Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek, 23 września o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się premiera książki Zofii Rudnickiej o Gerardzie Wilku, wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Rozmowę z autorką poprowadzi Maciej Ulewicz. Fragmenty książki przeczyta Maria Pakulnis.

 

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy 5 egzemplarzy książki. Osoby zainteresowane otrzymaniem kopii prosimy o podanie tytułu najsłynniejszej piosenki Piotra Szczepanika, w teledysku do której Gerard Wilk wystąpił razem z Krystyną Mazurówną. Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: adela.prochyra@taniecpolska.pl

 

 

Bohater publikacji był gwiazdą Teatru Wielkiego w Warszawie, ale tańczył też w rozrywkowych programach telewizyjnych. Pojawił się w filmach Andrzeja Wajdy i Stanisława Barei, bywał fotomodelem Barbary Hoff. Uwielbiany przez kobiety i mężczyzn. U szczytu kariery wyemigrował z Polski, by wejść na taneczny Olimp i znaleźć się w zespole Maurice’a Béjarta. Z Baletem XX wieku zwiedził cały świat. Przyjaciółka i partnerka sceniczna Wilka, Zofia Rudnicka, przypomina tancerza i otaczający go świat. Odwiedzamy modne miejsca Warszawy lat 60. XX wieku, poznajemy ważne osoby, a potem wyruszamy w podróż po Europie. Odwiedzamy gejowskie kluby w Brukseli i zwiedzamy Paryż. Autorka do wspomnień zaprasza rodzinę, znajomych, współpracowników. Rozmawia z kochankami Wilka, odwiedza jego ostatniego partnera, wyszukuje unikatowe zdjęcia.

 Gerard Wilk, jeden z najwybitniejszych polskich tancerzy, miał wszystko: urodę, talent, uznanie i popularność.

 

O AUTORCE

 

Zofia Rudnicka – tancerka, choreografka, wykładowczyni kompozycji tańca. Całą karierę baletową związana z Teatrem Wielkim w Warszawie. Współpracowała z telewizją i teatrem, stworzyła choreografię do kilkudziesięciu oper, operetek, musicali, sztuk teatralnych i filmów, w tym kultowej Akademii Pana Kleksa i Teatru Telewizji Pamiętnik pani Hanki (reż. Borys Lankosz). Bywała aktorką (w słynnym Kabarecie Olgi Lipińskiej) i prezentowała modę (u Barbary Hoff). Laureatka „Złotej Maski” za balet Rudolf Valentino z muzyką Krzesimira Dębskiego, Nagrody Choreograficznej im. Jana Kiepury 2010 za Taniec godzin w operze Gioconda Amilcare Ponchiellego, a także dorocznej nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2013).

 

 

 

Książka objęta jest patronatem medialnym magazynu „Vogue”.

Blurby do książki napisali Maria Szabłowska oraz Mateusz Damięcki.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close