Wersja do druku

Udostępnij

Spektakle Lorem Ipsum grupy Vagabond Physical Collective oraz We_selle z choreografią Wojciecha Mochnieja w najbliższym miesiącu będą prezentowane w 10 miastach, których mieszkańcy mają ograniczony dostęp do teatru. Już dziś, 29 października, Lorem Ipsum zobaczą widzowie w Bełchatowie (Miejskie Centrum Kultury, godz. 19.00); następne pokazy zaplanowane są w Radomsku (31 października), Nowej Soli (3 listopada), Dąbrowie Górniczej (5 listopada), Rybniku (7 listopada), potem w Ełku (25 listopada) i Skarżysku-Kamiennej (27 listopada). We_selle będzie prezentowane w Obornikach (13 listopada), Czechowicach-Dziedzicach (20 listopada), Siedlcach (21 listopada) i na koniec także w Ełku (23 listopada).

 

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA 2019. 

 

Informacje o poszczególnych pokazach w naszym kalendarium wydarzeń:

 

29 października, godz. 19.00, Bełchatów: Vagabond Physical Collective Lorem Ipsum – reż. Paweł Urbanowicz

 

31 października, godz. 18.00, Radomsko: Vagabond Physical Collective Lorem Ipsum – reż. Paweł Urbanowicz 

 

3 listopada, godz. 19.00, Nowa Sól: Vagabond Physical Collective Lorem Ipsum reż. Paweł Urbanowicz

  

5 listopada, godz. 19.00, Dąbrowa Górnicza: Vagabond Physical Collective Lorem Ipsum – reż. Paweł Urbanowicz

 

7 listopada, godz. 18.00, Rybnik: Vagabond Physical Collective Lorem Ipsum – reż. Paweł Urbanowicz 

 

13 listopada, godz. 18.00, Oborniki: We_selle – chor. Wojciech Mochniej

 

20 listopada, godz. 18.00, Czechowice-Dziedzice: We_selle – chor. Wojciech Mochniej

 

21 listopada, godz. 19.00, Siedlce: We_selle – chor. Wojciech Mochniej

 

23 listopada, godz. 19.00, Ełk: We_selle – chor. Wojciech Mochniej

 

25 listopada, godz. 19.00, Ełk: Vagabond Physical Collective Lorem Ipsum – reż. Paweł Urbanowicz

 

27 listopada, godz. 19.00, Skarżysko-Kamienna: Vagabond Physical Collective Lorem Ipsum – reż. Paweł Urbanowicz

 

 

O spektaklach:

 

Lorem Ipsum

„Lorem ipsum” to powszechnie stosowane w środowisku poligraficznym określenie oznaczające tekst, który nic nie znaczy, a którego używa się do demonstracji czcionek i kompozycji pisma. Wykorzystanie obcojęzycznego tekstu pozwala lepiej skoncentrować się na jego aspektach wizualnych. Tradycyjnie treść stanowią fragmenty traktatu Cycerona O granicach dobra i zła: „Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności? Jednocześnie potępiamy ze słusznym oburzeniem i czujemy niechęć do ludzi, którzy są tak owładnięci urokami nietrwałej przyjemności, tak zaślepieni jej pragnieniem, że nie dostrzegają, iż następstwem ich postępowania będą z pewnością cierpienie i trudności”.

 

Lorem Ipsum to autorski spektakl teatru tańca o poczuciu niespełnienia, które może być przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza sferę komfortu, człowiek może podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które niekiedy skutkuje fatalnymi dla niego konsekwencjami.

 

trailer

 

Reżyseria: Paweł Urbanowicz
Choreografia: zespół Vagabond Physical Collective
Dramaturgia: Anna Turczyńska i Franciszek Szumiński
Reżyseria świateł: Paweł Murlik
Muzyka: Mateusz Flis
Grafika: Beata Sadowska, The Bonbons Studio Graficzne – Aleksander Joachimiak

Występują: Monika Witkowska, Karolina Januszek, Omar Karabulut, Oscar Mafa, Jarosław Mysona

Premiera: 14 września 2018

Czas trwania: ok. 60 min

 

Spektakl powstał we współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK w Bytomiu, Gawlock Pictures oraz dzięki wsparciu sponsorów.

 

Spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Suwałki.

 

Vagabond Physical Collective – nieformalny kolektyw artystyczny tworzony przez absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. To zderzenie sześciu energii twórczych młodych aktorów-tancerzy poszukujących swojego języka, którzy z zaangażowaniem wkraczają na polskie oraz światowe sceny. Prywatnie przyjaciele o podobnych poglądach na sztukę, dążący do budowania możliwości twórczej realizacji autorskich projektów. Zainteresowani prozaicznymi zagadnieniami, które dotykają każdego. W tworzonych obrazach scenicznych zawierają uniwersalne historie, z którymi widz może się utożsamić.

 

W skład kolektywu wchodzą:

Karolina Januszek

Monika Witkowska

Omar Karabulut

Oscar Mafa

Jarosław Mysona

Paweł Urbanowicz

 

We_selle

 

We_selle to projekt multimedialny, łączący istotę teatru fizycznego, wykorzystującego różne techniki tańca współczesnego, performansu, improwizacji, z projekcjami video i soundscape’ami. Punkt wyjścia oraz główną oś spektaklu stanowi ceremonia zaślubin, która w sposób szczególny pokazuje przekrój osobowościowy weselników, ich skomplikowane relacje i wewnętrzną potrzebę rutyny. To przełomowy moment w życiu pary młodej, związany z tradycją i próbą utrzymania jej ciągłości. Wesele to nie tylko rezerwuar rozrywki, ale czas podpatrywania siebie nawzajem, dokonywania rachunku sumienia, a co za tym idzie kreowania samego siebie w oczach innych. W ruchowym spektaklu pobrzmiewają echa klasyki: Wesela Wyspiańskiego, z którego zaczerpnięty został motyw rozpadu wspólnoty i relacji międzyludzkich, Ślubu Gombrowicza jako próby walki z formą oraz problemem komunikacji. W We_sellu nie zabrakło też odwołań do kultury współczesnej i popularnej, choćby do filmów Wojciecha Smarzowskiego, który moment wesela potraktował jako sytuację, w której jak w soczewce skupiają się wady człowieka i wychodzą na jaw drzemiące w nim demony.

 

Choreografia: Wojciech Mochniej

Reżyseria światła: Steve Isom, Wojciech Mochniej

Realizacja oświetlenia: Grzegorz Polak

Dramaturgia: Marcin Miętus

Muzyka: Wojtek Frycz

Dyrekcja artystyczna: Melissa Monteros

Asystent: Odessa Johnston

Produkcja: Aleksandra Machnik

Występują: Daniela Komędera, Katarzyna Kubalska, Dominika Wiak, Monika Witkowska, Katarzyna Pawłowska, Tomasz Ciesielski, Wojciech Kaproń, Wojciech Mochniej, Paweł Urbanowicz

Produkcja: Teatr ROZBARK, m7 Production, W&M dance projects

Partnerzy: Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie

Czas trwania: 70 min

 

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018.

 

Wojciech Mochniej – tancerz, choreograf, pedagog. Urodzony i wychowany w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Kanadzie, gdzie prowadzi swój zespół. W latach 1991-1994 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca. Wspólnie z Melissą Monteros założył Gdański Teatr Tańca oraz Gdańską Szkołę Tańca Współczesnego (1994-2001). W 2002 roku GTT zmienił nazwę na W&M PHYSICAL THEATRE. Mochniej jest nie tylko tancerzem i choreografem, ale także wykładowcą na Uniwersytecie Calgary na Wydziale Tańca. Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego, choreografii, dance and the camera, improwizacji, performance i repertuaru.

 

 

*** 

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close