Wersja do druku

Udostępnij

VII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA to święto polskiego i światowego tańca współczesnego. Festiwal popularyzuje dokonania środowiska i jest miejscem wymiany doświadczeń między tancerzami i choreografami. Od 7 do 22 października zgromadzi w Małopolsce wybitne, nowatorskie zespoły, jak również debiutujących artystów, którzy będą mieli okazję zaprezentować się publiczności i skonfrontować swoją pracę z doświadczeniem uznanych choreografów. W tej edycji festiwalu wezmą udział wykonawcy z Polski, Izraela i Niemiec. Na scenach w Tarnowie i Krakowie będzie można zobaczyć tancerzy Polskiego Teatru Tańca, Kamea Dance Company z Izraela, Tanzcompagnie Giessen z Niemiec oraz solistów Polskiego Baletu Narodowego. Festiwalowe prezentacje odbywać się będą w siedzibie organizatora, Centrum Sztuki Mościce oraz w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego i krakowskim Teatrze Ludowym.

 

O artystach:

 

Tanzcompagnie Giessen/Teatr Giessen (Niemcy) to zespół dwanaściorga tancerzy z całego świata, który koncentruje się na tańcu współczesnym. Istotna w ich podejściu jest fuzja tańca z innymi dziedzinami sztuki i multimediami: muzyką, wideo i technikami projekcyjnymi.

 

Kamea Dance Company (Izrael) jest jednym z wiodących głosów na izraelskiej scenie tanecznej. Zespół został założony w 2002 roku przez Danielę Schapirę i Tamira Ginza. Przyciąga publiczność inspirującymi spektaklami łączącymi bogactwo i wirtuozerię ruchów tanecznych z intrygującymi wątkami dramatycznymi. Kameę współtworzy 14 tancerzy z Izraela, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady.

 

Polski Teatr Tańca (Poznań) istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, który przeszedł ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca. Zespół składa się z 15 tancerzy. Obecnym dyrektorem Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego jest Iwona Pasińska.

 

Soliści Polskiego Baletu Narodowego: Marta Fiedler i Paweł Koncewoj, aktor Marcin Bosak i wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Zofia Rudnicka w spektaklu REM Piotra Hulla (Warszawa). REM to spektakl, w którym podstawowy sens wyrasta z napięcia między dwoma pozornie nieprzystającymi do siebie doświadczeniami: snu i śmierci. Zarówno sen jak i śmierć zakładają radykalny subiektywizm, sygnalizują cykliczność życia oraz różne formy naszej w nim nieobecności. Spektakl łączy teatr, choreografię baletową, literaturę, wideo-art i muzykę.

 

Oprócz tego w programie festiwalu znajdą się:

 

konkurs choreograficzny The Essence of Motion, który pozwoli młodym twórcom teatru tańca zaprezentować umiejętności przed znaczącymi choreografami, skonfrontować się z publicznością, ugruntować własną pozycję na scenie tanecznej oraz zdobyć nagrody pieniężne.

                   

pokazy miniatur tanecznych Inkubator Tańca przeznaczony dla nowych talentów. Na widowni podczas tych spektakli zasiądą uznani polscy choreografowie, którzy podzielą się z młodymi tancerzami swoją wiedzą i doświadczeniem. Po prezentacjach artyści będą indywidualnie rozmawiać z Jackiem Przybyłowiczem, Zofią Rudnicką i Witoldem Jurewiczem.         

                                                                                                       

– warsztaty choreoterapii dla pedagogów, nauczycieli, terapeutów, rodziców pracujących i opiekujących się osobami z niepełnosprawnością, prowadzone przez certyfikowane instruktorki tańca terapeutycznego zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii: Karinę Kocieniewską i Ilonę Zachariasz.

 

– premiera albumu Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca – pracy zbiorowej pod redakcją Anny Królicy. Album prezentuje 160 fotografii, prace 21 autorów, sylwetki twórców, oraz teksty krytyczne. Zwraca uwagę na grupę fotografów towarzyszących spektaklom nie tylko w ich realizacjach scenicznych.

 

prolog festiwalu – spektakl uliczny Powrót, w którym wystąpili studenci i absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (od 1 października 2017 r. nazwa uczelni brzmi Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie). Spektakl miał miejsce 28 września.

 

Patronat Honorowy: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego

 

Do pobrania:

PROGRAM FESTIWALU

 

Dodatkowe informacje na stronie: www.scenaotwarta.pl

 

i profilu na FB: www.facebook.com/Scena.Otwarta/ 

 

 

 Scena Otwarta 2016 logo (miniaturka)Małopolska logo (miniaturka)

 

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta jest finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

 

Partnerem Festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, fundator nagród finansowych dla zwycięzców konkursu choreograficznego „The Essence of Motion”. Pula nagród wynosi 10 000 zł.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close