Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro w Tarnowie rozpocznie się IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta. To festiwal, który zgodnie ze swoją nazwą jest przede wszystkim otwarty – na różne formy wyrazu, techniki taneczne, różne wrażliwości i widzów o różnych potrzebach; prezentuje zarówno taniec współczesny, jak i klasyczny czy spektakle taneczne dla dzieci. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Spełnienie. Triumf i klęska”. Organizatorzy – Centrum Sztuki Mościce – stworzyli więc program skłaniający do refleksji nad naszymi indywidualnymi decyzjami i konsekwencjami tych decyzji.

 

Pierwszego wieczoru (9 października) widzowie zobaczą Rozkosz Teatru ROZBARK, a podczas oficjalnego otwarcia w piątkowy wieczór All That Jazz, Rock, Blues – spektakl w wykonaniu Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego, do którego choreografię przygotowali: Itzik Galili, Johan Inger i Regina Hofmanová. Szczególnej uwadze Naszych Czytelników polecamy także finał międzypokoleniowego projektu Spotkanie. O tym co nas porusza, który powstał w ramach programu Myśl w Ruchu 2019, a także spektakle, które podobnie jak Rozkosz znalazły się w Polskiej Sieci Tańca. W sobotę 19 października, podczas wieczoru z Kieleckim Teatrem Tańca, widzowie zobaczą m.in. spektakl Cudowny mandaryn, dzień później Lubelski Teatr Tańca pokaże spektakl Stalking Paradise, a we wtorek 22 października Grupa Wokół Centrum  Dobre wychowanie.

 

W programie festiwalu znalazły się także ubiegłoroczne premiery Opery Śląskiej (Szeherezada, Medea) i rozstrzygnięcie konkursu dla młodych choreografów Dance  my love. Wśród jurorów, którzy w sobotę 26 października wyłonią zwycięskie choreografie znaleźli się tak uznani artyści, jak: Zofia Rudnicka, Witold Jurewicz, Jacek Przybyłowicz i Robert Bondara. Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabrakło też propozycji dla dzieci – w czwartek 17 października najmłodsi widzowie zobaczą spektakl familijny Karnawał zwierząt z choreografią Karoliny Garbacik. Na zamknięcie organizatorzy proponują spektakl Romeo i Julia w wykonaniu węgierskiego Kecskemét City Balett.

 

Organizatorzy o festiwalu:

 

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Spełnienie. Triumf i klęska” […] Dla każdego zrealizowanie indywidualnych pragnień jest sukcesem. Ich spełnienie wynika z podejmowanych wyborów lub emocji. Jednak niejednokrotnie decyzje prowadzące do sukcesu, w efekcie owocują tragedią. Co zawodzi? Brak racjonalności i dystansu czy zaślepiające emocje i pycha?

To nie jedyne pytania, które towarzyszyły twórcom spektakli.

  

Festiwal Scena Otwarta potrwa od 9 do 27 października, obejmując łącznie ponad 20 wydarzeń. Po spektaklach  okazja do spotkania z artystami. Polecamy!

 

Najważniejsze wydarzenia IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta:

 

9 października godz. 19.00 – prolog festiwalu, spektakl Rozkosz, Teatr Rozbark (Polska Sieć Tańca)

 

11 października godz. 19.00 – inauguracja Festiwalu Scena Otwarta, spektakl All That Jazz, Rock, Narodowy Teatr Morawsko-Śląski, Czechy. Wernisaż wystawy

 

12 października godz. 19.00 – spektakl finałowy projekt międzypokoleniowego Spotkanie. O tym co nas porusza (Myśl w Ruchu 2019)

 

17 października – spektakl familijny Karnawał zwierząt

godz. 12.00 – spektakl dla grup zorganizowanych

godz. 18.00 – spektakl wieczorny dla widzów indywidualnych

 

19 października godz. 19.00 – spektakl Drewniany Książe i Cudowny Mandaryn, Kielecki Teatr Tańca (Polska Sieć Tańca)

 

20 października godz. 19.00 – spektakl Stalking Paradise, Lubelski Teatr Tańca (Polska Sieć Tańca)

 

22 października godz. 19.00 – spektakl Dobre wychowanie, Grupa Wokół Centrum (Polska Sieć Tańca)

 

25 października godz. 19.00 – spektakl Szeherezada/ Medea, Opera Śląska

 

26 października – Konkurs choreograficzny Dance – my love

 

27 października godz. 19.00 – spektakl Romeo i Julia, Kecskemét City Balett, Węgry

 

Program festiwalu na stronie: www.scenaotwarta.pl

 

Patronat Honorowy: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego 

Organizator: Centrum Sztuki Mościce (www.csm.tarnow.pl

Strona festiwalu: www.scenaotwarta.pl 

Festiwal uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem festiwalu jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego. 

Partnerem Centrum Sztuki Mościce jest Polska Sieć Tańca oraz Instytut Muzyki i Tańca. 

W ramach festiwalu prezentowany spektakl współrealizowany przez CSM w ramach projektu Instytutu Muzyki i Tańca Myśl w Ruchu 2019.

Identyfikację wizualną IX edycji Festiwalu projektuje Królowa Lama.

 

Zespół festiwalu:

Agnieszka Kawa – dyrektor CSM

Marek Karpiński – z-ca dyrektora CSM

Karolina Wójs – koordynator Festiwalu

Bernadetta Cich – koordynator konkursu choreograficznego, PST

Maja Krawiec, Anna Sikorska-Boryczka, Anna Moskal – marketing, promocja

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close