Wersja do druku

Udostępnij

Sekret kwiatu, który 12 października w Teatrze Studio zaprezentuje zaprezentuje Tetsuro Fukuhara jest pierwszym – po latach przerwy  – pełnowymiarowym spektaklem artysty. Osobistą historią zapisaną w ciele performera, który współtworzył alternatywną scenę tańca w okresie rozkwitu butoh w Japonii. Artysta swój spektakl zaprezentuje także w Krakowie, w obu miastach poprowadzi też warsztaty.

 

„Sekret kwiatu” to dojrzały taniec. Mam 69 lat, ale tańcząc, nie czuję zmęczenia. Odzyskuję zagubione wspomnienia; wiele z nich budzi w moim sercu głęboką nostalgię, która z pewnością odnajdzie swój nieoczekiwany wyraz w ruchu. Jednocześni, wejdę w dialog z nową, przekraczającą ludzkie dramaty historią; ożywczą i dającą poczucie szczęścia – mówi o spektaklu Tetsuro Fukuhara. Butoh jest odzyskaniem tego, co w człowieku dzikie i pierwotne a jednocześnie odrodzeniem ciała, zatrutego i zagubionego we współczesnym świecie. W moim buto, ciało nie jest narzędziem wyrażającym historię. Ciało jest historią – dodaje.

Specyficzna estetyka, brak linearnej opowieści i minimalistyczna, a jednocześnie wyjątkowo mocno oddziałująca forma ekspresji sprawia, że spektakle butoh są niezwykłym doświadczeniem.

 

Urodzony w 1948roku Fukuhara należy do artystów drugiego pokolenia butoh (po jego twórcach – Kazuo Ohno i Tatsumim Hijikacie). Jest choreografem, pisarzem i dyrektorem Tokyo Space Dance.  Od 1990 roku, jeździ po świecie prezentując swój nowatorski projekt Space Dance in the Tube, który często łączy z warsztatami dla dorosłych i dzieci. Międzynarodową sieć współpracy zaczął tworzyć wspierany m.in. przez Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Japan Foundation. Obecnie dotyka nas poważny kryzys egzystencjalny. W nieustającym poszukiwaniu komfortu, zaczynamy tracić poczucie rzeczywistości, zdolności kinetyczne i fizyczne odczuwanie. „Space Dance in the Tube” bezpośrednio stymuluje ciało; zarówno dzieci, jak i dorośli odczuwają realnie istniejące ciało i źródłowe bodźce sensoryczne jako istota ludzka – uważa Fukuhara.

 

Program Tetsuro Fukuhary w Polsce:

 

6-9 października

 

Butohsfera w Warszawie

Butoh Space Dance

 

12 października 

                             

Teatr Studio/ w Warszawie

spektakl Sekret kwiatu

 

16 października

 

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Dni Japonii:

Prezentacja Butoh międzynarodowe, spotkanie

 

22 października

 

Muzeum Sztuki i Technik Japońskiej „Manggha” w Krakowie

Warsztaty dla dzieci w Kosmicznej Tubie, mini-wystawa fotografii, spektakl Sekret kwiatu

 

Więcej informacji:  http://www.fundacjapompka.org.pl/artysci/tetsuro-fukuhara,18.html

 

 

BUTOH to kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50., w okresie załamania się ówczesnych wartości i w kontekście licznych problemów społecznych. Nowy rodzaj ruchu scenicznego, do dziś nie ulegający zaszufladkowaniu, narodził się jako bunt wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z Zachodu nowych trendów. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010), którzy inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami dążyli do osiągnięcia przez swych adeptów całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu.  Specyfika butoh sprawia, że upływ lat nie działa na jego szkodę; nie tylko nie skostniało ono w określonych przez siebie ramach, lecz także przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców.

 

Organizatorzy: BUTOHSFERA, Fundacja Pompka

Patroni medialni: TORII, Japonia-On line

 

Informacje dodatkowe: Anita Zdrojewska publink@publink.com.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close