Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza w czwartek, 26 września na otwarcie wystawy Dances with Sculptures (godz.18.00), której towarzyszyć będzie program filmowy w cyklu Kino Tańca (godz. 20.00).

 

Projekt Dances with sculptures, realizowany przez artystę i historyka sztuki Piotra Janowczyka zakłada konfrontację współczesnych choreografów, tancerzy oraz osób uprawiających specjalistyczne techniki ruchu z klasyką światowej rzeźby. Na wystawie w Galerii ELEKTOR zobaczymy dokumentację filmową i fotograficzną ilustrującą poszukiwanie formy anatomicznej inspirowanej rzeźbą Augusta Zamoyskiego Ich dwoje. Do udziału w projekcie zaproszona została jedna z najciekawszych w Polsce par wykorzystujących technikę ruchu Movement: Marta Zinserling i Michał Baba Baciński. Na wystawie będzie można też zobaczyć dokumentacje oryginalnych rzeźb Augusta Zamoyskiego wykonaną przez Piotra Jamskiego.

 

Piotr Janowczyk

Plastyk i historyk sztuki.  Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Ilustracji w WSISiZ. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Gościnnie prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Autor ponad 30 wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie, w tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie realizując projekt Street Art Summer. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w których zgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Mówca TEDx 2017.

 

więcj o wystawie

 

 

W nawiązaniu do wystawy Dances with Sculptures program wrześniowego Kina Tańca także podejmuje motywy rzeźbiarskie. W czwartkowy wieczór zaprezentowane zostaną dwa filmy: polska premiera pełnometrażowego filmu w reżyserii Louise Narboni i choreografii Yoann Bourgeois The Great Ghosts. Monuments in motion – niezwykła filmowa adaptacja performatywnej wystawy La mécanique de l’Histoire, prezentowanej w paryskim Pantheonie – oraz krótkometrażowy film Lil Buck with Icons of Modern Art w reżyserii Andrew Margetsona, eksplorujący relacje tańca i obrazu w przestrzeni Muzeum Fundacji Louis Vuitton.

 

Kuratorką cyklu Kino Tańca jest Regina Lissowska-Postaremczak.

 

Program:

 

Lil Buck with Icons of Modern Art

Reż. Andrew Margetson | Francja, Wielka Brytania | 2016 | 4 min

 

Lil Buck swoim tańcem prowadzi widzów przez wystawę słynnego Muzeum Fundacji Louis Vuitton.

 

Reżyseria: Andrew Margetson

Performer: Lil Buck

Zdjęcia: Martin de Chabaneix

Montaż: David Webb

Muzyka: Evgueni & Sacha Galperine

Produkcja: Marieke Tricoire, Christelle Tastet

margetson.com
instagram.com/andymargetson

 

The Great Ghosts

Reż. Louise Narboni, Chor. Yoann Bourgeois | Francja | 2018 | 52 min

 

Filmowa adaptacja wystawy performatywnej Yoann Bourgeois The Mechanics of History, an attempt to approach a point of suspension, zrealizowanej w przestrzeni paryskiego Pantheonu. Słynne wahadło Foucaulta zawieszone w najwyższym punkcie kopuły Pantheonu stało się inspiracją dla stworzenia choreografii eksplorującej ruch i balans.

 

Reżyseria: Louise Narboni

Choreografia, koncept i realizacja sceniczna: Yoann Bourgeois

Taniec: Yurié Tsugawa, Elise Legros, Jean-Yves Phuong, Estelle Clément-Béalem, Raphaël Defour, Yoann Bourgeois, Damien Droin, Emilien Janneteau, Lucas Struna

Scenografia: Yoann Bourgeois

Kostiumy: Sigolène Petey

Muzyka: Franz Schubert

Produkcja: Laurent Lesperon | Les Films Jack Fébus – Centre des Monuments nationaux

CCN2 – Grenoble National Choreography Center

 

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=PxJ-FUb78q8

 

 

Regina Lissowska-Postaremczak, kuratorka

Teatrolożka, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkinią Dance Films Association.

 

więcej o wrześniowym Kinie Tańca

 

Wstęp wolny

 

***

 

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

 

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach: www.centrumsztukitanca.eu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close