Wersja do druku

Udostępnij

TO-EN Butoh Company zaprasza w niedzielę, 21 lipca o godz. 19.30 na premierę miniatury tanecznej, będącej trzecią odsłoną cyklu CZERŃ. Projekt został zapoczątkowany w 2016 roku i wtedy powstały jego dwie pierwsze odsłony pierwsza w styczniu, druga w grudniu. Pokaz trzeciej odsłony odbędzie się w Gdańsku Oliwie, w Oliwskim Ratuszu Kultury.

 

 

Czerń – najciemniejsza z barw
Przeciw-barwa
Miejsce tak ciemne, że niwelujące każdy odcień.
Pochłaniające światło.
Ta czerń, to czarny wiatr i czarne włosy.
Ta czerń, to czarne mapy z plamami czarnego złota.
To czarny las Aokigahara porastający zastygłą lawę.

***
Czerń jak czarna dziura zasysa.
Anihiluje, ale rozszerza i rozprzestrzenia.
Pociąga, wciąga, pcha.

Projekt CZERŃ realizowany jest w cyklu odsłon, stąd podtytuł. Każda odsłona to układ krajobrazów, gdzie katastrofy ekologiczne, naturalne czy ludzkie stają się poetycką strukturą. Roponośne złoża, cierpienie ptaka, pragnienie śmierci, szaleństwo – jak mroczna namiętność. Proste obrazy z czarnej gliny, piasku i ropy. Poszczególne odsłony, pozornie odrębne, zbudują ostatecznie odsłonę finalną – spektakl.

 

Koncept, wykonanie: TO-EN
scenografia i projekt świateł:
TO-EN
Kostium:
oluhi / Pani Ella
Dźwięk:
Krzysztof Pajka
Realizacja świateł:
Przemysław Kalemba / TO-EN

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

 

Bilety: 20 zł

 

Po premierze TO-EN zaprasza na warsztaty tańca butoh (24-24 lipca) w Gdańsku.

 

***

 

TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 roku w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN WHITE – biały. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site-specific, improwizacje, warsztaty, wykłady. Ostatnie realizacje to spektakle Butoh Mon Amour, Desert Rose, Czerń, performance Miód, wielkoformatowa instalacja ze szwedzkim artystą Fredrikiem Wretmanem pt. Hikarimuji czy 3-miesięczny projekt warsztatowy dla osób 60+ zakończony spektaklem Ukryte wśród liści. TO-EN oznacza po japońsku „Ziemia-Ogród”, „Ogród-Ziemski” (EARTH-GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.

www.toenbutoh.com  

 

oluhi projektuje ubrania. Jej prace publikowano w magazynach „A4”, „Exklusiv”, „Machina”, „Machina Design”. Współpracowała z japońską agencją Dune, pokazywała kolekcje w Gallery Conceal, Shibuya, Tokyo. Brała udział w off fashion week (Łódź) oraz fashioner podczas Opener Music Festival (Gdynia). (…) każda jej rzecz przypomina mały kataklizm o wyszukanej formie i połamanej konstrukcji („Machina”, 1/2007). Ukończyła architekturę wnętrz na ASP w Krakowie.
instagram.com/oluhi_/
oluhi.tumblr.com

 

Krzysztof Pajka – muzyk, człowiek wielu talentów. Uczestnik akcji muzycznej Pepsi Faza – zwycięzca w kategorii na najlepszą kompozycję muzyczną. Jego twórczość była prezentowana w Radiostacji, miesięczniku „Machina” oraz TV VIVA Polska. Działał w ramach Sopockiej Sceny Off de BICZ jako autor i wykonawca na żywo muzyki do spektakli. Uczestniczył w projekcie POLIFONIA (książka, muzyka i film) oraz w wielu innych happeningowych koncertach i akcjach muzycznych jako członek zespołu Plac zabaw – Czemuś. Od 2010 roku stale współpracuje z TO-EN Butoh Company.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close