Wersja do druku

Udostępnij

Uwaga! Spektakle odwołane!

 

Od 11 do 14 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie będzie można oglądać ostatnie wystawienia Damy kameliowej, baletu Johna Neumeiera z 1978 roku według powieści Aleksandra Dumasa (syna), do muzyki Fryderyka Chopina. Ten znakomity spektakl gościł w repertuarze Polskiego Baletu Narodowego od kwietnia 2018 roku, i był to dziesiąty zespół na świecie, któremu ten wybitny amerykański choreograf, twórca i dyrektor Baletu Hamburskiego, udostępnił swoje legendarne dzieło.

   

Powieściowa wielka miłość paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier i młodego arystokraty Armanda Duvalla porusza serca wszystkich, którzy poddali się jej romantycznemu urokowi. Od 1848 roku książka Dumasa została przetłumaczona na niezliczone języki, jest ikoną melodramatu i jednym z największych światowych bestsellerów. Obiegła także sceny teatralne w swojej wersji dramatycznej, doczekała się przeróbki operowej w Traviacie Giuseppe Verdiego, a z czasem także licznych ekranizacji.

 

Tę wzruszającą opowieść wielokrotnie przenoszono także na scenę taneczną, ale pozycję arcydzieła baletowego zyskała dopiero realizacja Johna Neumeiera. Skojarzył on romantyczną miłość Małgorzaty i Armanda z muzyczną kwintesencją romantyzmu, jaką jest twórczość Fryderyka Chopina. Przedstawienie powstało w 1978 roku w Stuttgarcie, a potem choreograf bardzo oszczędnie udostępniał je innym zespołom baletowym. Wykonywane jest oczywiście w Hamburgu, a w ostatnich latach pojawiło się także na scenach Opery Paryskiej, American Ballet Theatre w Nowym Jorku, Teatru Bolszoj w Moskwie, a niedawno w mediolańskiej La Scali. Wszędzie w oprawie plastycznej wybitnego niemieckiego scenografa Jürgena Rosego. 

 

Neumeier wykorzystał w swoim balecie Koncert f-mollFantazję A-dur na tematy polskie, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz szereg innych utworów Fryderyka Chopina.

 

„(…) choć od premiery minęło 40 lat, balet ten wcale nie traci na urodzie. Tajemnicą jego młodości jest myśl choreografa: prawda i szczerość w emocjach i reakcjach bohaterów znajdują odzwierciedlenie w naszych czasach…. To w nich tkwi wewnętrzna siła spektaklu, spotęgowana romantyczną muzyką i scenograficzną otoczką epoki, które sprawiają, że widz ulega magii teatru. Neumeier, będąc mistrzem baletu narracyjnego doskonale dobrał środki teatralne, podkreślające choreograficzną dramaturgię przedstawienia.” – pisała po warszawskiej premierze Joanna Sibilska w tekście dla taniecPOLSKA.pl. W artykule autorka opisuje dzieje tego baletu oraz przybliża sylwetkę choreografa: https://www.taniecpolska.pl/krytyka/547

 

Dama kameliowa

Balet Johna Neumeiera w trzech aktach z prologiem

 

Prapremiera: 4 listopada 1978, Stuttgarter Ballet

Premiera polska: 20 kwietnia 2018

Polski Balet Narodowy, Teatr Wielki – Opera Narodowa

 

Choreografia i koncepcja świateł: John Neumeier

Muzyka: Fryderyk Chopin

Dyrygent: Grzegorz Nowak

Scenografia: Jürgen Rose

Asystenci choreografa: Kevin Haigen, Janusz Mazoń, Radik Zaripov

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close