Wersja do druku

Udostępnij

Jak co roku Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA w Toruniu zapraszają na pokazy spektakli ruchowo-tanecznych.KLAMRA, odbywająca się już po raz 23.,  jest festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez najlepsze polskie teatry niezależne. Celem festiwalu jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej. Stąd obecność na festiwalu teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli. Na KLAMRZE można zobaczyć więc teatry tańca i lalek, przedstawienia tworzone na podstawie wielkich tekstów literatury światowej, spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna, monodramy i performans.

 

W tym roku wśród spektakli ruchowych warto wymienić Baśnie z mchu i liszaja Teatru Dada von Bzdülöw w wykonaniu Jacka Kochanowskiego i Leszka Bzdyla (15 marca), Rewię ognia Teatru Cinema (w spektaklu występuje także izraelski tancerz i choreograf Irad Mazliah; pokaz 16 marca), a także Do (droga) grupy KIJO z Łodzi (19 marca). Wszystkie prezentacje odbywać się będą w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA w Toruniu (ul. Gagarina 37a).

 

 

Więcej o spektaklach:

 

Spektakl Baśnie z mchu i liszaja jest pierwszym scenicznym spotkaniem Leszka Bzdyla i Jana Kochanowskiego, których łączy fascynacja teatrem ruchu, absurdem życia i baśniami Italo Calvino. Inspiracja literacka staje się pretekstem do zabawy w skojarzenia, do pojedynku na słowa i ciała, do wchodzenia w rozmaite teatralne konwencje. Zdarzenia następują po sobie w zawrotnym tempie, a akcja obfituje w dramatyczne zwroty. Baśń pomaga nam zrozumieć siebie, odnaleźć w świecie, który nie zawsze daje się opisać i wyjaśnić. Nie zamyka się w świecie dzieciństwa, ale aktualizuje się, choć na innym piętrze – intelektualnym, emocjonalnym, egzystencjalnym – także w dorosłym życiu.

 

Spektakl Rewia ognia został zainspirowany poetycką prozą Edmonda Jabèsa. Z Księgi pytań jego autorstwa wybrano motyw miłosnej korespondencji między bohaterami. Ponad, a może w centrum Holokaustu, autor opisuje historię miłości dwojga młodych ludzi. Bohaterowie oddzieleni od siebie „wymyślają” normalny świat, konstruują nieistniejące przedmioty i dopisują do nich ich nowe funkcje. Wielka machina wojenna ze swoją logiką zostaje zniwelowana przez nową logikę przedmiotów niepotrzebnych z wymyśloną nową pożytecznością. Spektakl jest kontynuacją pracy rozpoczętej w 2008 w Acco Theatre Center w ramach Polskiego Roku w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

 

DO (droga)

Pojęcie drogi, jej wielowymiarowość, dystans, czas, przebieg, dotyczy także ludzkiego umysłu. W jego zakamarkach toczą się zmagania, które niełatwo sobie uświadomić, a co dopiero kusić się o ich pełne zrozumienie… Zawiła natura ludzka pełna jest skrajnych doświadczeń, szukania równowagi i procesu akceptacji. Potrafi zaprowadzić człowieka w zupełnie nieznane rejony świadomości. Jednak sama chęć, gotowość i determinacja do osiągnięcia celu wydaje się niczym w porównaniu do wartości, jaką niesie pokonanie samej drogi.

 

Więcej:

 

Teatr Dada von Bzdülöw: Baśnie z mchu i liszaja. Występują: Jan Kochanowski, Leszek Bzdyl

Teatr Cinema: Rewia ognia

KIJO: DO (droga)

 

 

Strona festiwalu: http://www.klamra.umk.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close