Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 20 kwietnia o godz. 19.00 Teatr Studio w Warszawie zaprasza na premierę spektaklu Dziewczynki w reżyserii Małgorzaty Wdowik i choreografii Marty Ziółek, według tekstu Weroniki Murek.

 

O przedstawieniu: Dziewczynkę zazwyczaj definiuje się poprzez to, co wolno i czego nie wolno. Niby może zrobić wszystko, ale tak naprawdę po prostu nie warto przekraczać pewnych granic. Stereotypy wytworzone wokół ciała dziewczynki, postrzeganego „jako to słabsze” często blokują eksploracje ich ciał i ich emocji.  Bo czy dziewczynka może się złościć, krzyczeć i sięgać po swoje?

Marzenie o oglądaniu czystej i niewinnej istoty, która jest nadal wolna od odpowiedzialności, bezpieczna i ufna to nieśmiertelna utopia. Potrzeba utrzymania tej figury stała się filarem bezpieczeństwa. Lubimy na nie patrzeć, lubimy je podziwiać. Lubimy wtłaczać je we wzorzec prawdziwego piękna. Bez taryfy ulgowej. Scenariusz na przyszłość to tylko i wyłącznie „kobieta”. „Księżniczki” często definiują to, co nie jest chłopięce – zawsze w takim zestawieniu – po prostu piękne tło.

 

Pomysł na bycie kimś innym wydaje się bardzo ryzykowny. Zawsze ktoś patrzy. A jakie jest jej spojrzenie? Czy rzeczywiście wstydzi się być oglądana, czy może po prostu jest łaskawa dla obserwatora? Jak budują siłę i gdzie ją ulokowuje? Kiedy ona powie dość, to wywoła lęk. Kiedy ona zaczyna krzyczeć, wywołuje trwogę. Kiedy ona przestanie być nią, stanie się bestią.

 

Ten, kto patrzy, boi się wzroku dziewczynki. Na podstawie wywiadów przeprowadzonymi z kilkunastoma dziewczynkami oraz materiałów wypracowanych w procesie prób z pięcioma z nich, tworzymy fantazje o byciu „dziewczynką”. Dorosły wkracza do tego świata na własną odpowiedzialność. Ta opowieść jest opowieścią dla dorosłych. Świat dziewczynek otwiera się tylko na moment.

 Kolejne spektakle zaplanowane są w dniach 21 kwietnia godz. 18.00, 22 kwietnia godz. 15.00 oraz 23 kwietnia godz. 17.30.

Autorka: Weronika Murek

Reżyseria: Małgorzata Wdowik

Scenografia:  Dominika Olszowy

Choreografia:  Marta Ziółek

Dramaturgia: Joanna Ostrowska

Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński

Asystentka reżysera:  Gabriela Stankiewicz

Kierownik produkcji: Justyna Pankiewicz

Inspicjentka:  Maria Lejman-Kasz

 

 

Występują:

Ewelina Żak

Dominika Biernat (gościnnie)

oraz

Milena Klimczak

Wiktoria Kobiałka

Pola Pańczyk

Stefania Sural

Jagoda Szymkiewicz

 

 

BILETY

Normalne: 60 zł

Ulgowe: 40 zł

Wejściówki: 30 zł

Wcześniej-Taniej: 35/35 zł

Studio za 20: 20 zł

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close