Wersja do druku

Udostępnij

Już 13 maja zajrzymy za kulisy polsko-węgierskiego Time and Dance, w lipcu zobaczymy premierowe przedstawienie legendarnego Jérôme’a Bela, jesienią czekają nas weekendy wypełnione spektaklami. W tym roku Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce, w zupełnie nowej formule. Motywem przewodnim XVI edycji jest czas. 

 

Festiwal Ciało/Umysł zobaczymy w tym roku w nowej, rozbudowanej formule. Czym jest podyktowana zmiana? 

 

Rozszerzamy kalendarz po to, by dać więcej przestrzeni i czasu dla różnych projektów związanych z tańcem współczesnym. Nasza idea polega na coraz mocniejszym wpisywaniu tej fascynującej sztuki w kulturalne życie Warszawy. Kreujemy przy tym wydarzenia znaczące w skali europejskiej – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

 

Część główna festiwalu, w tym większość spektakli i performansów, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów, skoncentruje się na przełomie września i października. Jednak pierwsze wydarzenia odbędą się już w maju i lipcu.

 

Odkryj nową falę choreografii

 

Intrygujący wstęp do festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się już 13 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przyjdźcie na otwarty pokaz pracy sześciu młodych choreografów, po trzech z Polski i Węgier, biorących udział w międzynarodowym projekcie Time and Dance. Jego współorganizatorami są festiwal Ciało/Umysł, SÍN Arts and Culture Centre w Budapeszcie oraz CSW Zamek Ujazdowski.

 

To niezwykła okazja, by zobaczyć, jak rozwija się warsztat młodych artystów, czerpiących z tańca współczesnego i sztuk performatywnych. Otwieramy drzwi sal, które w okresie przygotowań są zamknięte dla widzów. Zachęcam do poznania nowej fali choreografów i przyjrzenia się ich pracy –  mówi Edyta Kozak. Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Finałowe prace artystów będzie można zobaczyć już jesienią.

 

 

Weź udział w premierze Gali Jérôme’a Bela

 

11 i 12 lipca w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się polska premiera spektaklu Gala Jérôme’a Bela, legendy współczesnej choreografii, nazywanego choreografem-filozofem.

 

Poszukiwania Bela w obszarze choreografii „non-dance” inspirują twórców na całym świecie. Prowokuje, robiąc to w sposób pełen dystansu i humoru. Łamie m.in. nasze przyzwyczajenia dotyczące podziału na wykonawców i odbiorców sztuki. Dlatego jest to spektakl, w którym bierze się udział, a nie tylko ogląda, odświeżające i oczyszczające doświadczenie – podkreśla Edyta Kozak.

Spektakl jest również swoistym przeglądem historii tańca, w tym form ruchu zaczerpniętych z popkultury, tanecznych mód i konwencji.

 

Czas dla tańca

 

Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystycznych. To festiwal, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca. Tworzy równocześnie pomosty do innych form sztuki, stawiając na różnorodność postaw artystycznych i środków ekspresji.

 

Wiodącym motywem XVI edycji festiwalu jest czas.

 

To temat obfity w różne aspekty. Zadamy m.in. pytanie o to, jakie emocje wywołuje dziś taniec sprzed lat, zajmiemy się zawodnością pamięci, nietrwałością czy zapętleniem.  Chcielibyśmy również przybliżyć niezgłębione doświadczenie czasu w tańcu. Jak go przeżywać, oszukać nieubłagalnie tykający biologiczny zegar, jak zawrzeć z nim pakt. Dlatego oprócz spektakli przygotowujemy liczne projekty, w których będzie można wziąć udział i doświadczyć różnych sposobów czasu w tańcu– wyjaśnia Edyta Kozak.

 

W tym roku przedstawienia i wydarzenia festiwalu odbywać się będą w Teatrze Studio, CSW, Nowym Teatrze oraz w Instytucie Goethego w Warszawie. Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł. W tym roku odbywa się już XVI edycja festiwalu.

 

 ***

Festiwal Ciało/Umysł

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 roku w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku organizowany jest co roku, a towarzyszy mu wciąż zmieniający się temat przewodni. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia, w tym również wybitnych zagranicznych artystów, którzy często goszczą po raz pierwszy w Polsce. 

 

www.cialoumysl.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close