Wersja do druku

Udostępnij

Historię Anny Kareniny, kobiety, która rzuciła wyzwanie swojemu przeznaczeniu, zbędzie można premierowo zobaczyć wTeatrze Wielkim w Poznaniu 13 maja o godz. 19.00. Choreografię spektaklu do muzyki Rodiona Szczedrina przygotował Tomasz Kajdański – kierownik zespołów baletowych Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Anhaltischen Theater w Dessau. Autorem scenografii i kostiumów jest Dorin Gal. Freelancer współpracuje na co dzień z takimi teatrami jak Deutsche Oper Berlin, Theatro Communale Firenze. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem obejmie Katarzyna Tomala.

 

Organizatorzy zapraszają również na spotkanie przedpremierowe o godz. 18.00 (Sala Kameralna im. Wojciecha Drabowicza). Rozmowę z choreografem Tomaszem Kajdańskim poprowadzi Katarzyna Gardzina-Kubała.

 

O spektaklu:

 

Pani i ja to dla mnie jedno. I na przyszłość nie widzę spokoju ani dla siebie, ani dla Pani… Widzę rozpacz, nieszczęście… albo też – szczęście, i to jakie szczęście! –przelotne spotkanie z młodym hrabią Wrońskim wyrzuca życie Anny z utartych torów. Rozniecony płomień wzajemnego uczucia stawia ją przed wyborem pomiędzy zaspokojeniem własnych pragnień a wypełnieniem społecznych oczekiwań. Żona dużo starszego dostojnika państwowego, przykładna matka i dama szanowana w wysokich sferach zaryzykuje wszystko w grze o miłość i szczęście. Dokąd zabierze ją rozpędzony pociąg pożądania? 

 

 Lew Tołstoj stworzył przekonujący i głęboko psychologiczny portret kobiety tęskniącej za namiętnością w społeczeństwie uregulowanym przez konwenanse. Jego powieść doczekała się wielu adaptacji, a w rolę Kareniny wcielały się najwybitniejsze aktorki, z Gretą Garbo i Sophie Marceau na czele. Jeden z najbardziej uznanych rosyjskich kompozytorów dwudziestego wieku, Rodion Szczedrin, stworzył baletową wersję tego literackiego bestsellera. Napisana z wielkim rozmachem partytura odzwierciedla bogactwo emocjonalnych i psychologicznych półtonów uczuć i namiętności bohaterów.

 

Choreografię poznańskiej inscenizacji przygotowuje szef baletu Teatru Wielkiego, Tomasz Kajdański, wyspecjalizowany w pracy aktorskiej z tancerzami, jak również w łączeniu klasycznej i współczesnej szkoły ruchu. 

 

 

Anna Karenina

Balet w trzech aktach

libretto: Borys Lwow-Anochin na podstawie powieści Lwa Tołstoja

kierownictwo muzyczne: Katarzyna Tomala

choreografia: Tomasz Kajdański

scenografia: Dorin Gal

projekcje multimedialne: Lieve Vanderschaeve

 

Obsada:

 

Anna Karenina: Daria Sukhorukova

Aleksiej Karenin: Andrzej Płatek

Aleksiej Wroński: Mateusz Sierant

„Katarzyna Lewina „Kitty”: Diana Cristescu

Konstanty Lewin: Taras Szczerbań

 

Duet wokalny:

Monika Mych-Nowicka

Piotr Friebe

 

przybliżony czas trwania: 2 h, 1 przerwa

 

Więcej informacji:

 http://www.opera.poznan.pl/pl/event-14-05-2017-anna-karenina-rodion-szczedrin

 

Spektakle:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close