Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 5 lipca 2014 trójmiejski Teatr Amareya wraz z towarzyszącymi artystami zaprezentuje spektakl NOMADKA w reżyserii Katarzyny Pastuszak podczas jednego z najważniejszych festiwali teatralnych w Japonii – Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 w Tokio. Teatr Amareya wystąpi w poszerzonym składzie, w pokazie udział wezmą: Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Katarzyna Pastuszak (Teatr Amareya), Joanna Duda (Wojtek Mazolewski Quintet, J=J), Dorota Androsz (Teatr Wybrzeże), Agnieszka Kamińska (Teatr Amareya), Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya), performerka Anna Kalwajtys (ASP), Magdalena Jędra (Good Girl Killer). Artystkom towarzyszyć będzie Mateusz Skrzypiec odpowiedzialny za dokumentację wideo i  realizację filmu dokumentalnego obejmującego pobyt w Japonii, na Grenlandii oraz w Izraelu. Premiera filmu planowana jest na 2015 w TVP.

 

Podczas Gali Zamykającej XI Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 zespół Amareya Theatre & Guests zaprezentuje wraz z japońskimi artystami wieczór poezji Tadeusza Różewicza pt. OCALONY. W ramach Gali Zamykającej na scenie Theatre X wystąpią także wybitni artyści tańca i teatru japońskiego – Yoshito Ohno, Mamako Yoneyama, Kei Takei, Katsuko Orita.

 

Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF w Tokio to jeden z największych festiwali teatralnych w Japonii, który posiada bardzo wysoką renomę na arenie międzynarodowej i od wielu lat realizuje projekty we współpracy z polskimi artystami takimi jak: Teatr Kana, Teatr Wierszalin, Wrocławski Teatr Pantomimy i in. Występ gdańskich artystek na festiwalu 11. Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF w Tokio wpisuje się w długoletnią współpracę ośrodka japońskiego z polskim środowiskiem teatralnym i bez wątpienia pozwoli promocję kultury polskiej zagranicą i podniesie widoczność sztuki polskiej tworzonej przez młodych wybitnych twórców na arenie międzynarodowej. W ramach festiwalu w Japonii artystki poprowadzą także autorskie warsztaty taneczne, teatralne i głosowe.

 

Spektakl NOMADKA, który zostanie zaprezentowany w Tokio jest kontynuacją i rozszerzoną wersją spektaklu Nomadka zrealizowanego w 2012 roku w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk. Projekt NOMADKA jest także kontynuacją rozpoczętej w roku 2011 współpracy gdańskich artystek z Louise Fontain i festiwalem „The Wild Women Conference” (Villkvinneseminar) w Mosjøen w Norwegii. Główną osią spektaklu jest  życiowa historia Louise Fontain, która jako dziecko została deportowana z Grelandii do Danii w ramach duńskiego projektu rządowego mającego na celu re-edukację młodych Grenlandczyków. W efekcie splotu wydarzeń, Louise Fontain została zmuszona do życia przez wiele lat na wygnaniu, zapomniała swój rodzimy język i straciła kontakt ze swoją rodziną. Po wielu latach powróciła na Grenlandię i krok po kroku zaczęła odbudowywać utracone więzi. W spektaklu NOMADKA Louise Fontain i towarzyszące jej artystki opowiadają fragmenty swoich własnych historii w sposób poruszający, zabierając widza w podróż poza granice własnego codziennego doświadczenia.  

 

Projekt podsumuje spotkanie promujące projekt NOMADKA i wizytę gdańskich artystek w Japonii. Spotkanie uzupełni prezentacja video zawierającego fragmenty widowiska NOMADKA prezentowanego na festiwalu XI Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF w Tokio oraz film dokumentalny z pobytu artystek w Tokio zrealizowany przez Mateusza Skrzypca, z muzyką Joanny Dudy. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w dniu 1 sierpnia 2014.

 

 

NOMADKA

Koncept, reżyseria: Katarzyna Pastuszak

Choreografia: Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz (aktorka Teatru Wybrzeże)

Konsultacje: Dorota Androsz, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Anna Kalwajtys

Wykonanie: Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Dorota Androsz, Magdalena Jędra, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Joanna Duda, Anna Kalwajtys

Teksty: Barbara Szamotulska, Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz

 

NOMADKA to projekt performatywny o kobietach i ich wewnętrznej oraz zewnętrznej emigracji. Osią projektu są historie kobiet, które jak nomadowie, przeżyły większość swojego życia w ruchu i swoistym odosobnieniu, bez stałego miejsca zamieszkania, bez poczucia zakorzenienia. Odkrywając przed światem trudną prawdę o sobie, kobiety te odzyskują swoją godność i rodzą się na nowo. Celem projektu jest podjęcie dyskusji na temat wygnania oraz zwrócenie uwagi na niezwykłe bogactwo kryjące się w tym, co potocznie określa się mianem „inności” i co często ulega stygmatyzacji. NOMADKA mówi o powrocie do siebie i do świata. Na poziomie teoretycznym, projekt odnosi się również do koncepcji płynności ludzkiej tożsamości sformułowanej przez Rosi Braidotti (koncepcja “nomadycznego podmiotu”).

 

Z recenzji:

Oto przypowieść polsko-norweska o wędrujących kobietach (…). „Nomadka” to udany i czytelny projekt zbudowany z wielu elementów, które jednak nie zaciemniają obrazu, tylko go nasycają i pozycjonują. To artystyczno-badawczy projekt, niemal laboratorium, po którym błąkają się kobiety. […] Konsekwencja metody, obrazu i rytmu w spektaklu sytuuje go wysoko w propozycjach offowych. Pastuszak ambitnie podeszła do narracji, wprowadzając na scenę osiem bohaterek, dała jednak czas widzowi na „pacyfikację” przestrzeni, na oswojenie się z czasem scenicznym. [Katarzyna Wysocka, port kultury.pl, 14.12.2012]

 

Więcej informacji

 

 

Prezentacja spektaklu NOMADKA na 11th Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 w Tokio jest możliwa dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura Polska na Świecie”, Miasta Gdańsk oraz Instytutu Polskiego w Tokio.

 

Specjalne podziękowania za pomoc w realizacji projektu kierujemy do Pani Misako Ueda, Pani Hiromi Harada, Pani Marty Karsz, Kae Ishimoto i Daisuke Tsukuda. 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close