Wersja do druku

Udostępnij

Opowiedzieć historię tańca tak, by zaciekawić młodych widzów – to z pewnością niełatwe zadanie. Znakomicie poradziła sobie z nim Anna Banach autorka Tanecznika, interaktywnego przewodnika po historii tańca dla dzieci i młodzieży. To działający od lipca projekt, który za główny cel stawia sobie przybliżenie idei sztuki tańca młodym odbiorcom. Każdy kto wejdzie na stronę https://www.tanecznik.net/, będzie mógł poczytać np. o związkach tańca z wirusem, zobaczyć malowidła naskalne przedstawiające tańczące postaci czy posłuchać prof. Jerzego Bralczyka wyjaśniającego znane przysłowie o złej baletnicy. 

 

O projekcie:

Tanecznik to interaktywny przewodnik po historii tańca dla dzieci i młodzieży, którego zadaniem będzie promowanie wiedzy na temat sztuki tańca i choreografii, wspieranie jej kompetentnego i krytycznego odbioru, a także rozwój widowni i pozyskiwanie nowej publiczności dla tańca. Przewodnik ten ma w atrakcyjnej wizualnej formie przybliżyć młodemu odbiorcy kultury sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli sztuki tańca i choreografii, różnorodne techniki, formy i style taneczne, odmienne taneczne kultury. Tanecznik, w całości opracowany w formie zdalnej, będzie zawierał opowiastki i wierszowane bajki o tematyce tanecznej, interaktywne quizy i zabawy z wykorzystaniem elementów wiedzy na temat tańca i choreografii, praktyczny poradnik dla młodszych i nieco starszych tancerzy oraz rekomendacje spektakli.

 

Od autorki:

To z myślą o Was, młodych i młodszych entuzjastach tańca, powstała ta strona. Przez kolejnych dziewięć miesięcy będziemy wspólnie „podróżować w czasie i przestrzeni”, by przyjrzeć się, jak różnorodny, zaskakujący i inspirujący może być taniec. Spotkanie z „Tanecznikiem” możecie potraktować jako swoistą magiczną podróż, dzięki której wspólnie będziemy odkrywać różne miejsca na świecie, gdzie taniec zagościł. Tak swobodnie się przemieszczając, niczym w kapsule czasu, przyjrzymy się, jak na przestrzeni dziejów taniec rozwijał się i zmieniał.

 

Przed Wami będą się otwierać coraz to nowe odsłony „Tanecznika” wypełnione ciekawostkami na temat wybitnych artystów związanych z tą formą sztuki, różnych kierunków, nurtów i stylów tanecznych czy ważnych miejsc związanych z tanecznym światem. Podczas tej roztańczonej eskapady będziecie mogli również przyjrzeć się wyjątkowym reprodukcjom obrazów, grafik i zdjęć z tanecznymi motywami. Chcę Was również zachęcić do lektury wybranych utworów literackich o tak wdzięcznej tematyce jak ruch, wirowanie, pląs czy taneczne szaleństwo.

 

Specjalnie dla Was opracowuję zestaw interaktywnych quizów, zagadek i gier, dzięki którym „Tanecznik” może stać się inspirującym, a jednocześnie zabawnym i przyjaznym przewodnikiem. Chciałabym również zaprosić Was do współtworzenia tej strony. W tym celu powstało Centrum Kreatywnego Działania. To sekcja twórczych inicjatyw, w której będziecie mogli dzielić się  swoją pasją do tańca i „zarażać” nią innych.

 

Zapraszam na spotkanie z „Tanecznikiem” 🙂

Anna Banach

 

Projekt realizowany jest w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close