Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 11-27 października w Tarnowie-Mościcach odbędzie się III edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Scena Otwarta”. W tym roku festiwal będzie miejscem dialogu i próbą zrozumienia tożsamości i wrażliwości artystycznej, determinowanej doświadczeniami artystów żyjących w różnych kulturach, a połączonych wspólnym mianownikiem pasji tworzenia teatru tańca. W głównym programie festiwalu zostaną pokazane spektakle 8 teatrów z różnych stron świata, jako wielokulturowe spotkanie i konfrontacja technik tanecznych, „charakteru narodowego”, warsztatu i wyobraźni artystycznej. Podczas festiwalu swoje spektakle pokażą Ingun Bjørnsgaard Prosjekt i Jo Strømgren Kompani (oba z Norwegii); Cie Hervé KOUBI (Francja); Compagnie Thor (Belgia); Maria Kong Dancers Company (Izrael. Polskę reprezentować będą: Zespół Baletowy Opery Śląskiej, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Centrum Sztuki Impart.

Artyści mieszkający w danym kraju, a więc osadzeni w tamtejszej kulturze, obyczajowości, historii i religijności, mówią i opisują świat w odmienny sposób. Jednakże mówią językiem tanecznym, który nie potrzebuje słów. III edycja Festiwalu stawia pytanie, jak na technikę wpływa ich tożsamość kulturowa? Poszukiwanie tej odpowiedzi wprowadzać będzie publiczność na coraz wyższy poziom kompetencji kulturalnych i edukacji tanecznej, jak również sprzyjać będzie wymianie doświadczenia między tancerzami, choreografami i reżyserami z Polski i z zagranicy.

Festiwal jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa oraz ze środków Województwa Małopolskiego.


W III edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA udział wezmą:

Ingun Bjørnsgaard Prosjekt (Norwegia) – Praeambulum

http://www.ingunbp.no

Jo Strømgren Kompani (Norwegia) – A Dance Tribute to the Art of Football

http://jskompani.no/

Cie Hervé KOUBI (Francja) – Ce que le jour doit à la nuit

http://www.cie-koubi.com/

Compagnie Thor (Belgia) – Clear Tears / Troubled Waters

http://www.thor.be/en/productions/clear-tears-troubled-waters-dp5

Maria Kong Dancers Company (Izrael) – Open Source

http://www.mariakong.com/

Zespół Baletowy Opery Śląskiej (Polska) – Romeo i Julia

http://opera-slaska.pl/en

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – Święto Wiosny,Sacre

http://www.opera.poznan.pl/

Centrum Sztuki Impart – Prometeusz

http://www.impart.art.pl

Ambasadorami Festiwalu są:

Ewa Wycichowska – choreograf, pedagog, tancerka, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Dyrektor Polskiego Teatru Tańca

Jacek Przybyłowicz – polski tancerz i choreograf, Zastępca Dyrektora ds. Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Wydarzenia towarzyszące:

Warsztaty teatralne dla młodych adeptów tańca. Doskonalące umiejętności techniki tańca współczesnego. Prowadzone przez norweską choreografa – Hege Haagenrud oraz polska tancerkę i choreografkę Iwonę Pasińską, zakończone produkcją spektaklu i realizacją filmu dokumentalnego opowiadającego o pasji tańca i emocjach związanych z tworzeniem spektaklu.

Magazyn TV„Scena otwarta”: prezentujący filmy opowiadające o wszystkich teatrach tańca i spektaklach biorących udział w Festiwalu. Przygotowujące i uczące widza odbioru sztuki teatru tańca, definiujące lub redefiniujące to pojęcie.

Festiwal filmów „Dance My Life and Love ”: pokaz różnych form filmowych: fabuły, etiudy, dokumentu, animacji pełnego metrażu, reportażu.

Platforma internetowa „Multimedialny szlak taneczny” (MST): Interaktywna baza danych pozwalająca na zamieszczanie i pobieranie informacji z zakresu teatru i tańca, nawiązywaniu współpracy międzynarodowej, wymianie partnerskiej teatrów, choreografów i artystów, współtworzona z partnerem norweskim. Użytkownicy „MST” będą tworzyć dokumentację dziedzictwa kulturowego poszczególnych krajów ukazującą wielokulturową i różnorodną historię teatru i tańca.

Wystawa fotografii tańca: Autorem będzie artysta pochodzący z Norwegii – Knut Bry. Ideą wystawy będzie ruch, jako impuls, twórcza siła i źródło przemiany, lub destrukcji, czyli dzieło, które zobrazuje emocje ciała w tańcu. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja katalogu.

Wydawnictwo książkowe: Ideą publikacji będzie prezentacja teatru tańca jako wymagającej dziedziny korzystającej z inspiracji współczesnymi zjawiskami kultury, ale dostępnej dla szerokiej grupy

odbiorców.

Więcej informacji już wkrótce na stronie: www.scenaotwarta.pl

TRAILER

Harmonogram festiwalu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close