Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 16 lutego w ramach ramach cyklu Bolszoi Ballet Live (organizator: Cikanek Management Poland) w Warszawie (Kino Praha) i we Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty) pokazany zostanie baletŚpiąca królewna, którego premiera w Teatrze Bolszoj odbyła się w roku 2011. Oryginalną choreografięMariusa Petipyodtworzył, zarazem opracowując ją na nowo, od lat związany z moskiewskim zespołem Jurij Grigorowicz. Przed pokazem słowo wstępu wygłosi Katarzyna Gardzina-Kubała, krytyk muzyczny i baletowy, dlatego początek w stolicy o godzinie 15.45 (Kino Praha) , natomiast we Wrocławiu o godz. 16.00 (Kino Nowe Horyzonty).

Na stołeczną prezentację Kinie Praha mamy zaproszenia dla naszych czytelników. Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie wiadomości na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl

Śpiąca królewna to baletowa wersja słynnej baśni o księżniczce Aurorze, która zasnęła na wieki, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowaną przez złą wróżkę igłą. Jest przede wszystkim przedstawieniem dla dzieci, z interesującymi dekoracjami i kostiumami, natomiast dorosłym przynosi okazję do podziwiania mistrzowskiej techniki tancerzy Bolszoj. Wśród wykonawców Swietłana Zacharowa(w roli księżniczki Aurory) iDavid Hallberg(w roli księcia Désiré). Zgodnie z tradycją wykonawczą w postać złej wróżki Carabosse wcieli się mężczyzna, a będzie nimAleksiej Łoparewicz.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 35 minut.

Trailer

O zespole:

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround nie tylko do ważniejszych ośrodków kulturalnych, ale i do mniejszych miejscowości. Dziś transmisje te oglądają widzowie zgromadzeni w kilkuset salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych całego świata.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close