Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 2 lutego w ramach cyklu Bolszoi Ballet Live w kinach Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Krakowa (nowych kin) oraz Katowic i Gliwic (dotychczasowych kin) odbędzie się transmisja spektaklu baletowego Stracone złudzenia w choreografii Aleksieja Ratmańskiego (na co dzień dyrektora American Ballet Theatre). Libretto na podstawie powieści Balzaka pomógł opracować francuski aktor, scenarzysta i reżyser, członek słynnej Comédie-Française – Guillaume Gallienne. Do opracowania oprawy scenicznej baletu Stracone złudzenia zaproszono francuskiego scenografa Jérôme’a Kaplana. Przed każdą transmisją w Warszawie słowo wstępu wygłosi Katarzyna Gardzina-Kubała, krytyk muzyczny i baletowy, dlatego początek w stolicy o godzinie 15.45, a w pozostałych miastach o godz. 16.00.

Warto dodać, że w projekcie uczestniczy ponad 1000 kin na całym świecie. 650 ośrodków dokona bezpośredniej transmisji, a 350 – retransmisji.

***

Akcja powstałego w 2011 roku baletu toczy się w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Pochodzący z prowincji początkujący kompozytor (w powieści Balzaka – poeta) postanawia podbić swoim talentem stolicę Francji. Osiągnięty w krótkim czasie sukces powoduje, że zaślepiony nim młody artysta na własne życzenie traci przyjaciół i ukochaną..

muzyka: Leonid Desiatnikow| choreografia: Aleksiej Ratmański

Przedstawienie trwa około 3 godzin.

Trailer

Gdzie w Polsce można obejrzeć Stracone złudzenia:


Gliwice kino Amok http://www.amok.gliwice.pl/

Katowice kinoteatr Rialto http://rialto.katowice.pl/

Kraków kino Kijów.Centrum http://www.kijowcentrum.pl/

Łódź kino Wytwórnia http://www.kinowytwornia.pl/

Warszawa kino Praha http://www.kinopraha.pl/

Wrocław kino Nowe Horyzonty http://www.kinonh.pl/

O zespole

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround nie tylko do ważniejszych ośrodków kulturalnych, ale i do mniejszych miejscowości. Dziś transmisje te oglądają widzowie zgromadzeni w kilkuset salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych całego świata.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close