Toporzeł – choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca z 2020 roku – otrzymał główną nagrodę podczas On Art Film Festival 2021, największego festiwalu kina plenerowego w środkowej Europie.  To trzecie zwycięstwo produkcji Polskiego Teatru Tańca na festiwalu On Art. W 2019 roku w kategorii video art triumfowała Inicjacja. Rok później, w kategorii short professional, wygrało Brzemię. Tym razem nagroda została przyznana w kategorii „Short (pro&ind)”, obejmującej krótkometrażowe filmy profesjonalne i niezależne.

Wersja do druku

Udostępnij

Toporzeł ukazuje tancerzy Polskiego Teatru Tańca wtopionych w krajobraz Gór Izerskich, eksponując silne więzy między naturą i człowiekiem. Inspiracją do projektu były rzeźby Stanisława Szukalskiego, w których pojawia się motyw ciała, widać napięcie mięśni, ruch, gest i ekspresję.

Utwór został już nagrodzony pierwszą nagrodą dla najlepszego krótkometrażowego filmu tańca na FASS Forward – Festival des Arts de Saint-Sauveur  2021 w Quebec, nagrodą podczas Utah Dance Film Festival w kategorii „krótki metraż”, drugą nagrodą w kategorii najlepszy film tańca na 17th Annual ReelHeART International Film and Screenplay Festival 2021 w Toronto oraz nagrodą motywacyjną podczas Moving Body Festival 2020 w Varnie. Otrzymał też dwa wyróżnienia: w kategorii „film tańca” na Play Short – International Film Awards 2021 oraz podczas ROLLOUT Dance Film Festival w Makau w Chinach.

Festiwal On Art ma formułę kin letnich i trwa ponad 2 miesiące. Odbywa się jednocześnie w wielu miastach Polski, w przepięknych lokalizacjach, m.in. na terenie: Muzeum Narodowego, Łazienek Królewskich, Pałacu Królikarnia, Zamku Królewskiego. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Rozwoju Kinematografii, promująca kino polskie i europejskie. Fundacja zrealizowała już ponad tysiąc wydarzeń filmowych dla około 100 tysięcy widzów.

Więcej o filmie Toporzeł: TOPORZEŁ | Polski Teatr Tańca (ptt-poznan.pl)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close