Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na reemisję on-line spektaklu Agon w reżyserii Dominiki Knapik. Spektakl był prezentowany na 13. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia. Od piątku, 16 kwietnia, do niedzieli 18 kwietnia, nagranie spektaklu dostępne będzie na platformie Play Kraków (playkrakow.com). Dostęp do spektaklu jest płatny. Koszt biletu 15 zł.

 

AGON to monodram choreograficzny inspirowany doświadczeniem łączenia życia zawodowego z macierzyństwem.

 

Dominika Knapik wraca na scenę jako perfomerka, żeby opowiedzieć o pracach „na całe życie”: tej artystycznej i tej matczynej. Staje przy tym do walki z własną biografią: choreografki-pracoholiczki oraz odwiecznym poczuciem winy wobec dziecka wychowywanego przez zapracowaną matkę. Towarzyszką w tym pojedynku jest Pytia – choreoterapeutka, której nie umknie żaden szczegół. Na warsztat zostaje wzięty głęboko osobisty materiał, który jest detonowany poprzez autoironiczną formę mockumentu („fałszywego dokumentu”). W tym spektaklu owocuje to zdystansowaną, szkatułkową narracją, odbijającą performatywność reprezentacji – dzięki niej widzowie mogą wybiec w przyszłość, jednocześnie cofając się w czasie. Wynikiem jest krytyczne, ale i niepozbawione poczucia humoru, studium o sensie uprawiania (artystycznego) zawodu i łączenia go z macierzyństwem.

 

Agon [gr. agṓn „spór”, „walka”] – termin, jakim starożytni Grecy określali sytuację, w której strony spierały się, a celem było wykazanie swojej wyższości nad przeciwnikiem, ewentualnie wyższości swoich racji nad jego racjami; od ágein – „pędzić; prowadzić; święcić” (Słownik wyrazów obcych W. Kopalińskiego). Agonem nazywano także typ święta ku czci bóstwa bądź herosa, którego integralną część stanowiły zawody atletyczne, wyścigi konne lub konkursy poetycko-muzyczne.

 

O spektaklu po premierze pisała na naszej stronie Katarzyna Waligóra w tekście Matczyne solo. Zachęcamy do lektury!

 

Reżyseria, choreografia, performance: Dominika Knapik

Scenariusz, dramaturgia: Patrycja Kowańska

Przestrzeń, reżyseria światła, wideo: Wolfgang Macher

Sound design: Justyna Stasiowska

Kostiumy, obiekty: Natalia Mleczak

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close