Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 11 października Tarnowie-Mościcach rozpoczyna się III edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Scena Otwarta”. W tym roku festiwal będzie miejscem dialogu i próbą zrozumienia tożsamości i wrażliwości artystycznej, determinowanej doświadczeniami artystów żyjących w różnych kulturach, a połączonych wspólnym mianownikiem pasji tworzenia teatru tańca. W głównym programie festiwalu zostaną pokazane spektakle 8 teatrów z różnych stron świata, jako wielokulturowe spotkanie i konfrontacja technik tanecznych, „charakteru narodowego”, warsztatu i wyobraźni artystycznej. Podczas festiwalu swoje spektakle pokażą Ingun Bjørnsgaard Prosjekt i Jo Strømgren Kompani (oba z Norwegii); Cie Hervé KOUBI (Francja); Compagnie Thor (Belgia); Maria Kong Dancers Company (Izrael. Polskę reprezentować będą: Zespół Baletowy Opery Śląskiej, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Centrum Sztuki Impart. Impreza potrwa do 27 października. Impreza potrwa do 27 października. Dla naszych czytelników mamy 2 podwójne zaproszenia na cały festiwal. Aby je otrzymać, wystarczy odpowiedzieć na pytanie „ Jaka publikacja dotycząca tańca miała swoją premierę podczas I edycji Festiwalu Scena Otwarta (2011)?” Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl

Artyści mieszkający w danym kraju, a więc osadzeni w tamtejszej kulturze, obyczajowości, historii i religijności, mówią i opisują świat w odmienny sposób. Jednakże mówią językiem tanecznym, który nie potrzebuje słów. III edycja Festiwalu stawia pytanie, jak na technikę wpływa ich tożsamość kulturowa? Poszukiwanie tej odpowiedzi wprowadzać będzie publiczność na coraz wyższy poziom kompetencji kulturalnych i edukacji tanecznej, jak również sprzyjać będzie wymianie doświadczenia między tancerzami, choreografami i reżyserami z Polski i z zagranicy. Festiwal jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa oraz ze środków Województwa Małopolskiego.


W III edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA udział wezmą:

Ingun Bjørnsgaard Prosjekt (Norwegia) – Praeambulum http://www.ingunbp.no

Jo Strømgren Kompani (Norwegia) – A Dance Tribute to the Art of Football http://jskompani.no/

Cie Hervé KOUBI (Francja) – Ce que le jour doit à la nuit http://www.cie-koubi.com/

Compagnie Thor (Belgia) – Clear Tears / Troubled Waters http://www.thor.be/en/productions/clear-tears-troubled-waters-dp5

Maria Kong Dancers Company (Izrael) – Open Source http://www.mariakong.com/

Zespół Baletowy Opery Śląskiej (Polska) – Romeo i Julia http://opera-slaska.pl/en

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – Święto Wiosny,Sacre http://www.opera.poznan.pl/

Centrum Sztuki Impart – Prometeuszhttp://www.impart.art.pl

Ambasadorami Festiwalu są:

Ewa Wycichowska – choreograf, pedagog, tancerka, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Dyrektor Polskiego Teatru Tańca

Jacek Przybyłowicz – polski tancerz i choreograf, Zastępca Dyrektora ds. Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Wydarzenia towarzyszące:

Warsztaty teatralne dla młodych adeptów tańca. Doskonalące umiejętności techniki tańca współczesnego. Prowadzone przez norweską choreografa – Hege Haagenrud oraz polska tancerkę i choreografkę Iwonę Pasińską, zakończone produkcją spektaklu i realizacją filmu dokumentalnego opowiadającego o pasji tańca i emocjach związanych z tworzeniem spektaklu.

Magazyn TV„Scena otwarta”: prezentujący filmy opowiadające o wszystkich teatrach tańca i spektaklach biorących udział w Festiwalu. Przygotowujące i uczące widza odbioru sztuki teatru tańca, definiujące lub redefiniujące to pojęcie.

Festiwal filmów „Dance My Life and Love ”: pokaz różnych form filmowych: fabuły, etiudy, dokumentu, animacji pełnego metrażu, reportażu.

Platforma internetowa „Multimedialny szlak taneczny” (MST): Zainicjowany w Centrum Sztuki Mościce projekt „Multimedialny Szlak Taneczny” (www.danceguide.eu) to płaszczyzna dedykowana pasjonatom tańca. To miejsce, które pozwala na wirtualne spotkania choreografów, tancerzy, entuzjastów tańca, hobbystów. To miejsce, w którym można znaleźć najróżnorodniejsze informacje związane z teatrem tańca, jego historią, tradycją, nurtami, czy ponadkulturowym charakterem tego wyjątkowego języka sztuki. Stworzona mapa, na dzisiejszym etapie, sygnalizuje najważniejsze ośrodki taneczne w Polsce, Norwegii i Islandii, lecz twórcy „Multimedialnego Szlaku Tanecznego”, licząc na jego ewolucję, sądzą, że wkrótce swoim zasięgiem obejmie całą Europę.

Wystawa fotografii tańca: Autorem będzie artysta pochodzący z Norwegii – Knut Bry. Ideą wystawy będzie ruch, jako impuls, twórcza siła i źródło przemiany, lub destrukcji, czyli dzieło, które zobrazuje emocje ciała w tańcu. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja katalogu.

Wydawnictwo książkowe: My, Taniec. Antologia polskiej krytyki tańca po 1989 pod red. Jadwigi Majewskiej

Więcej informacji na stronie: www.scenaotwarta.pl

TRAILER

Harmonogram festiwalu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close