Wersja do druku

Udostępnij

W związku ze zbliżającą się premierą widowiska tanecznego LAMAILA, zaplanowaną na 25 marca 2017,  Teatr Wielki  w Łodzi zorganizował 14 marca 2017  konferencję prasową, podczas której dyrektor naczelny Teatru –  Paweł Gabara oraz realizatorzy spektaklu reprezentowani m.in. przez Macieja Pawłowskiego (kompozytor i reżyser)  oraz Andrzeja Morawca (choreograf) za pośrednictwem dziennikarzy zaprosili publiczność do udziału w niezwykłym wydarzeniu, jakim będzie niewątpliwie czarodziejski balet LAMAILA, osnuty wokół romantycznej historii Księżniczki Dnia – Lamaili i Księcia Nocy – Namadila.

 

Do ich, wydawałoby się niemożliwego, spotkania dojdzie dzięki pełni księżyca, działaniu kosmicznych sił oraz magii, a miłosnym perypetiom głównej pary bohaterów towarzyszyć będzie cały panteon fantastycznych postaci: wśród nich Planety duże i małe,  mieszkający na bagnach Mr Gulgacz – wielki pasjonat tańca, dobroduszny czarodziej Harrat, przebiegła Sawora z towarzyszącymi jej Kubikusami i Kukłakami oraz wiele innych zachwycających stworzeń Dnia i Nocy. Widowisko adresowane jest do widzów  w każdym wieku, z całą pewnością jednak dzięki swej baśniowej aurze najwierniejszych fanów może zyskać wśród młodszej publiczności.

 

Łódzka premiera LAMAILI będzie, jak zapowiadają twórcy, wydarzeniem unikatowym pod wieloma względami. To pierwsze w Teatrze Wielkim w Łodzi widowisko taneczne zakrojone na tak gigantyczna skalę. Prace nad skomponowaniem muzyki utrzymanej w disney’owskim stylu trwały od 2007 roku, a imponująca galeria magicznych postaci wykreowana została specjalnie na potrzeby wyimaginowanego świata Wielkiego Lasu – głównego miejsca akcji. Oprócz muzyki instrumentalnej, pojawią się również partie wokalne wykonywane przez parę narratorów, którzy staną się przewodnikami widzów po zaczarowanym świecie Lamali. Atutem wydarzenia będzie również wizualna strona spektaklu. Mistrzowskie oświetlenie, monumentalna scenografia i nieprawdopodobnie bajeczne kostiumy (powstawały aż w sześciu pracowniach), zostaną uzupełnione wizualizacjami w minimalnym stopniu, by  – zgodnie ze słowami reżysera – uciec od modnych obecnie technologicznych uproszczeń, na rzecz tradycyjnie rozumianej, ale też dopracowanej  w najdrobniejszych szczegółach mise-en-scène.

 

Elementem scalającym to interdyscyplinarne dzieło będzie oczywiście taniec w różnych odsłonach stylistycznych, wymagający od artystów m.in. wyjątkowych umiejętności akrobatycznych, jak również animacji różnych części scenografii o przedziwnych formach i kształtach. Choreografia zostanie wykonana przez międzynarodowy zespół prawie 70 tancerzy i akrobatów, wśród których wystąpią artyści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz wyłonieni podczas castingów młodzi adepci tanecznej sztuki.

 

Wraz z przygotowaniami do premiery LAMAILI uruchomione zostały dwa programy edukacyjne. Pierwszy z nich to trwające kilka miesięcy warsztaty taneczne z udziałem 20 artystów amatorów, którzy w przedstawieniu wcielą się w rolę Gilgolaków, uosabiających cząsteczki łączące przestrzeń kosmosu z przestrzenia ziemską, czas przeszły z czasem przyszłym. Drugi z programów, to ewenement na skalę ogólnopolską. Łączy bowiem widowisko sceniczne z przedsięwzięciem naukowym. Uzupełnieniem artystycznej gry z wyobraźnią widza będzie możliwość udziału w popularno-naukowych sesjach oscylujących wokół tematyki spektaklu, opracowanych przez astronomów i prezenterów Planetarium EC1 w Łodzi.

 

Fantastycznym dopełnieniem konferencji prasowej i preludium do premiery LAMAILI była prezentacja jej dwutomowej partytury oraz certyfikatu nowej gwiazdy – oczywiście Lamaili – w gwiazdozbiorze Cassiopei. Kaya i Marti (duet narratorów w spektaklu) zaśpiewali zaś promującą wydarzenie kompozycję muzyczną Ktoś inny niż ja. Podczas jej wykonania między zgromadzonymi przechadzały się magiczne postacie przybyłe wprost ze świata Księżniczki Dnia… Zapowiada się więc niezwykle energetyczne, barwne i pełne niespodzianek widowisko.

 

Opracowała: Anna Banach

 

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na LAMAILĘ

widowisko taneczne w dwóch aktach i 19 scenach

 

24 marca 2017, godz. 18.30    pokaz przedpremierowy

25 marca, godz. 19.00: I premiera

26 marca 2017, godz. 19.00: II premiera

28 marca 2017, godz. 19.00: premiera z Expressem

29 marca 2017, godz. 11.00

30 marca 2017, godz. 11.00

31 marca 2017, godz. 18.30

1 kwietnia 2017, godz. 18.30

2 kwietnia 2017, godz. 17.00

 

 

Realizatorzy

 

muzyka: Maciej Pawłowski

libretto: Liwia Pawłowska

teksty piosenek: Anna Nowak-Otto

 

reżyseria: Maciej Pawłowski

choreografia: Andrzej Morawiec

kierownictwo muzyczne: Tadeusz Płatek

instrumentacja: Bogdan i Maciej Pawłowscy

dekoracje: Grzegorz Policiński

kostiumy: Anna Chadaj

reżyseria świateł: Tomasz Filipiak

reżyseria dźwięku: Paweł Zawadzki

 

producent: Łukasz Mitka

przygotowanie wokalne: Dariusz Grabowski

asystent choreografa (dzieci i młodzież): Iga Marszałek

konsultant ds. akrobatyki (dzieci i młodzież): Sebastian Błaszczyk

asystenci kostiumologa: Agata Malinowska, Elżbieta Panek-Szewczyk

inspicjenci: Anna Krzemińska, Andrzej Kowalik

 

 

Do pobrania:

Materiał prasowy

 

Więcej o spektaklu:

Na stronie Teatru Wielkiego w Łodzi

Na portalu taniecPOLSKA.pl

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close