Wersja do druku

Udostępnij

Po zeszłorocznym sukcesie w Tokio, na Grenlandii, w Izraelu i Rosji, trójmiejski Teatr Amareya znów będzie miał okazję pokazać swój spektakl w Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

W sierpniu i wrześniu Katarzyna Pastuszak i Joanna Duda wystąpią ze spektaklem EXTRACTS from Yameru maihime na dwóch międzynarodowych festiwalach w Japonii. 20 sierpnia zaprezentują się na Butoh International in Minato organizowanym przez Hijikata Tatsumi Archive – Keio University Art Centre w Tokio, a w 1 września na Tohoku Fringe Festival w Aomori. Ponadto 19 sierpnia Katarzyna Pastuszak poprowadzi autorskie warsztaty taneczne z muzyką na żywo Joanny Dudy. Natomiast 21 sierpnia w Hot Buttered Club w Tokio odbędzie się solowy koncert Joanny Dudy zatytułowany KOT – QU – KO – RA.

 

Festiwal Butoh International w Tokio i festiwal Tohoku Festival Fringe w Aomori (Japonia) to wydarzenia o międzynarodowej randze organizowane przez Archiwum Hijikaty Tatsumiego na Uniwerystecie Keio w Tokio, organizację badawczą Portfolio Butoh oraz Muzeum Terayamy Shujiego w Aomori.

 

Zaproszenie Katarzyny Pastuszak i Joanny Dudy wiąże się z wieloletnią współpracą Teatru Amareya ze środowiskiem japońskim oraz z faktem opublikowania przez Katarzynę Pastuszak książki pt. Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie, która jest zapisem wieloletnich praktycznych i teoretycznych badań tańca butoh prowadzonych przez dr Katarzynę Pastuszak. Warto dodać, że spektakl Yameru maihime_prolog w wykonaniu gdańskich artystek jest bezpośrednio zainspirowany twórczością Hijikaty Tatsumiego. Spektakl ten miał premierę w maju 2015 i realizowany był w ramach „Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk”. 

 

Pobyt Katarzyny Pastuszak i Joanny Dudy w Japonii wiąże się także z przygotowaniami do dużego polsko-japońskiego projektu Kantor_Tropy, który Teatr Amareya realizuje we współpracy z Theatre X w Tokio i wybitnym choreografem – Saburo Teshigawarą oraz innymi artystami japońskimi. Premiera projektu Kantor_Tropy planowana jest na październik 2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Podczas pobytu w Japonii w dniach 17 sierpnia-5 września 2015 oprócz czynnego udziału we wspomnianych festiwalach, Katarzyna Pastuszak i Joanna Duda odbędą spotkania robocze z koproducentką projektu Kantor_Tropy – Panią Misako Ueda (Theatre X, Tokio) oraz Saburo Teshigawarą, Rihoko Satoh i pozostałymi artystami japońskimi zaangażowanymi w projekt. Podczas pobytu w Japonii gdańskie artystki wezmą także udział w 8. seminarium dotyczącym Tadeusza Kantora organizowany przez Theatre X w Tokio. Seminarium odbywa się w ramach festiwalu „Tadeusz Kantor GoEnNen Performance Festival 2015”, na którym w grudniu gdańskie artystki zaprezentują projekt Kantor_Tropy.

 

 Logo Instytut Polski w Tokio (miniaturka)Butoh International (miniaturka)          Młoda Polska (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close