
fot. materiały organizatora
Już jutro w Tarnowie rozpocznie się IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta. To festiwal, który zgodnie ze swoją nazwą jest przede wszystkim otwarty – na różne formy wyrazu, techniki taneczne, różne wrażliwości i widzów o różnych potrzebach; prezentuje zarówno taniec współczesny, jak i klasyczny czy spektakle taneczne dla dzieci. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Spełnienie. Triumf i klęska”. Organizatorzy – Centrum Sztuki Mościce – stworzyli więc program skłaniający do refleksji nad naszymi indywidualnymi decyzjami i konsekwencjami tych decyzji.
Pierwszego wieczoru (9 października) widzowie zobaczą Rozkosz Teatru ROZBARK, a podczas oficjalnego otwarcia w piątkowy wieczór All That Jazz, Rock, Blues – spektakl w wykonaniu Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego, do którego choreografię przygotowali: Itzik Galili, Johan Inger i Regina Hofmanová. Szczególnej uwadze Naszych Czytelników polecamy także finał międzypokoleniowego projektu Spotkanie. O tym co nas porusza, który powstał w ramach programu Myśl w Ruchu 2019, a także spektakle, które podobnie jak Rozkosz znalazły się w Polskiej Sieci Tańca. W sobotę 19 października, podczas wieczoru z Kieleckim Teatrem Tańca, widzowie zobaczą m.in. spektakl Cudowny mandaryn, dzień później Lubelski Teatr Tańca pokaże spektakl Stalking Paradise, a we wtorek 22 października Grupa Wokół Centrum – Dobre wychowanie.
W programie festiwalu znalazły się także ubiegłoroczne premiery Opery Śląskiej (Szeherezada, Medea) i rozstrzygnięcie konkursu dla młodych choreografów Dance – my love. Wśród jurorów, którzy w sobotę 26 października wyłonią zwycięskie choreografie znaleźli się tak uznani artyści, jak: Zofia Rudnicka, Witold Jurewicz, Jacek Przybyłowicz i Robert Bondara. Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabrakło też propozycji dla dzieci – w czwartek 17 października najmłodsi widzowie zobaczą spektakl familijny Karnawał zwierząt z choreografią Karoliny Garbacik. Na zamknięcie organizatorzy proponują spektakl Romeo i Julia w wykonaniu węgierskiego Kecskemét City Balett.
Organizatorzy o festiwalu:
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Spełnienie. Triumf i klęska” […] Dla każdego zrealizowanie indywidualnych pragnień jest sukcesem. Ich spełnienie wynika z podejmowanych wyborów lub emocji. Jednak niejednokrotnie decyzje prowadzące do sukcesu, w efekcie owocują tragedią. Co zawodzi? Brak racjonalności i dystansu czy zaślepiające emocje i pycha?
To nie jedyne pytania, które towarzyszyły twórcom spektakli.
Festiwal Scena Otwarta potrwa od 9 do 27 października, obejmując łącznie ponad 20 wydarzeń. Po spektaklach – okazja do spotkania z artystami. Polecamy!
Najważniejsze wydarzenia IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta:
9 października godz. 19.00 – prolog festiwalu, spektakl Rozkosz, Teatr Rozbark (Polska Sieć Tańca)
11 października godz. 19.00 – inauguracja Festiwalu Scena Otwarta, spektakl All That Jazz, Rock, Narodowy Teatr Morawsko-Śląski, Czechy. Wernisaż wystawy
17 października – spektakl familijny Karnawał zwierząt
godz. 12.00 – spektakl dla grup zorganizowanych
godz. 18.00 – spektakl wieczorny dla widzów indywidualnych
20 października godz. 19.00 – spektakl Stalking Paradise, Lubelski Teatr Tańca (Polska Sieć Tańca)
22 października godz. 19.00 – spektakl Dobre wychowanie, Grupa Wokół Centrum (Polska Sieć Tańca)
25 października godz. 19.00 – spektakl Szeherezada/ Medea, Opera Śląska
26 października – Konkurs choreograficzny Dance – my love
27 października godz. 19.00 – spektakl Romeo i Julia, Kecskemét City Balett, Węgry
Program festiwalu na stronie: www.scenaotwarta.pl
Patronat Honorowy: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Organizator: Centrum Sztuki Mościce (www.csm.tarnow.pl)
Strona festiwalu: www.scenaotwarta.pl
Festiwal uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerem festiwalu jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.
Partnerem Centrum Sztuki Mościce jest Polska Sieć Tańca oraz Instytut Muzyki i Tańca.
W ramach festiwalu prezentowany spektakl współrealizowany przez CSM w ramach projektu Instytutu Muzyki i Tańca Myśl w Ruchu 2019.
Identyfikację wizualną IX edycji Festiwalu projektuje Królowa Lama.
Zespół festiwalu:
Agnieszka Kawa – dyrektor CSM
Marek Karpiński – z-ca dyrektora CSM
Karolina Wójs – koordynator Festiwalu
Bernadetta Cich – koordynator konkursu choreograficznego, PST
Maja Krawiec, Anna Sikorska-Boryczka, Anna Moskal – marketing, promocja