Wersja do druku

Udostępnij

Po lipcowym pobycie w Tokio, Teatr Amareya znów będzie miał okazję pokazać swój spektakl zagranicą. W sobotę 27 września 2014 Teatr Amareya wraz z towarzyszącymi artystkami zaprezentuje spektakl NOMADKA w Taseralik – Sisimiut Cultural Centre na Grenlandii. Amareya Theatre & Guests wystąpi w składzie: Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Katarzyna Pastuszak (Teatr Amareya), Joanna Duda (Wojtek Mazolewski Quintet, J=J), Dorota Androsz (Teatr Wybrzeże), Agnieszka Kamińska (Teatr Amareya), Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya), performerka Anna Kalwajtys (ASP), Magdalena Jędra (Good Girl Killer). W ramach pobytu artystki poprowadzą także autorskie warsztaty taneczne, teatralne i głosowe.

 

Spektakl NOMADKA, który zostanie zaprezentowany w Sisimiut jest kontynuacją i rozszerzoną wersją spektaklu Nomadka zrealizowanego w 2012 roku w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk. Projekt NOMADKA jest także kontynuacją rozpoczętej w roku 2011 współpracy gdańskich artystek z Louise Fontain i festiwalem „The Wild Women Conference” (Villkvinneseminar) w Mosjøen w Norwegii. Główną osią spektaklu jest  życiowa historia Louise Fontain, która jako dziecko została deportowana z Grelandii do Danii w ramach duńskiego projektu rządowego mającego na celu re-edukację młodych Grenlandczyków. W efekcie splotu wydarzeń, Louise Fontain została zmuszona do życia przez wiele lat na wygnaniu, zapomniała swój rodzimy język i straciła kontakt ze swoją rodziną. Po wielu latach powróciła na Grenlandię i krok po kroku zaczęła odbudowywać utracone więzi. W spektaklu NOMADKA Louise Fontain i towarzyszące jej artystki opowiadają fragmenty swoich własnych historii w sposób poruszający, zabierając widza w podróż poza granice własnego codziennego doświadczenia. 

 

Prezentacja spektaklu NOMADKA w Taseralik – Sisimiut Cultural Centre jest możliwa dzięki wsparciu Tips og Lotto Midlerne, Namm, Oqartussat kulturikkut aningaasaateqarfiat, Nuna Fonden. Specjalne podziękowania dla Pani Arnajaraq Støvlbæk (Dyrektor Taseralik – Sisimiut Cultural Centre Greenland).

 

 

NOMADKA

Koncept, reżyseria: Katarzyna Pastuszak

Choreografia: Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz (aktorka Teatru Wybrzeże)

Konsultacje: Dorota Androsz, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Anna Kalwajtys

Wykonanie: Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Dorota Androsz, Magdalena Jędra, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Joanna Duda, Anna Kalwajtys

Teksty: Barbara Szamotulska, Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz

 

NOMADKA to projekt performatywny o kobietach i ich wewnętrznej oraz zewnętrznej emigracji. Osią projektu są historie kobiet, które jak nomadowie, przeżyły większość swojego życia w ruchu i swoistym odosobnieniu, bez stałego miejsca zamieszkania, bez poczucia zakorzenienia. Odkrywając przed światem trudną prawdę o sobie, kobiety te odzyskują swoją godność i rodzą się na nowo. Celem projektu jest podjęcie dyskusji na temat wygnania oraz zwrócenie uwagi na niezwykłe bogactwo kryjące się w tym, co potocznie określa się mianem „inności” i co często ulega stygmatyzacji. NOMADKA mówi o powrocie do siebie i do świata. Na poziomie teoretycznym, projekt odnosi się również do koncepcji płynności ludzkiej tożsamości sformułowanej przez Rosi Braidotti (koncepcja “nomadycznego podmiotu”).

 

Z recenzji:

„(…) Oto przypowieść polsko-norweska o wędrujących kobietach (…). „Nomadka” to udany i czytelny projekt zbudowany z wielu elementów, które jednak nie zaciemniają obrazu, tylko go nasycają i pozycjonują. To artystyczno-badawczy projekt, niemal laboratorium, po którym błąkają się kobiety. (…) Konsekwencja metody, obrazu i rytmu w spektaklu sytuuje go wysoko w propozycjach offowych. Pastuszak ambitnie podeszła do narracji, wprowadzając na scenę osiem bohaterek, dała jednak czas widzowi na „pacyfikację” przestrzeni, na oswojenie się z czasem scenicznym. [Katarzyna Wysocka, port kultury.pl, 14.12.2012]

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close