Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na spektakl Dimitrisa Papaioannou pt. INK. Jego pokazy odbędą się 31 maja o godz. 17.00 i 1 czerwca o godz. 20.30 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt 2023.

Wersja do druku

Udostępnij

Organizator o spektaklu:

Dimitris Papaioannou urzeka publiczność na całym świecie swymi monumentalnymi dziełami scenicznymi, w których każdy obraz staje się objawieniem estetycznym. Na festiwalu Kontakt zaprezentujemy INK, w którym strażnik mrocznego, zalanego wodą wszechświata stara się utrzymać porządek i zachować kruchą równowagę. Samotne życie strażnika zakłóca pojawienie się przybysza z głębi ziemi, który przynosi ze sobą czułość i okrucieństwo. Rozpoczyna się pojedynek dwóch sił i dwóch wspaniałych artystów. Wielki grecki kreator Dimitris Papaioannou, któremu towarzyszy tancerz – Šuka Horn – sonduje granice rzeczywistości, przepuszczając je przez filtry science fiction i horroru.

O Dimitrisie Papaioannou:

Rocznik 1964. Malarz, twórca komiksów, reżyser, choreograf, performer. Do spektakli tworzy również scenografię, kostiumy, charakteryzacje i światło. Był uczniem greckiego malarza Yannisa Tsarouchisa, zanim zaczął studiować w ateńskiej Szkole Sztuk Pięknych.
Założył Edafos Dance Theatre (1986–2002), w którym zajmował się połączeniem teatru fizycznego, tańca eksperymentalnego i sztuki performansu. Medea (1993) otworzyła przed zespołem podwoje dużych, prestiżowych teatrów.
Papaioannou stał się szeroko znany w 2004 roku jako twórca ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Atenach, a w 2015 roku przygotował ceremonię otwarcia pierwszych Igrzysk Europejskich Baku 2015.
25 produkcji Papaioannou obejmuje zarówno spektakle masowe z tysiącami wykonawców, jak i kameralne, wystawiane w wielu różnych miejscach, od jego słynnego podziemnego, „skłoterskiego” teatru w Atenach, po starożytny teatr w Epidauros, stadiony olimpijskie i Théâtre de la Ville w Paryżu oraz Teatro Olimpico w Vicenzy.
W 2017 roku stworzył The Great Tamer (Wielki pogromca), swoje pierwsze międzynarodowe dzieło współtworzone z dziesięcioma koproducentami, w tym z Festival d’Avignon. The Great Tamer odbył dwuipółletnie tournée po czterech kontynentach. Spektakl został uhonorowany nagrodą specjalną Europe Theatre Prize w Rzymie w 2017 roku, a Papaioannou w 2019 roku był nominowany do nagrody Oliviera za „wybitne osiągnięcia w tańcu”.
W 2018 roku zrealizował dla Tanztheater Wuppertal Pina Bausch Since She, później prezentowane w Amsterdamie, Londynie, Atenach, Paryżu i Catanzaro. W 2020 roku odbyła się premiera spektaklu INK (Atrament), a w 2022 roku Papaioannou zrealizował jego drugą wersję na potrzeby światowej trasy w latach 2023–2024, której
koproducentami są Sadler’s Wells i Biennale de Lyon.

Realizatorzy:

Koncepcja, reżyseria, scenografia, kostiumy, światła: Dimitris Papaioannou
Muzyka: Kornilios Selamsis
Oprawa dźwiękowa: David Blouin
Oprawa oświetleniowa: Lucien Laborderie, Stephanos Droussiotis
Kreacja, produkcja, asystent reżysera: Tina Papanikolaou
Zastępca reżysera: Haris Fragoulis
Przygotowanie fizyczne wykonawców: Šuka Horn
Projekt wizualny: Evangelos Xenodochidis
Fotografie: Julian Mommert
Obsada: Dimitris Papaioannou, Šuka Horn

Muzyka została nagrana przez Teodora Currentzisa i music Aeterna orkiestra. Nazwę spektaklu nadał Aggelos Mendis. Ośmiornice stworzył: Nectarios Dionysatos

Czas trwania: 1 godzina 5 minut (bez przerwy)

Spektakl jest rekomendowany dla widzów dorosłych.

Więcej informacji: link

Zdjęcie

Na zdjęciu: Dimitris Papaioannou, Šuka Horn w spektaklu „INK” (2020). Fotografia: Julian Mommert / materiały Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close