Wersja do druku

Udostępnij

Kilka ciekawych propozycji czeka na nas na kanale „ARTE PO POLSKU”. Aktualnie można tam bezpłatnie obejrzeć rejestracje takich spektakli jak m.in.: Maria z Buenos Aires, czyli opera-tango Piazzolli (w inscenizacji choreografa Matiasa Tripodi) z Opery Reńskiej w Strasburgu, balet Pippi Långstrump z Opery Helsińskiej oraz Kopciuszek w choreografii Rudolfa Nurejewa, którym swoje 350-lecie świętuje Opera Paryska.

 

Szczególnej uwadze Naszych Czytelników polecamy też niemiecki dokument #MeToo w świecie tańca (reż. Lena Kupatz, Lina Schienke). Film w dojrzały i konstruktywny sposób opowiada o zjawisku nadużyć w środowisku tanecznym, a w jego nagraniu wzięła udział m.in. Katarzyna Kozielska, z którą wywiad niedawno publikowaliśmy na naszym portalu (zobacz: https://www.taniecpolska.pl/krytyka/700)

 

Dokument będzie dostępny do 9 kwietnia.

 

Więcej o tanecznych propozycjach ARTE:

 

„#MeToo w świecie tańca”. Dostępny do 9 kwietnia.

Link do filmu na ARTE: tutaj

 

Zjawisko #MeToo, które w 2017 roku otworzyło usta kobietom z wielu środowisk artystycznych, objęło również świat tańca. Coraz więcej zespołów, dyrektorów, choreografów mierzy się z zarzutami o wykorzystanie lub molestowanie seksualne. Dokument pokazuje – także w historycznej perspektywie – jak bardzo świat tańca podatny jest na nadużycia i przekraczanie granic.

 

Z materiałów ARTE:

Kilka tygodni po odkryciach związanych ze sprawą Weinsteina, belgijska tancerka i badaczka Ilse Ghekiere opublikowała artykuł „#WeToo: o czym mówią tancerze, kiedy mówią o seksizmie”, będący zbiorem ponad osiemdziesięciu oświadczeń tancerzy i tancerek opowiadających o nieodpowiednich gestach i atakach, jakie ich spotkały, kiedy odrzucili zaloty choreografów.

Zwolennicy debaty postrzegają media społecznościowe jako okazję do podnoszenia świadomości. Krytycy ostrzegają przed uprzedzeniami i zbyt pochopnym ocenianiem sytuacji. Jednak co czyni balet tak wyjątkowym w tej debacie? Dlaczego tak trudno jest zdefiniować tam granice?

 

Reżyseria: Lena Kupatz, Lina Schienke

Kraj: Niemcy

Rok: 2019

Czas: 52 min

 

„Maria z Buenos Aires”, opera-tango Piazzoli w Strasurgu. Dostępne do 14 listopada.

Link do nagrania na ARTE: tutaj 

 

Maria z Buenos Aires to spektakl, w którym taniec, poezja, śpiew i muzyka znów łączą się w jedno. Za powstaniem tej opery-tanga stoi znakomity argentyński zespół artystyczny: muzykę skomponował Astor Piazzola – największy kompozytor tanga XX wieku, zaś za choreografię i inscenizację odpowiada Matias Tripodi. Spektakl wystawiony został na deskach Narodowej Opery Reńskiej w Strasburgu (uznanej przez magazyn „Opernwelt” za Operę Roku), przy okazji festiwalu Arsmondo poświęconego w 2019 roku kulturze argentyńskiej. Paryską orkiestrą La Grossa kieruje argentyński dyrygent Nicolas Agullo, a autorem libretta jest urugwajski dziennikarz i poeta, Horacio Ferrer.

 

Tytułowa Maria to dziewczyna z prowincji, która przenosi się do Buenos Aires. Oszołomiona przepychem miasta, daje się porwać jego żywiołowi – w konsekwencji sprzedaje swoje ciało. Po śmierci jej cień skazany jest na błądzenie po czeluściach piekielnych – czyli stolicy Argentyny – do momentu, aż uwolni ją poetycka wypowiedź narratora.

Intensywnie poetycki spektakl (Mała Maria, urodziła się w dniu, w którym Bóg był pijany, Maria to zapomniana między niewiastami).

 

Z udziałem artystów: Stefan Sbonnik, Alejandro Guyot, Ana Karina Rossi

Ballet de l’Opéra national du Rhin

Federico Sanz (skrzypce)

Carmela Delgado (bandoneon)

Kompozycja: Astor Piazzolla

Kierownictwo muzyczne: Nicolas Agullo

Orkiestra: La Grossa – Orchestre Tipica de la M

Choreografia: Matias Tripodi

Libretto: Horacio Ferrer

Kostiumy: Xavier Ronze

Światło: Romain de Lagarde

Video: Claudio Larrea

Kraj: Francja

Rok: 2019

Czas: 101 min

 

 „Pippi Långstrump”, balet w Operze Helsińskiej. Dostępny do 20 kwietnia.

Link do nagrania na ARTE: tutaj

 

Szwedzka tancerka i choreografka Pär Isberg przenosi znaną i lubianą Pippi Pończoszankę, czyli rudą i piegowatą dziewczynę z powieści Astrid Lindgren, na scenę opery w Helsinkach. Muzykę do tego spektaklu skomponowali Georg Riedel i Stefan Nilsson.

 

Muzyka: Georg Riedel, Stefan Nilsson

Realizacja TV: Jussi Buckbee

Inscenizacja: Bo-Ruben Hedwall

Kierownictwo muzyczne: Kurt Kopecky, Nick Davies

Choreografia: Pär Isberg

Street dance: Karl Dyall

Autor: Astrid Lindgren

Kostiumy: Ann-Mari Anttila

Światło: Torkel Blomkvist

Kraj: Francja, Finlandia

Rok: 2019

Czas: 105 min

 

„Kopciuszek”, balet w 350-lecie Opery Paryskiej. Dostępny do 22 maja.

Link do nagrania na ARTE: tutaj

 

 

Kopciuszek, którym Opera Paryska świętuje swoje 350-lecie, to wzruszająca adaptacja znanej bajki Charlesa Perraulta. W spektaklu usłyszymy oczywiście zachwycającą muzykę Siergieja Prokofiewa, a autorem choreografii jest tu wybitny rosyjski baletmistrz Rudolf Nurejew.

 

Reżyseria: Isabelle Julien

Artyści: Valentine Colasante, Karl Paquette, Aurélien Houette, Ludmila Pagliero, Dorothée Gilbert, Pierre Rétif

Les Étoiles, les Premiers Danseurs et le Corps de Ballet de l’Opéra de Paris

Kompozycja: Sergej Prokofjew

Kierownictwo muzyczne: Vello Pähn

Orkiestra: Orchestre Pasdeloup

Choreografia: Rudolf Nurejew

Autor: Charles Perrault

Kraj: Francja

Rok: 2018

Czas: 129 min

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close