Wersja do druku

Udostępnij

Inspiracją do stworzenia spektaklu PROPAGANDA.ucieleśnienie była historia powstań śląskich i plebiscytu na Śląsku. Nie jest to jednak historyczna rekonstrukcja – twórców interesowała odpowiedź na pytanie: jak ekstremalne wydarzenia sprzed wieku rezonują dzisiaj w każdym z nas? „W wydarzeniach z przeszłości znajdujemy dane do wykreowania własnego świata. Tworzymy nową opowieść na podstawie mechanizmów wpisanych w człowieczeństwo” – mówi reżyser i choreograf spektaklu, Anna Piotrowska.

Premiera online 8 grudnia o godz. 19.00. Drugie granie 9 grudnia o godz. 19.00. Linki do spektaklu zostaną udostępnione w dniu wydarzenia.

Bohaterowie mają imiona karabinów. Nie mają narodowości, ani nie przynależą do nikogo – są ideami i narzędziami aparatu władzy. Spotykają się w miejscu, w którym konieczne jest, aby w coś wierzyć i o coś walczyć. Postacie obnażają mechanizmy wojny i ścigają się w strategiach dowodzenia: wykorzystują zarówno spontaniczną samoorganizację, jak i działania taktyczne. Wytwarzają sytuacje zagrożenia, by rejestrować naturalne reakcje – ciało jest Bohaterem. Atakuje, ucieka, pamięta. Zapisuje traumatyczne historie w DNA i przekazuje je z pokolenia na pokolenie.

Poznając losy rodzin śląskich, Ślązaków mówiących po polsku, Ślązaków mówiących po niemiecku, dochodzimy do wniosku, że nie istnieje historia uniwersalna. Wracamy do historii indywidualnych, które razem wcale nie tworzą jednolitego tła, ale bardzo zróżnicowany krajobraz. W wydarzeniach z przeszłości znajdujemy dane do wykreowania własnego świata, tworzymy nową opowieść na podstawie mechanizmów wpisanych w człowieczeństwo.

reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska

asystent reżysera: Paulina Prokopiuk

kreacja i wykonanie:
BERTHIER – Kamil Bończyk
ELKAEM – Joanna Brodniak
MOSIN – Łukasz Szleszyński
MAXIM – Dawid Tas
MANNLICHER – Katarzyna Zioło
CARCANO – Adam Zuber

MAUSER – Daniel Zych

muzyka: członkowie zespołu Michał Stawiński Oberschlesien: Adam Jurczyński, Tomasz Jagiełowicz, Jakub Ogrodowicz
reżyseria światła: Pawel Murlik
produkcja: Łukasz Wójtowicz
koncepcja scenograficzna i kostiumowa: Anna Piotrowska

realizacja: Dastin Greczyło, Jakub Ritter, Krzysztof Soszka, Marcin Chrzanowski
materiały promocyjne: Joanna Brodniak, Alexey Torgunakov, Anna Piotrowska

partnerzy: Fundacja Wielki Człowiek | Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

premiera: 8 grudnia 2020, Teatr Rozbark w Bytomiu

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close