Wersja do druku

Udostępnij

W ramach tegorocznej XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu (od 2012 odbywającego się co dwa lata) zaplanowano także pokazy dwóch spektakli ruchowo-tanecznych. We wtorek 24 maja o godz. 20.30 na scenie Teatru im. Wilama Horzycy (organizatora festiwalu, Plac Teatralny 1) wystąpi zespół Tg STAN (Stop Thinking About Names/ przestań myśleć o imionach) z Antwerpii ze spektaklem Wiśniowy sad. Będzie to szósta realizacja tej grupy powstała z inspiracji sztuką Czechowa.

 

Natomiast w sobotę 28 maja o godz. 18.00 na finał festiwalu (i dodatkowo 29 maja również o 18.00) w CKK Jordanki (al. Solidarności 1-3) odbędzie się prezentacja spektaklu Ojciec holendersko-belgijskiego zespołu Peeping Tom z Brukseli. To ciepła i opowiedziana z humorem historia ojca. Ojciec rozgry­wa się w domu starców, gdzieś głęboko w piwnicy. Pojedyncze okno jest umieszczone zbyt wysoko, by można było przez nie spojrzeć na zewnątrz lub je otworzyć. Jest jak znak określający zanikającą granicę między życiem i śmiercią. To przestrzeń poza światem żywych, lecz jeszcze nie zmarłych. Jak pisała o spektaklu Isabelle von NeumannCosel, „Opowieść tak surrealistyczną, okrutną, wrażliwą i głęboką, jak ta, którą przywozi Peeping Tom, nie sposób ominąć w dziedzinie tańca współczesnego”.

 

O spektaklach:

 

STAN (Antwerpia/Belgia)

Antoni Czechow: Wiśniowy sad

Reżyseria: zespół STAN

 

Po Wujaszku Wani, Iwanowie, Trzech siostrach, Płato­nowie i Oświadczynach, STAN wystawił sztukę Czechowa po raz szósty. „Kolejna sztuka, którą piszę z pewnością bę­dzie śmieszna, bardzo śmieszna, przynajmniej w zamierze­niu”. Tak pisał o Wiśniowym sadzie Antoni Czechow do Olgi Knipper. Na pytanie: dlaczego Czechow? Zespół odpo­wiedział: „Anton Pawłowicz Czechow pozostawił niezatarte piętno na historii teatru, a jego proza, listy i sztuki teatralne są nadal uważane z jedne z najpiękniejszych w literaturze światowej. Jego zrozumienie najgłębszych uczuć człowieka nie ma sobie równych, a jego wgląd w ludzkie zachowania – fenomenalny. Należy do tej niewielkiej grupy autorów, którzy umożliwili nam wyruszenie w podróż w poszukiwaniu sensu człowieczeństwa i których przenikliwość pomaga nam za­chować lub odzyskać zdrowie psychiczne, zarówno w sensie indywidualnym jak i zbiorowym.”

 

Zespół STAN prezentuje swoje przedstawienia  w wielu krajach świata, m.in. we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii, Japonii, Brazylii i USA.

Czas: 2h 20 (bez przerwy)

 

i

Peeping Tom (Holandia/Belgia)

Ojciec

Reżyseria:  Franck Chartier

Dramaturgia: Gabriela Carrizo

 

Ciepła i opowiedziana z humorem historia ojca. Ojciec rozgry­wa się w domu starców, gdzieś głęboko w piwnicy. Pojedyncze okno jest umieszczone zbyt wysoko, by można było przez nie spojrzeć na zewnątrz lub je otworzyć. Jest jak znak określający zanikającą granicę między życiem i śmiercią. To przestrzeń poza światem żywych, lecz jeszcze nie zmarłych. U starych ludzi czas wydaje się zwalniać i dostosowywać do spo­wolnionego rytmu ich gestów; elokwentna mowa może być odbie­rana jako bełkot, a muzyka jako hałas; obrazy się rozmazują, a sam świat wydaje się mieć jakiś sens, o ile uosabia wspomnienie czy projekcję umysłu.

Z goryczą zaprawioną dowcipem, Ojciec zgłębia proces dez­integracji ludzkich zdolności umysłowych, ukazując moment, w którym wyobraźnia lub choroba starca, współczesnego Don Ki­chota, stale grozi zepchnięciem realiów życia codziennego domu starców w odmęty urojonego świata wyobraźni.

 

TRAILER

 

„Takiego spektaklu Toruń jeszcze nie widział. Mądry, dowcipny, poważny, ale z dużą dozą humoru. Aby mogło zobaczyć go jak najwięcej widzów, organizatorzy prezentujeądwa pokazy dzień po dniu”.

Czas: 1h 30 (bez przerwy)

 

Szczegółowe informacje o spektaklach, zespołach oraz fragmenty recenzji znajdują się w katalogu festiwalowym.

Katalog dostępny jest tu: http://teatr.torun.pl/folder-festiwalowy-pl-eng/

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close