Wersja do druku

Udostępnij

Dylematy twórców teatru tańca w XX wieku i burzliwe dzieje sztuki tanecznej są tematem lecture-performance Serce zRozum Iwony Olszowskiej i Magdaleny Przybysz, który zostanie pokazany w toruńskiej Od Nowie 14 października o godz. 18.00 (ul. Gagarina 37a). Bezpłatne wejściówki można odbierać w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Autorki choreografii i zarazem jej wykonawczynie piszą, że pomysł stworzenia spektaklu Serce zRozum zrodził się podczas rozmów kuluarowych I Kongresu Tańca, który odbywał się w 2011 roku. Zwerbalizowane wówczas zostały dylematy wielu osób zajmujących się sztuką tańca.

Spośród wielu z nich Iwona Olszowska i Magdalena Przybysz na warsztat wzięły kilka zagadnień: dialog w ruchu, taniec ze słowem, rozmowa o tańcu, taniec serca a taniec umysłu, kiedy taniec jest emocją, kiedy ruch staje się tańcem, czy sam ruch jest tańcem, jakim staje się taniec z serca a jakim z rozumu, czy taniec płynie z serca czy z rozumu oraz jaki i czy w ogóle ma sens takie rozróżnianie.

Według samych autorek choreografia Serce zRozum ma formę improwizacji strukturalnej wokół tematu czasu i przestrzeni tańca w obrębie serca i rozumu. Idąc dalej dodają: …inspiracje motywowane sercem podążają za Isadorą Duncan, Piną Bausch. Inspiracje motywowane rozumem podążają za Mercem Cunninghamem, Johnem Cagem i Yvonne Rainer.

O autorkach performance’u:


Iwona Olszowska – tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego. Jedna z najważniejszych postaci w polskim teatrze tańca. Kierownik artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca EST. Doświadczenia taneczne zdobywała w Nowym Jorku oraz na Uniwersytetach: George Mason w Waszyngtonie, w Alabamie i w Calgary. Tworzy autorskie spektakle, choreografiesolowe oraz dla zespołów Eksperymentalnego Studia Tańca oraz teatrów dramatycznych (TR Warszawa, Teatru Starego w Krakowie).

Magdalena Przybysz – choreografka, performerka, tancerka. Pierwsze doświadczenie taneczne zdobywała w projektach Eksperymentalnego Studia Tańca Iwony Olszowskiej. Stypendystka Solo Projekt 2009 programu Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu oraz ministerialnego programu Scena dla tańca 2012. Realizuje autorskie projekty oparte na poszukiwaniach w obszarze sztuki dźwięku, ruchu i obrazu. Jej ostatnie choreografie są mocno osadzone w sztuce performatywnej oraz żywej interakcji z publicznością.

*****

W performance wezmą udział uczestnicy projektu Myśl w ruchu dofinansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Organizatorem projektu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, partnerem zaś I LO im. Mikołaja Kopernika. Projekt trwa od września do grudnia 2013 roku.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close