaje podziału na sztukę wysoką i niską, jednocześnie bawiąc się oczekiwaniami publiczności wobec spektaklu. Jest uważany za jednego z czołowych przedstawicieli ruchu „non-dance”.

 

Prowokuje, robiąc to w sposób pełen dystansu i humoru. Łamie nasze przyzwyczajenia dotyczące podziału na wykonawców i odbiorców sztuki. „Gala” to spektakl, w którym bierze się udział, a nie tylko go ogląda. To odświeżające i oczyszczające doświadczenie – podkreśla Edyta Kozak.

 

Spektakl Gala został po raz pierwszy zrealizowany w 2015 roku z mieszkańcami paryskich przedmieść. Od tamtej pory Bel podróżuje po świecie i zaprasza do współpracy ludzi różnych kultur i narodowości. Gala powstała już m.in. w Niemczech, Portugalii, Singapurze, Brazylii i Kanadzie. Tym razem to wśród warszawiaków Jérôme Bel odnalazł 20 wykonawców o zróżnicowanym pochodzeniu i wieku.

 

Francuz prezentuje nowatorskie i naturalne podejście do tańca. Łączy na scenie profesjonalistów i amatorów, udowadniając, że teatr to wspólnota zarówno tych, którzy stoją na scenie, jak i pod sceną. W swoich realizacjach, przede wszystkim
w dotychczasowych edycjach Gali, Bel tchnął życie w powiedzenie „tańczyć każdy może” i udowodnił, że każdy to potrafi.

 

Pogoń za doskonałością

 

Wiodącym motywem tegorocznej XVI edycji festiwalu jest czas.

Dla współczesnych twórców ekspresja ciała w ruchu okazuje się najbardziej plastycznym zwierciadłem czasu i jego różnych aspektów – mówi Edyta Kozak.

 

W Gali Jérôme Bel bada pamięć ciała oraz społeczny wymiar czasu w tańcu pop. Porusza także problem utopijnej pogoni za czasem i nieosiągalną doskonałością,  a poprzez zaangażowanie uczestników w różnym wieku i ich cielesność sięga do pamięci biologicznej.
Odkrywa zapisane w ciele, lecz nieuświadomione formy ruchu, taneczne klisze  i wyobrażenia – dodaje dyrektor festiwalu.

 

Jérôme Bel wystąpi na festiwalu Ciało/Umysł już po raz piąty. W 2001 roku pokazał na nim swój pierwszy spektakl zatytułowany własnym imieniem i nazwiskiem Jérôme Bel. Od tego czasu co kilka lat wraca do Polski na festiwal, by prezentować własne perfromanse lub realizować je z polskimi tancerzami. W 2005 roku zaprezentował Shirtology, w którym rozmawiał z widzami za pomocą T-shirtów oraz wygłosił swój słynny wykład na temat założeń kontrowersyjnego spektaklu The Last Performance. W 2012 roku zrealizował The Show Must Go On, a w 2013 – “Disabled Theatre”.

 

Bilety na spektakl Gala w cenie 30-50 zł są już dostępne w sprzedaży w siedzibie Nowego Teatru (Warszawa, ul. Madalińskiego10/16), w sieci eBilet oraz w punktach sprzedaży firmy (m.in. sieci salonów Empik).

 

***

Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce,
w tym roku prezentuje się w nowej, rozbudowanej formule. Pierwsze wydarzenia już za nami, lipiec przyniesie premierę Gali Jérôme’a Bela, natomiast większość spektakli
i performance’ów, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów,  planowane są od 29 września do 10 października.

 

Więcej na www.cialoumysl.pl

 

***

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: network apap – advancing performing arts project, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, SÍN Arts and Culture Centre w Budapeszcie

Partner festiwalu i konferencji ,,Today Tomorrow”: Goethe-Institut

Patronat medialny: Aktivist, Didaskalia, E-teatr.pl, Notes na 6 Tygodni, Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl, TVP Kultura, Uroda Życia.  

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close