Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 29 września Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zaprasza na premierę spektaklu zrealizowanego w ramach projektu społecznego  Integra, powstałego w oparciu o ideę integracji między osobami pełno- i niepełnosprawnymi.

 

Natomiast w sobotę 30 września w godz. 16.00-1.00 w nocy w ramach VIII Metropolitalnej Nocy Teatrów w Teatrze ROZBARK odbędzie się szereg wydarzeń artystycznych, których motywem przewodnim są rytmy disco – pokazy spektakli w choreografii i reżyserii Anny Piotrowskiej, w tym projektu edukacyjnego z udziałem śląskich artystów offowych, a także warsztaty tańca współczesnego, inspirowane przedstawieniem Fast Food Foot,  pokaz filmu, a na zakończenie impreza taneczna. Na projekcję filmu wstęp jest wolny. Ceny biletów na  pozostałe wydarzenia: 5-15 zł. Ponadto Teatr zaprasza do Tąpkowic na wydarzenie poza siedzibą – recital piosenek Edith Piaf w wykonaniu  Elżbiety Okupskiej.

 

Program weekendu w Teatrze ROZBARK:

 

29 września (piątek), godz. 19.00

Nie ograniczaj mnie | Integra | premiera

Bilety w cenie: 10 zł od osoby.

Koncepcja i koordynacja: Ewelina Dehn, Beata Grzelak-Szweda

Choreografia i wykonanie: uczestnicy Integry

 

Prezentacja Nie ograniczaj mnie jest efektem pięciomiesięcznej pracy grupy Integra. Jest to historia opowiadająca o osobach niepełnosprawnych, o ich dążeniu do marzeń i pragnień niekiedy niezrozumiałych dla ludzi zdrowych. Zostało tu pokazanych wiele emocji, a także trud w dążeniu do osiągnięcia celu. Ograniczenie, niepełnosprawność, czyli co? Nieumiejętność chodzenia? Ograniczenia intelektualne? Czy może po prostu nieumiejętność radzenia sobie z czymś lub kimś? Czy też brak zrozumienia społeczeństwa osób niepełnosprawnych? Prezentacja ma na celu pokazanie, że tak naprawdę każdy z nas może być osobą niepełnosprawną… ponieważ czegoś nie potrafi, nie radzi sobie z jakąś sytuacją. Niepełnosprawność postrzegana przez innych, budowanie barier i stereotypów, strach i lęk przed nią? A może pełna jej akceptacja, zrozumienie i bycie w tej całej sytuacji sobą. Nie ograniczaj mnie i innych, bo każde marzenia są warte poświęceń i wyrzeczeń.

 

INTEGRA
Ideą, która towarzyszy projektowi, jest szeroko pojęta integracja między osobami pełno- i niepełnosprawnymi:  Wierzymy, że chęć do działania, wyrażania siebie poprzez teatr jest tą siłą, która może połączyć ludzi i wykrzesać z nich to, co najlepsze. Chcemy, aby IntegraA była przestrzenią dla ludzi i między ludźmi, ich azylem i strefą wolności.

 

 

30 września (sobota), godz. 16.00 – 01.00

 

VIII Metropolitalna Noc Teatrów w Teatrze ROZBARK

 

Po raz kolejny Teatr ROZBARK bierze udział w Metropolitalnej Nocy Teatrów, której pomysłodawcą jest Górnośląski Związek Metropolitalny. W tym roku teatralna noc upłynie w rytmie disco. Na ten wyjątkowy wieczór Teatr ROZBARK zaplanował w swojej siedzibie następujące atrakcje:

 

16.00 – 17.00 – Warsztaty taneczne, prowadzenie: Szymon Dobosik. Warsztaty tańca współczesnego z elementami choreografii w stylu disco, inspirowanej spektaklem Fast Food Foot. Poziom podstawowy. Ograniczona liczba osób (max. 15 osób), obowiązują wcześniejsze zapisy: bow@teatrrozbark.pl.  Koszt: 10 zł.

 

17.00– 18.00 White House – premiera projektu edukacyjnego z udziałem niezależnych artystów śląskich.
Koszt: 10zł.
koncepcja, choreografia: Anna Piotrowska,
Program edukacyjno-artystyczny mufmi[·]ROZBARK dla artystów z offowych środowisk aglomeracji śląskiej, w tym tancerzy, performerów zajmujących się półzawodowo sztuką tańca, ruchem i performatyką w ramach współpracy mufmi teatru tańca z Warszawy, Fundacji Rozwoju Tańca_eferte i Teatru ROZBARK w Bytomiu.

 

Spektakl jest luźną, abstrakcyjną refleksją na temat przestrzeni bezpieczeństwa i kreowania własnych granic wewnętrznej przezroczystej przestrzeni. Jak tworzę siebie w drodze z końca do początku końca? Jak energia zawieszenia, niebytu, wprowadza przezroczyste ciało w stan podwyższonej gotowości donikąd. Jak White House organizuje ciało od wewnątrz, pozwalając zauważyć środek, który organizuje ciało na zewnątrz. Tęsknota i nostalgia budzą się w małym białym domku…

Więcej informacji

 

18.00 – 19.00 – Warsztaty taneczne, prowadzenie: Artur Bieńkowski. Warsztaty tańca współczesnego z elementami choreografii w stylu disco, inspirowanej spektaklem Fast Food Foot. Poziom średniozaawansowany. Ograniczona liczba osób (max. 15 osób), obowiązują wcześniejsze zapisy: bow@teatrrozbark.pl. Koszt: 10 zł.

 

19.30 – 21.30 – Gorąca noc w rytmie disco – projekcja kultowego filmu. Wstęp wolny.

22.00 – 23.00 – Fast Food Foot  spektakl
Reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska

Popkulturowe nawiązanie do fast food to nie refleksja nad tym, jak się odżywiamy. To metafora prędkości, z jaką pochłaniamy obrazy i przyjemności, z jaką wchodzimy w to, co podsuwają nam masowe media. Wyjściową tworzonego spektaklu jest swobodna struktura TV show z wszystkimi tego konsekwencjami. Postaci, w jakie wcielają się tancerze, poruszać się będą w tym świecie w rytmie znanych hitów disco. Pozorna obecność kamery i częsta zmiana treści nada poszczególnym scenom surrealistycznego charakteru. Ruch sprowadzony jest do rodzaju „choreografii w drodze” z towarzyszącym nieustannie rytmem disco. Konwencja ta to nie tylko zbiór cytatów z kultury masowej. „Disco koncept” zawiera w sobie dążenie do budowania szczególnej atmosfery „bycia w stanie disco” i próbę zidentyfikowania „disco body”, jego nonszalancji i ekscytacji. Wykorzystane dyskotekowe hity niosą nieco dalej w świat wyobraźni, pozostawiając często jedynie muzyczny ślad. Nie będzie więc jednej opowieści, lecz w zamian dużo ekstrawagancji, ekscentryzmu i ekscytacji. To energia zawarta w disco będzie dyktować założenia choreografii. Nawet przy minimalnym ruchu, ważne jest ostatecznie to, by pozostać w transowym stanie disco…

Więcej informacji

Koszt: 15 zł.

 

 

23.00 – 01.00 – Disco party – Impreza taneczna z muzyką disco.

Koszt: 5zł (przy zakupie biletu na spektakl Fast Food Foot wstęp wolny).

 

***

 

W tym roku po raz pierwszy Metropolitalna Noc Teatrów odbędzie się również poza siedzibami teatrów. Teatr ROZBARK odwiedzi Bibliotekę i Ośrodek Kultury Gminy Ożarowice w Tąpkowicach, gdzie zaprezentujemy recital piosenek Edith Piaf w wykonaniu Elżbiety Okupskiej.

 

16.00 – 17.00 – recital piosenek Edith Piaf w wykonaniu Elżbiety Okupskiej. Koszt: 5 zł.
Nastrojowy recital z największymi przebojami francuskiej pieśniarki w nowych aranżacjach i fenomenalnym wykonaniu Elżbiety Okupskiej, która za rolę Edith Piaf w spektaklu Byłam wróbelkiem – sekrety Edith Piaf otrzymała Złotą Maskę 2015. W trakcie recitalu usłyszymy takie tytuły jak: Milord, Nie żałuję, Hymn o miłości czy La vie en rose. Wszystkie piosenki pochodzą ze spektaklu Byłam wróbelkiem – sekrety Edith Piaf w reżyserii Waldemara Patlewicza, którego premiera odbyła się w Teatrze ROZBARK w grudniu 2015 roku.

Rezerwacja i zakup biletów na recital w BiOK: tel.: 32 285 72 93, e-mail: osbik@vp.pl

 

Miejsce recitalu: Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Ożarowice w Tąpkowicach, ul. Zwycięstwa 17, 42-624 Tąpkowice.

 

***

 

Pełny program VIII Metropolitalnej Nocy Teatrów dostępny jest tu:

https://silesion.pl/metropolitalna-noc-teatrow-2017-zobacz-program-24-09-2017

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close