Wersja do druku

Udostępnij

Na zakończenie VIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA 28 października w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie wiodący węgierski teatr tańca Szeged Contemporary Dance Company pokaże spektakle The Four Seasons – Feminizma do muzyki Igora Strawińskiego i The Rite of Spring do muzyki Antionio Vivaldiego. The Four Seasons – Feminizma to symboliczne porównanie cyklu natury do rozwoju ludzkiego życia, widziane z perspektywy kobiety. Z kolei The Rite of Spring to współczesna interpretacja zbawienia, przemiany i ofiarowania. Po pokazie spektakli zaplanowane jest spotkanie z artystami.

 

O spektaklu The Four Seasons – Feminizma:

 

Przemijające pory roku skłaniają artystów do dokonania symbolicznego porównania natury z rozwojem ludzkiego życia. W tym przypadku jest to widziane bardziej intensywnie – z kobiecej perspektywy. Dzięki temu podróż staje się wyjątkowa. Dziewczyna, będąc jeszcze dzieckiem, nieśmiało zbliża się do przedstawicieli płci przeciwnej, których świat jest dla niej zagadką. W istocie nie ma ona wstępu do tego świata, bez względu na to, czy jest tam z kimś spokrewniona, czy nie. Ciągle doświadcza tego, że świat mężczyzn jest jak zamknięty krąg, z którego kobiety są wykluczone od samego początku. Jest to kobieta o silnej woli, która stawia czoła sytuacji, lecz nikt nie poświęca jej uwagi, dopóki nie zacznie „posługiwać się” swoim ciałem i kobiecością. Próbuje w ten przebić się przez niewidzialną barierę rozciągającą się pomiędzy dwoma płciami.

 

Spektakl dla widzów powyżej 12. roku życia.

 

Obsada: Szandra Szigyártó, Noémi Pataki, Tamás Borovics, Róbert Kiss, Petra Bocsi,  Zsófia Takács, Gergely Czár, Vencel  Csetényi, Tamás Hegedűs, M. Gergő Horváth, Lotár Vincze, Enikő Kovács, Janka Nier, Zsolt Aradi, Gabriella Bacsó
Muzyka: Antonio Vivaldi
Dramaturgia: Nagy Kriszta Tereskova
Oświetlenie: Ferenc Stadler
Scenografia: Balázs Cziegler
Konstruktor scenerii: Scabello Bt.
Kostiumy: Bianca Imelda Jeremias
Choreografia: Tamás Juronics

 

O spektaklu The Rite of Spring:

 

The Rite of Spring (Święto Wiosny) do muzyki Igora Stravinsky’ego to współczesna interpretacja zbawienia, przemiany i ofiarowania. Samowystarczalne społeczeństwo powoli odchodzi od przeszłości, nie mając pełnego wyobrażenia o przyszłości. Jedynym sposobem zweryfikowania powodu do przetrwania społeczeństwa jest wskazanie konkretnego celu, a tym celem jest życie, które ma prawo zaistnieć, ale też runąć. Ostatecznie społeczeństwo pada ofiarą własnego upadku i składa ofiarę z siebie.

 

Tancerze: Róbert Kiss, Petra Bocsi,  Zsófia Takács, Gergely Czár, Vencel  Csetényi, Tamás Hegedűs, M. Gergő Horváth, Lotár Vincze, Enikő Kovács, Janka Nier, Zsolt Aradi, Gabriella Bacsó, Szigyártó Szandra
Muzyka: Igor Stravinsky
Oświetlenie: Ferenc Stadler
Kostiumy: Bianca Imelda Jeremias
Konsultacje: András Almási-Tóth
Choreografia: Tamás Juronics

 

***

 

Szeged Contemporary Dance Company to wiodący węgierski teatr tańca współczesnego. Występuje na scenach węgierskich i międzynarodowych, gdzie zdobywa wiele branżowych nagród oraz cieszy się uznaniem publiczności. Przez 30 lat zespół stworzył 130 choreografii (zarówno pod okiem Tamása Juronicsa, jak i międzynarodowych choreografów zaproszonych do współpracy). Odwiedził ponad 30 krajów i współpracował z ponad 200 tancerzami. Dyrektorem wykonawczym jest András Pataki. 

 

Tamas Juronics jest tancerzem, choreografem i reżyserem zarówno Szeged Contemporary Dance Company jak i Teatru Narodowego Szeged. Ukończył studia w Węgierskiej Wyższej Szkole Sztuki Tańca i dołączył do zespołu baletowego w 1990 roku, na zaproszenie dyrektora Zoltana Imre. W 1991 roku Juronics rozpoczął prace choreograficzne a w 1993 roku został dyrektorem artystycznym Szeged Contemporary Dance Company. Jego prace zdobyły uznanie międzynarodowego środowiska artystycznego. Jest laureatem Nagrody Kossuth za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 

Czas trwania: 90 minut z przerwą 

 

Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy, karnet 140 zł 

 

Sprzedaż biletów: online: www.csm.tarnow.pl, www.scenaotwarta.pl i Kasa CSM

ul. Traugutta 1, Tarnów, tel. +48 14 633 46 04

 

Kasa czynna:

pon.-piąt. w godz. 13.00-20.00

sob.-niedz. w godz. 15.00-20.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close