Wersja do druku

Udostępnij

Krótkometrażowy sezon festiwalowy Fundacja Ad Arte w Poznaniu planowała zakończyć z przytupem kolejną edycją Short Waves on Tour, czyli pokazami krótkiego kina w całej Polsce. Z powodu pandemii postanowiono jednak przenieść wydarzenie do sieci i tak powstało kolejne wydarzenie – Short Waves Online. Wśród trzech proponowanych sekcji pod szyldem „The Best”: Konkurs Polski, Urban View i Dances with Camera, szczególnie polecamy naszym czytelnikom tę ostatnią. Obejmuje ona selekcję filmów z międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. W programie znajdą się produkcje taneczne z całego świata, odsłaniające przez widzami nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji, wyrażone za pomocą filmowej narracji, niezależnie od formy i gatunku. Publikujemy informacje o filmach sekcji „The Best of Dances with Camera” i zachęcamy do bezpłatnego uczestnictwa (po rejestracji) w przeglądzie w dniach 27-30 listopada 2020 na platformie FILMCHIEF HUB.

Opisy filmów sekcji The Best of Dances with Camera:

Etch, reżyseria: Abby Warrilow, Lewis Gourlay, produkcja: Victoria Watson, Wielka Brytania 2019. 7’

Dziewczyna wędruje przez odległe wrzosowiska. Na wzgórzu, w oddali znajduje się opuszczona szkoła. Odrobina słońca przedostaje się do środka przez brudną szybę. W rogu stoi pianino.

The Last Children: reżyseria: Fu Le, produkcja: Imagista, Les Films du Texmex, Tetrapode – wraz z Région Occitanie, Ateliers Médicis, SPEDIDAM, JM-France, Francja 2019. 11’

Film choreograficzny kręcony w jedym ujęciu z uczniami szkoły w przeddzień jej zamknięcia. Za pomocą metaforycznej opowieści jest świadectwem pustynnienia rustykalnego świata i wymierania wsi.

Under the Skin, reżyseria: Carmen Porras, produkcja: Nido Producciones, Hiszpania 2019. 15’

Film łączy doznania, które przenoszą Evę w głąb ciała i jego wnętrzności, z doznaniami świetlnych stworzeń które żyją pod głęboką wodą. Każdy dzień jest tańcem, a przerwanie rutyny oraz gesty zamieniają go w rytuał.

Mudlove, reżyseria: Tero Peltoniemi, produkcja: Cinema Bijou, Finlandia 2019. 7’

Chłopak spotyka dziewczynę w kawiarni. Para zostaje wrzucona na ring, by za pomocą zapasów w błocie znaleźć wspólną drogę naprzód, podczas gdy ich przyjaciele pełnią rolę sędziów.

Maids, reżyseria: Sofia Castro, produkcja: Delfina Cocciardi, Argentyna 2019. 5’.

Połączenie fabuły i filmu tańca, prezentuje pokojówkę, była balerinę, która uosabia głosy dwóch kochanków z słuchowiska radiowego, którzy planują ją zamordować.

Cinderella games, reżyseria: Jessica Wright & Morgann Runacre-Temple, produkcja: Alexandra Blue, Wielka Brytania 2019. 7’

Grupa zawodników staje w szranki w zawodach, a każde z nich desperacko chce udowodnić, że jest prawdziwym Kopciuszkiem, by wygrać swoje własne „długie i szczęśliwie życie”.

Sirens Tango, reżyseria: Lisa Le Lievre, produkcja: Lisa Le Lievre, Stany Zjednoczone 2018. 12’

Poprzez bogatą ścieżkę dźwiękową, kostiumy z epoki jazzu oraz efektowną wizualnie kinematografię, ten ekspresywny krótki film wykorzystuje tango jako metaforę życia i jego kuszących intruzji.

Toporzeł, reżyseria: Iwona Pasińska, produkcja: Polski Teatr Tańca, Polska 2019. 10’.

Przepiękne górskie krajobrazy, z których wyrastają postaci tancerzy, skały, krzewy, surowość przyrody i jej siła, wszystko przeplata się ze sobą, podkreślając tym samym silne więzy między naturą a człowiekiem.

Unframed, reżyseria: Paweł Zawadzki, produkcja: Aleksandra Machnik, M7 Production, Polska 2018. 10’

Film oparty na spektaklu tanecznym FRAMED/ UJĘ(CI) w choreografii Wojciecha Mochnieja, w wykonaniu samego choreografa oraz Iris Heitzinger, prezentującego szerokie spektrum emocji, które towarzyszą burzliwemu związkowi.

***

Short Waves Festival od ponad 10 lat promuje kino krótkometrażowe w Polsce i za granicą. Krótkie kino ze względu na specyfikę formatu (do 30 minut) i proces twórczy różniący się od produkcji filmów pełnometrażowych, potrafi szybko reagować na zmiany na wielu płaszczyznach, m.in. społecznych, ekologicznych, technologicznych i tym samym stanowić dynamiczny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. Short Waves Festival to pokazy konkursowe (Konkurs Polski, Konkurs Międzynarodowy, Dances with Camera, Urban View oraz Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych), pozakonkursowe bloki tematyczne, wydarzenia audiowizualne, muzyczne, wyjście poza salę kinową – plenery i pokazy w galeriach sztuki, salach teatralnych czy prywatnych mieszkaniach.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close